Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 23:25:15

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 539
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 507
Total: 507

507 гости, 0 потребители

Проект FreeNAS

Започната от Wizi, 16-02-2013, 12:02:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

dilyan

ZFS благинките са това което ме накара да избера FreeNAS.
Четох доста за пърформанс, сигурност на данни, рекавъри ... няма аналог.

Второто предимство - fBSD jails. Една идея по-сигурно решение за публични услуги, защото тоя NAS търкаля ftp, ssh, openVPN и т.н.
Не че не може да си защитиш системата и под debian, но все пак тук/така е по-лесно.

UFS по мое скромно мнение е <умряла> работа. Това да мислиш за inode-ове, data blocks, super block и други тинтири-минтирита, ми идва в повече. Един пример - на 4 ГБ диск, ~ 16 хиляди МНОГО малки файла ми изяждат inodes и ... няма "място" според UFS, а си има поне 2 ГБ. Аджеба, аз от къде да знам колко inode-а ще ми трябват предварително, че да съм форматирал диска?

Линукс решението го избегнах и за друго: btrfs е нова файлова система, гонеща по някой екстри ZFS, но все още прясна (не ми се рискува). ext3  до скоро и чистеха бъговете (не ми се рискува); ext2 e архаизъм; xfs - става, но погледни пърформанса и с малки файлове спрямо останалите - губи; reiserfs умря от как създателя и е в затвора ....

За мене са важни сигурност на данните и пърформанс - FreeNAS със ZFS ми ги дава - в лек, удобен за конфигуриране начин.

Mincho

интересно...
"NAS4Free supports ... It includes ZFS v28"
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

hafte

FreeNAS е вече Nas4Free.
Ползвам го от години.
По принцип за да е качествен и бърз NAS сървъра е хубаво да е с хардуерен RAID контролер, тъй като вградените в дъната софтуерни натоварват доста процесора.

dilyan

И какво правиш с този хардуерен райд след 3-4 години когато изпуши?
Вероятността да намериш същия модел е минимална, с друг контролер няма да ти се прочетат дисковете - губиш всичко. Отделно, че си оскъпяваш решението с мин. 150 лв.

Не съм чувал за вграден в дъното софтуерен райд!
Има
a) софтурен райд като част от операционната система (mdadm под linux, или softraid / bioctl под openbsd).
b) софтуерен райд вграден във файловата система (zfs под solaris, freebsd)

Едно АМД Е-350 хич не се опъва на софтуерен раид -5 под всичките му видове.

hafte

dilyan не си много прав

Хардуерен RAID да изгори е трудно. По скоро дъното ти да се скапе и да загубиш всичко. В този случай ако си хардуерен RAID сменяш си дъното или си го местиш контролера на друг хардуер си системата си е работеща.

С 99% от дъната вече има опция за RAID 0,1,10, само, че той е софтуерен и ползва ресурса на процесора. При големи обеми данни става страшно. Ако NAS ще сваля и торенти пък съвсем.

Цената на хубав професионален RAID е доста над 150 лв.

В случай, че се ползва вградения софтуерен RAID в mirror,  само за 2 диска, няма да е проблем за което и да е дъното да го поддържа и работи.

Всичко зависи от спецификата на NAS-a

Wizi

Дъното изгаря, слагаш ново, подкарваш N4F, FN или OMV, import-ваш обратно software RAID-а или връщаш конфигурацията и всичко е 1:1 обратно.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ

ще си замълча ...

Wizi

Това питах по техните форуми, това ми беше обяснено. Всъщност това е единственото нещо, което ходих да ги питам и което истински ме притеснява. Скептично настроен оставам за подобна процедура, но се надявам наистина да мине толкова просто. Специално при OMV, който ще използвам, нямало backup на конфигурацията, а си правиш имидж на целия линукс партишън, който връщаш обратно след дизастър. Това било решението  ::)

Ако решиш да не мълчиш ще съм ти благодарен :)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

dilyan

Не горят хардуерните райдове ... ма аз се опарих с един IBM преди време. На повечето производители производствения цикъл (ако мога така да преведа end-of-life) е 2-до-4 години. Това имах в предвид - няма после къде да се намери (ако се случи, а на мене ми се е случвало).

За вградените в дъното - проблема вече беше посочен: ако изгори дъното и има нещо proprietary на производителя в неговата имплементация на РАИД,  и не тръгне под друго дъно? Не, мерси!

За това аз се спрях на софтуерния на ZFS - елементарен бекъп, добър пърформанс (за домашни условия). Единственото което се иска от мене е да имам диск на (същия) ОС-а (във FreeBSD / FreeNAS версията на ZFS е различна в различните версии).
Тая песен я пея почти година и не съм имал проблем - гасне ток, скачат деца върху кутията на НАС-а, бичи торенти на макс, конвертира филми от 720p в mpeg4 формат за IPad / iPhone по цял ден, и си крепи RAID-Z без да му мигне окото (прост процесор AMD E350).

