Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 05:49:20

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 425
Total: 425

425 гости, 0 потребители

Permissions - shared folder ???

Започната от Пиф, 02-07-2014, 12:05:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Здравейте

тия пермишъни малко ме тровят, та моля за помощ.
Ситуацията е следната - файлов сървър с Mavericks и OSX server, на шернатите у-ва са настроени пермишъните от OSX server. Но са "уж" настроени. Задал съм 770 (rwxrwx---), но когато създам папка от finder, тя е с 755 (rwxr-xr-x), нов файл е с 644 (rw-r--r--). Ако пък пъхна там папка създадена някъде другаде си остава с правата си отпреди това. При опитите си с файлов сървър под убунту, при конфигуриране на AFP шеровете, с помощта на dperm, fperm и umask правата се дефинираха точно и каквото и да пъхна или създам в шернатото у-во то си беше с точните пермишъни. Тук обаче нещо ми бяга. Четох, че и при мак се използва същата команда (umask), но се дефинира за конкретен юзер или за цялата с-ма. На мен ми е необходимо само за шернатите у-ва, при това за различните у-ва правата са различни.

С20H25N3O

Аз много, много не разбирам от тези PC хакерски неща, но през ACL (osx) не става ли тази гимнастика?  :)
umask за цялата система се дефенира ако конфига на launchd (init - в тоята любима система) се пипа. Иначе само за текуща сесия.

Пиф

Няма нищо хакерско тук. През ACL става дотолкова, до колкото върху сървъра пишат директно клиентските компютри.....    макар, че и тогава от време на време се получават папки и файлове със странни права. Но внесат ли се файлове създадени на други компютри, несвързани с мрежата, объркацията става пълна.
Давам примерна настройка на шернато у-во - шерването е по AFP, администратор (четене/писане), Staff (четене/писане), група на която са членове всички клиенти на сървъра (четене/писане), Everyone Else (без достъп). Всеки от потребителите носи файлове и от други компютри от време на време, най-често домашни, където юзерите са с същите имена и пароли като тези с които имат достъп до сървъра. Въпреки това се случва да се получат файлове или папки с ограничени за някого или всички права. Като се случи давам Propagate Permissions на устройството и всичко се намества, но не бива да е така, често ме няма, а друг няма права да администрира сървъра.
Затова реших, че не е наред работата - или аз не съм настроил правилно правата за достъп или толкова са възможностите на ACL-а.