Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 12:42:40

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 520
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 487
Total: 487

487 гости, 0 потребители

Проект FreeNAS

Започната от Wizi, 16-02-2013, 12:02:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

Привет!

Преди време бях пуснал тема, в която си избирах NAS за вкъщи, който трябваше да покрива основни критерии като например да поддържа AFP, да има Time Machine backup функционалност, да е с 2 диска в RAID0... и да е сравнително евтин. Всичко мина чудесно и до ден днешен си ползвам един Buffalo Linkstation Duo с два диска от по 1TB, но времето минава, архивите се трупат, NAS-те вече са много по-бързи и много по-функционални, та се загледах по възможност за ъпгрейд! Страшно много съм си харесал един Синолоджи DS413, което е трепач, но и доволно скъпо  :-\ Добра алтернатива безсъмнено би било и едно QNAP TS-412, което идва малко по-евтино. И в двата случая прехвърлям двата си хард диска, добавям още един (или два?) и нещата заспиват! Обаче случайно попаднах в Engadget на една статия за FreeNAS и за това какво представлява и как да си го конфигурираме, което адски много ме запали! Доста солидна основа базирана на FreeBSD, ZFS файлова система, snap shots, RAIDZ, сумати плъгини... и не на последно място - заигравка :)

Първоначално съм се спрял на следния хардуер:
PSU 92лв
http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=46933

CPU 68лв
http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=48182

MB 63лв
http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=48127

RAM 40лв

Case 80лв
http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=46654


Надявам се темата да стане нещо като наръчник за това как се е развил проекта във времето от сглобяването през конфигурирането и впечатленията след това от работата му.

Някой занимавал ли се е с FreeNAS да сподели впечатления? Препоръки? Забележки? Всичко е добре дошло особено на този етап.

Поздрави!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ

С фрийнас не , но имам солиден опит с FreeBSD и ZFS точно със твоята цел.
Съветвам те да минеш на малко по-съвременен райд .  С 9.0 версия на FreeBSD излезе поддръжка за RAIDZ-3 тука има малко инфо : http://pthree.org/2012/12/05/zfs-administration-part-ii-raidz/ .
Не че хардуерен райд0 няма да върши работа,но тъй като не сме 1998 година, имаме много по-добри решения с много по-голям коефициент на надеждност-капацитет. (Тъй де,забрави за хардуерен райд!)

HQ

... и да сложиш 4 гб рам или повече,за да ползваш prefetch . Друго не се сещам, ако се сетиш-питай!

Mincho

свалих версия 8.3 на фринас, но не успях да запиша нито една променена конфигурация. с 8.2 нямах този проблем, но не намерих ръководство за него и затова дръпнах по-новата версия. но уви, засега. тествам на виртуална машина. идеята ми е да приспособя старо пц за сторидж като инсталирам фринас на компактфлаш карта с преход към ата контролера. така сата дисковете ще са само за сторидж.
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

HQ

и аз го боднах на VMware-то че ми стана интересно,но единствения му плюс пред фрибсд е вградения уеб интерфейс и лесните настройки за хора без познания.
Освен това са му вградили MFS (memory file system) в ядрото за да се зарежда в рамта т.е. макс скорост на системата и заема 400 мегабайта от харда. Малко ненадеждно е с карта,защото ти трябва файлова система с trim support иначе може да се прецака и май не става на един диск да имаш сторидж и ос ...
Ето ти хаутута за freebsd,ако решиш да пробваш :
http://www.aisecure.net/2011/11/28/root-zfs-freebsd9/
и
http://www.aisecure.net/2011/08/02/freebsd-and-os-x-lion-time-machine/

Ако си от Варна,мога да ти го инсталирам  :)

Mincho

в софия съм. пишеше някъде, че фринас може да се инсталира на карта. затова ми е интересно да пробвам.
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

ponski

Колеги, аз ли нещо не се ориентирам или при избор на UFS няма възможност за разделяне на избрания диск на дялове?! Искрено се надявам, че не съм дочел/видял някъде нещо.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

dilyan

#7
Аз ползвам FreeNAS 8.3, и съм много доволен. Може да се инсталира на флашка, на диск, на каквото се сетите. Аз лично избрах HDD, но в бъдеще смятам да мина на SSD.

Мое лично мнение е, че е несериозно да се прави NAS без защита на дисковете RAIDZ-2/3 или RAID-5 (според файловата система).

Конфигурацията ми е следната:

1. Кутия: CFI-A7879 Mini-ITX NAS/Server/Video Surveillance Case with 4 Hot Swap HDD Trays, 198,99 лв.

Предимства:
+ компактна кутия, направена за NAS
+ с чекмеджета за дисковете и възможност за Hot Swap
+ оказа се с доста добро качество

Недостатъци:
- скъпа според мен
- вентилаторчето на кутията ми идва шумно

2. Дъно: ASROCK E350M1, PCI-E, 2xDDR3, HD 6310 (DirectX 11), VGA, DVI, HDMI, Gbit LAN, 4xS-ata3, eSata, Mini-ITX, 137,99 лв.