Wizi

Привет!

Имам развитие по въпроса и реших да споделя. Миналата седмица докато се рових да направя поръчка за един клиент в сайта на Солитрон попаднах на банер за намален HP ProLiant MicroServer N40L, който представлява симпатично компактна квадратна кутия с 4 слота за 3.5" хард дискове, двуядрен AMD Turion 1.5GHz, гигабитов LAN, два PCI слота и 2GB RAM разширима до 8GB. Ето го и него редом до малкия си брат:


http://i.imgur.com/vozi7L0.jpg?1


Офертата бе за 390лв дилърска цена (без ДДС) която включва и един 250GB хард диск. Не мислих много-много, добавих още 3 диска по 1TB на WD зелената серия и поръчах всичко да ме чака в склада им. За 0 време монтирах дисковете и забодох едно мъничко 8GB USB стикче на дъното в специален за целта слот, много приятно отделен за тази цел:


(снимка от google)

.... USB порта се намира долу в ляво на дъното опрян до дебелия кабел на захранването.

Първоначално качих OMV и тръгнах да го настройвам. Няколко часа по-късно ми побеляха косите от факта, че поради неизвестни причини най-новата версия идва с орязани функционалности, които в последствие можеш да си добавиш като плъгини. Първо бяха орязали торент клиента, който лесно се подкарва, а сега установих, че са орязали освен него и AFP протокола  ??? Реших, че какво толкова - ще го добавя и всичко ще е окей. Да ама не..... борих се известно време и вдигнах ръце. Просто не желая да си губя времето с нещо, което изисква толкова човъркане преди въобще да си започнал да го настройваш за употреба. Драснах глечката на OMV-то и качих NAS4Free, което както описахме по-назад е последователната версия на оригиналния FreeNAS, който през 2007ма е купен за комерсиални цели и проекта е мигрирал с друго име за да остане безплатен и с отворен код. Там вече всичко си бе на мястото по подразбиране - всички сървиси, всички екстри. Просто активираш това, което ти трябва.

Направих си един софтуерен RAID5 от 3те диска и ги форматирах в UFS формат, който е native за NAS4Free. Известно време се чудих какво да правя този 250GB хард, който дойде бонус с кутията и накрая реших да пусна торент клиента и Dreambox-а да качват на него за да не тормозят RAID-а. След това подкарах Time Machine-та като се надявам и да съм успял да й огранича какво дисково пространство да използва, че хич не държа да разполага с всичките налични 1.8TB. Това ще си проличи в последствие.... за съжаление UFS не позволява да се задава квота на потребителите, което би решило подобен проблем с лекота, но задавайки едно файлче в Time Machine директорията, което съдържа оказания прочитани всеки път при активиране на TM би трябвало да спази ограничението ми от 500GB за дисково пространство.


Кутията е адски безшумна. Още не съм теглил кабел за ток в един шкаф, който и е отреден да прекара остатъка от дните си и сега седи в хола под телевизора. Не се чува че работи освен, ако не се вслушаш. Ще му измеря и консумацията на ток по някое време и така.... Още съм в процес на изчистване на разни дребни детайли и ще споделя как се държи машината във времето. За сега съм повече от доволен!!!  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Wizi

Търсех друго, а ми попадна пред погледа тази стара тема. Леко само да я забърша от прахта.

Мина вече известно време и реших да спомена наблюдения. Проектът като цяло спокойно бих го сложил в графа set and forget. Веднъж след като си настроих директории, потребители, ала-бала и не съм го пипал повече. Харчи ми средно по 7-8лв ток на месец, което мисля е повече от добре. Добарих му още RAM, че с тези 2GB с които дойде не ми допадна особено - сега са 6GB общо. Transmission-а е най-големия лапач на памет, всичко друго е доста пестеливо. Time Machine-а си работи стабилно, FTP сървъра също, но от съображения за сигурност го спирам чат-пат.

Вързан е към TL-WDR3600, който ми гарантира около 150 мегабита при ъплоуд безжично и около 200 мегабита при даунлоуд. При връзка по жицата имам над 80% ютилизация, което ще рече, че поддържа поне 800 мегабита. Рутерът е с DD-WRT, ако това е от значение.

Последно му добавих един UPS да го пази от спиране на ток и изядох дърво с него, защото просто проверих кой UPS се поддържа напълно native от nas4free, но не си направих труда да прочета повече. Оказа се, че да - поддържа се native въпросния Eaton NV800, но драйверът прави мизерии и трябва едно скрипче да го следи и възбужда USB връзката между двете.


С две думи, ако някой търси подобно DIY решение, което и да е бюджетно, определено бих му препоръчал подобна алтернатива!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD