Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

17-05-2024, 16:07:19

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 655
  • Общ брой теми: 9 811
  • Online today: 488
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 403
Total: 404

403 гости, 1 потребител
thebest1978

Калибриране на 13" MacBook Pro

Започната от Wizi, 06-12-2009, 12:26:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

Привет,

Считано към днешна дата съм от седмица горд собственик на такъв лаптоп, като главната причина да инвестирам в него, а не примерно в unibody MacBook бе в изречението на Епъл как този модел имал "60 percent greater color gamut than previous generations for richer, more vibrant colors. And anything you view — including the ultrathin display itself — is a spectacular experience." Е как да не си го взенеш, кажи ми? Веднага отидох при едни приятели в рекламна агенция където работят с последни модели професионални Eizo монитори за по 5000лв да направя паралелни тестове. Резултатите са "приятни", но с изключение главно на червеното и синьото (от части дори и жълтото в skin tone-а), които каквото и да правех като ръчна калибрация все не успявах да ги наглася едновременно да са максимално добри. Винаги едното бе по-добро за сметка на останалото. Веднъж докарах нещата близки до "истинските", но загубих на половина контраста, който имах и всичко отново се обезсмисли. Започнах да чета из форуми и веднага попаднах на хора, които любезно предоставят своите калибрирани профили, но точно когато се почуствах изтеглил печелившата карта всъщност с пълна сила ударих нова греда.... 13"-ят модел бидейки едва на няколко месеца вече има няколко различни вида матрици, с които е бил произвеждан. Питам се какво ли е положението с по-старите модели? Не ми се мисли просто. Та, имало 9C9F, 9CBD, 9BCD и кой ли знае какви още разновидности. Според това, което прочетох едни били близки една до друга, трета някаква обаче определено била по-добра... И тук идва питането ми: как да разбера с коя матрица е моя лаптоп? Също така да споделите вие как сте процедирали при калибрирането на вашите дисплеи? Чрез други програми/устройства или през калибрацията, която предлага Mac OS X и нейното advanced меню от опции?

Пределно ми е ясно, че монитори като тези на Eizo винаги и задължително ще останат reference велечина, но все пак целта е да имаме МакБуци с максимално "истински" цветове  8)

Благодаря предварително!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

feon

Вероятността да нацелиш профил е близка до нула - все нещо ще бяга...

За целта или си купи калибратор, или намери някой да ти го калибрира. Разликата е доста голяма, сам ще я видиш, когато сравниш профила от калибратор с този, който си си направил "на око"...

Аз бях пускал преди време теми, че калибрирам дисплеи със Spyder3,
но ще съм свободен след 12-ти, ако не намериш друг начин.

freesoul

Ако си от Пловдив пиши ПМ.
Retina MacBook Pro with an Iris

Wizi

Благодаря момчета, предполагам ще се възползвам от услугите на един от вас. Пловдив е добра дестинация за пиене на кафе, а особено ако има и допълнителен повод - какво повече му трябва на човек?  8)

Не споменахте дали имате представа как да разбера кой модел матрица е конкретен модел МакБук?  ::)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

nikaru

Съжалявам за включването оффтопик но наистина мисля, че тези клибрации са повече от излишни, чак пък такива претенции към 13 или 15 инчов лаптоп, ако се занимаваш професионално с обработка на видео и картинки, е разбираемо, но за едното гледане на филми и браузване да се занимаваш толкова е прекалено. Смятам цветовете, които вади по дифолт са повече от реални.
Виж, за по-големи екрани, калибрацията е задължителна, дори за не толкова изтънчени очи.

Wizi

Не мисля, че мнението ти е оффтопик.

Реално погледнато матрицата на този модел MacBook е чудесна и според мен дори напълно задоволителна за 90% от нас. Разликата с досегашните ми лаптопи е.... тоест вероятно би ми било по-лесно да кажа, че приликите са малко ;) Аз лично съм аматьор фотограф, но се радвам да гледам качествените снимки на други по-кадърни от мен и да знам, че каквото виждам като цветове е това, което авторът е имал като идея.

Просто като видях как с малко пипане се получават сериозни разлки се запалих по идеята, че има още какво да се изтисква от него. Ще ми е достатъчна да знам, че каквото виждам е максимумът, който мога да извлека.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

wess-music

За сега, честито!!! На следвашата среща - с него.

За другото не мога да помогна.

Wizi

Привет отново!

Наминавам да докалдвам, че днес се сдобих с тази играчка и веднага се заиграх с нея! Резултатите? "Покъртителни"! Не защото монитора е върЪТ, а спрямо предходните ми опти ръчно да настроя монитора или да изпозлвам готови профили.

Сега съм един (доста) по-щастлив потребител на MacBook Pro 13"  ;D

Още веднъж МНОГО благодаря на колегите, които любезно предложиха на момента своята помощ!!!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

точно това е Уредът за калибрация!

Bobby_Droby

Ехоо, колеги, я продайте или посъветвайте, вашия най добър боен другар Бобчо Дробчо, от къде да се сдобие със същата играчка...не бъдете лоши - Предварително Ви Благодаря.
Using:
1.27-inch: 3.5GHz with Retina 5K display
3.5GHz quad-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.9GHz
8GB (two 4GB) memory
1TB Fusion Drive1
AMD Radeon R9 M290X with 2GB video memory
3.iPhone 6

ecobo


Metal

Wizi колко по-реално изглежда дисплея ти сега, много ли се различава от профила в OS?
Смяташ ли, че има смисъл от еднократна калибрация, и ако е така дали ще ти се намери време да погледнем моя  ;)

ksemerdjiev

Сега погледнах в йбей , има го на цена 134 паунда , не е много според мен за човек който има нужда от подобна машинка :) Иначе и аз очаквам мнения относно дали си заслужава нормален потребител да си калибрира макбук-а.
Macbook black 2.2Ghz Intel core 2 duo 4 GB DDR2 SDRAM, 160 GB HDD, Intel GMA X3100
iphone 2G 8GB

thebrainless

Цитат на: ksemerdjiev - 08-12-2009, 18:27:38
Иначе и аз очаквам мнения относно дали си заслужава нормален потребител да си калибрира макбук-а.
Не
Stay hungry. Stay foolish.

ksemerdjiev

Благодаря за бързия отговор.Спести ми 134 паунда които в моя случай щяха да са за нещо безполезно :)
Macbook black 2.2Ghz Intel core 2 duo 4 GB DDR2 SDRAM, 160 GB HDD, Intel GMA X3100
iphone 2G 8GB