Предимства:
+ добра цена за дъно с 4 x SATA-3 контролера
+ чипа е ADM E350 APU с 64 bit архитектура, с малка консумация
+ SPDIF, HDMI, и много USB изхода

Недостатъци:
- няма USB3 (е има, но за + 60 лв)
- чипсета е вграден, ако изгори процесора, всичко се сменя


3. Рам: DIMM 8 Gb Silicon Power DDR3, 64 лв

Предимства:
+ евтина

FreeNAS със ZFS си иска РАМ! 8 ГБ е препоръката за добър пърформанс.

4. LAN: допълнителна карта с 1х гигабит етернет порт TP-LINK, 19 лв

5. Дискове: тук се оказа малка житейска драма. Почти няма дискове от 1.5 тера байта. Купих последния от Плезио, JMT ми изровиха от някъде един, и аз имах един, та станаха 3 за RAID-Z:
- Samsung EcoGreen 1,5 TB (от мултимедийния ми плеър), 5400 rpm, 64 MB;
- Seagate Baracuda Green 1,5 TB, 5400 rpm, 64 MB, 168 лв;
- Seagate Baracuda 1,5 TB, 7200, 64 MB; 170 лв
- Hitachi 160 GB -  за операционната система, от стария ми лаптоп;

Наблюденията ми са, че green дисковете са с 5 - до - 10 градуса по-сутдени при работа от стандартните.

Всичко от 1 до 4 взех от itx.bg.

Последните ми достижения по smb протокола (windows share) са 62 MB/s, през рутер TP-LINK 1043 ND с openWRT, на гигабитски портове.

До момента съм подкарал:
- smb
- nfs
- Transmission BТ
- ssh
- open VPN

остават ми:
- AFP (Apple File Protocol)
- UpNP
- DLNA

dilyan

#8
Цитат на: fan - 19-02-2013, 16:03:53
свалих версия 8.3 на фринас, но не успях да запиша нито една променена конфигурация. с 8.2 нямах този проблем, но не намерих ръководство за него и затова дръпнах по-новата версия. но уви, засега. тествам на виртуална машина. идеята ми е да приспособя старо пц за сторидж като инсталирам фринас на компактфлаш карта с преход към ата контролера. така сата дисковете ще са само за сторидж.


мда, това е един от първите шокове :).

Всички конфигурации са в /conf/base - записвай там промените. Всичко останало което виждаш, като конфиг файлове в /etc е в _паметта_ :), при рестарт всички промени правени там се губят. Това е концепцията на diskless freeBSD.

Mincho

да записвам там...но се опитвам да правя каквото и да е през уеб интерфейса. дали е възможно?
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

dilyan

уеб интерфейса пише и на двете места, и е най-сигурния и препоръчителен начин за конфиг.
Освен нещо виртуалната машина да не поддържа правилно дистрото.

Wizi

Привет момци!

dilyan, CFI-A7879 ми се вижда доста тясна  ::) Гледам ревюта на CoolMaster-а, който съм посочил по-горе, че не се справя никак добре с охлаждането, та явно и тя няма да е  :-\  Гледам в момента Lian Li кутии от сорта на PC-Q25, която е страхотно качество, но и цената й е доволно висока  :-X

Отделно съм се ориентирал вече към Nas4free като по-улеснен интерфейс и по-нова версия на FreeBSD. Навярно няма да правя ZFS файлова система, а ще е UFS. В интерес на истината хвърлих един поглед и върху OpenMediaVault, което също никак не е зле (базирано на Линукс) и предлага вече съвсем опростен интерфейс.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ

тогава сложи 2003 сървър да ти е най-лесно  :(

netizen

OpenMediaVault интересно изглежда. Наличието на плъгин за AFP дали е достатъчно за конфигуриране на TimeMachine ?
Аз също обмислям NAS базиран на Linux поради ред причини, (трябват ми някои сървиси) но май ще провам това, а и е Debian.

Wizi

Трябва да метнеш след това един ред команда на Мак-а за да почне да вижда Time Machine-а. Иначе OMV се конфигурира със затворени очи. Все едно си си купил NAS от магазина и всеки трябва сам да може да се справи.

HQ, разбирам, че повечето от вас са специалисти, но такива като мен четат и се дзверят пред подобно решение предимно от страх, че ако нещо тръгне да се насира ще могат да си го оправят. За конфигуриране все някога ще си го натъкмя както трябва... въпросът е какво правим след това за да не се налага да звъним на такива като вас  ;)

Един 2003 със софтуерен RAID, който се ребилдва след чупене супер лесно и дори от друга машина е решение, но не го желая. Сещаш се предполагам.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD