Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

13-05-2024, 21:32:40

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 485
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 362
Total: 362

362 гости, 0 потребители

Програма за обработване на снимки

Започната от papalin4o, 27-11-2012, 23:37:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

papalin4o

Здравейте.
Някой може ли да ми каже коя е тази програма за обработване на снимки?



Благодаря Ви.

ValDenev

MacMini M2
MacBook Air M1 2020
iPаd Pro 2020
iPhone 14 Pro
Time Machine back up - Synology DS1621+
Apple Watch 6 replacement - Garmin Fenix 7X

papalin4o

Благодаря!
Аз попринцип ползвам Lightroom и Photoshop, но искам да видя и тази програма, защото на всеки MacBook, Apple са сложили нейн скрийншот.
Благодаря още веднъж.

DALT

Цитат на: papalin4o - 28-11-2012, 09:53:56
Благодаря!
Аз попринцип ползвам Lightroom и Photoshop, но искам да видя и тази програма, защото на всеки MacBook, Apple са сложили нейн скрийншот.
Благодаря още веднъж.

В тази връзка можеш да пробваш Pixelmator - също доста добра :)

iD

Цитат на: papalin4o - 28-11-2012, 09:53:56
Благодаря!
Аз попринцип ползвам Lightroom и Photoshop, но искам да видя и тази програма, защото на всеки MacBook, Apple са сложили нейн скрийншот.
Благодаря още веднъж.
Може би, защото е епълска програмата и малко или много й правят реклама с тия скийнове ;)
MacBook Air Mid 2011 13'' Intel Core i5 @ 1.7GHz / 256GB SSD / 4GB RAM / MacOS X Lion

iPeichiny

Pixelmator е много добър заместител на Aperture и е доста по-евтина(ако я купиш-иначе има други начини 8))
 MacBook Pro 2007 
 MacBook Air М1 
 Apple Wireless Keyboard 
 Magic Mouse 
 iPhone 4S 
 iPhone 5S 
 iPhone 7 
 iPod Touch 4 
 iPad 4 
 iPad Air 3 
 Apple TV 3 
 Airport Express 

iDon't Know Where i'M Going But i'M Sure Know Where i'Ve Been

faire

Има огромна разлика м/у pixelmator и aperture. Първата е по-скоро тип фотошоп. Втората е тип lightroom.
Аз лично ползвам Aperture и Шопа.
Епълското отроче иска бая рам обаче. За повечко работа се препоръчва минимум 8гб. На мен дори и 8 не ми стигаха, но откакто съм със 16, всичко е наред.. засега :) Харесва ми как е интегрирана навсякъде в ОС-а, както и синхронизацията с iOS устройства (излизат всички албуми, проекти, папки, лица и т.н. за sync в itunes)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Мдам, говорите за коренно различни неща, а се опитвате да ги сложите под един знаменател. Pixelmator и Photoshop са bitmap редактори, докато Aperture и Lightroom са RAW convertor-и - това е основната им цел!

За съжаление Adobe Photoshop Lightroom е на около 886785 светлинни години по-напред от Aperture и продължава да получава солидни ъпдейти, които го правят вероятно в най-добрият въобще RAW конвертор за момента. Съвсем смело твърдя, че дори преките и актуални конкуренти DxO Optics, Capture One Pro и Capture NX2 на Nikon са назад с материала по един или друг начин спрямо Lighroom.

Най-тъжното е, че Aperture е поредния пример, който може да бъде даден за професионална програма с бъдеще, която е зарязана от Епъл. Ъпдейтите са от дъжд на вятър, поддръжката на фотоапарати е меко казано мизерна, профили на обективи не съществува като понятие.... но иначе можеш бързо да обработиш снимките си то някакъв санитарен минимум, но нищо свързано с "изцеждане", което останалите програми (без изключение) предлагат.

Фотографията ми е хоби, нищо професионално, но й отделям винаги време когато мога, а и съм правил достатъчно сравнения, които ме карат да напиша горното.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

абсолютно
Ако си свикнал с Lighroom карай с него, Aperture няма какво повече да ти даде освен интеграция с iCloud - Photo Stream.

papalin4o

Здравейте.
И аз днес като се занимавах с Aperature, не останах много очарован.
Липсват доста важни неща, примерно няма корекция на обектива, особенно когато се снима със широкоъгълни обективи това е доста важно, но както и да е.
Благодаря Ви на всички!

П.П. Някой знае ли програмка за четене на електронни книги на Мак? Примерно нещо като iBooks на iPhone или iPad?

Lycan

Ехее, златен го изкарахте тоя лайтрум. Голяма работа, че има профили за корекция на ширпотреба обективите. Че и като конвертор далеч не е най-прецизен.
Пробвайте SILKYPIX или още по-добре RPP уникален конвертор.

ggzy

Айдееее, фотофорума се премести  ;D
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Wizi

Lycan, тия изброените два конвертора ми изглеждат по-скоро като бонус записани на 3.5" дискета когато си купуваш запунерка Практика от Метро  ;)

Знаеш, че далеч не профилите за корекция на обективи и други подобни благинки правят Lighroom толкова добър. Съжалявам, че тях точно намесих, а не нещо явно по-смислено.

Ще ги пробвам довечера, когато се прибера, и обещавам да им отделя време за да разбера какво толкова им е специалното, че ги буташ директно в А група  :D
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

Има нещо такова :)
RPP при все че е само мак версия, изглежда ужасно, леко тип радиолюбитель, сигурно защото е руска военна разработка ;)
Обаче е най-доброто за сензори без АА филтър.

Wizi

#14


не знам... аз не намерих нищо добро в RPP (see screenshot above), че даже да тръгна да си помисля за най-доброто  ::)  Ако можеш ми обясни къде се крие ключът към палатката, защото аз виждам по-скоро една програма достойна за домашно за час по информатика. 11ти клас най-много.

SILKYPIX Developer Studio Pro 5E от друга страна беше друга бира! Можеш освен баланс на бялото да си направиш примерно crop на снимката и други подобни сериозни манипулации. Почти съм сигурен, че се равнява на нещо като MS Paintbrush-а на RAW конверторите! Paintrush за 300 долара   :-X  ;D

btw докато разцквах SILKYPIX имах чувството, че не съм със quad-core, а semi-core процесор с я има-я няма 512MB RAM. Караше ми лаптопа да пада на колене при почти всяка операция, която се опитвах да направя, а вентилаторите направо искаха да се отскубнат от оста си. Яко!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD