Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 19:43:58

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 558
Total: 558

558 гости, 0 потребители

коректор на български за Microsoft Office for Mac

Започната от abagara, 22-03-2011, 17:31:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

abagara

Здравейте,

от около месец имам Мак osx 10.6.6. Работя с  Microsoft Office for Mac. От постингите, които изчетох, разбрах че не се гледа с добро око на тази комбинация, но аз нямам друг избор, защото моите клиенти работят предимно с Microsoft Office. Проблемът, с който се сблъсках е, че не не мога да си намеря коректор на български. Опитах с cocoAspell и DCL, но и двете не работят с  Microsoft Office. Свързах се и с Кирила, но и те не можаха да ми помогнат и затова вие сте последната ми надежда.

Временното решение, което намерих е да си пиша българските текстове на стария компютър, но това не е идеалното решение.

Надявам се, че и други са се сблъсквали с този проблем и дано вече да има решение.

Много ще се радвам някой да ми помогне.

angelvn

Не съм чувал за bg spell checker за MS Office. Но добре, че едно време внимавах в часовете по Български език, та не ми се налага да ползвам такъв тип... екстри. Дразни ме факта, че повечето българи в днешно време се чудят откъде да намерят програма, която да им проверява правописа, вместо да се стегнат и да си подобрят граматиката.
Интересно ми е какво се случва ако ви накарат да напишете молба на място, като я няма спелинг проверката? :)

Линкове във връзка с твоя казус:
http://www.officeformac.com/ms/ProductForums/Word/13082

http://mac2.microsoft.com/help/office/14/en-us/word/item/6474a4a6-9d3e-4bde-a255-fb9286ef5d10
UI designer and developer

abagara

Благодаря за отговора, въпреки че не ми върши никаква работа. Не става въпрос за граматически корекции, но често се налага да подговям в срок от два-три дни текстове от 20 страници. Особено в малките часове на денонощието се случва да изпусна някоя буква, та затова един коректор би ме улеснил много.

j.tochkov

#3
@abagara,
В този форум освен, че може да дадем технически насоки за решението на проблемите, то помагаме и за разбирането на света и вселената около нас (през нашата си призма разбира се. ).  ;D
Иначе тук има нещо по темата.

Wreck

Уж трябвало да става с cocoAspell, но и аз така и не можах да го подкарам : (. С pages не вървяло, но с оупен офис уж. Не знам, при мен се мъчи да показва някви пълни глупости като грешки, но само до там. Примерно "йдалкд" няма да го покаже като грешка а "айдйайдйдйдхф" ще го покаже.  ;D Демек пълен shit.

Btw, няма значение кой с какво работи. И ms office и с open office и с iwork можеш да отваряш и да запаметяваш всякакви формати. Не разбирам какво общо имат клиентите ти с това, на какво ще работиш ти : )
An apple a day keeps the doctor away!

t0t0

става голям shit, когато сейфаш в .doc от pages или openoffice и файлът съдържа снимки, формули таблици и т.н. ... веднъж си играх да подреждам цяла страница със снимки на pages и после като я отворих познай дали имаше нещо общо със оригиналния документ :D ... а за спелчек май си го бях оправил под Pages :)
2.0GHz Intel Core 2 Duo
2GB DDR3 Memory
320GB hard drive
NVIDIA GeForce 9400M graphics
Aluminum unibody

abagara

Tochkov, благодаря за линка. След няколко опита най-после нацелих как да вляза в сайта. Все още не съм намерила това, което ми трябва, но продължавам да търся.

faire

И аз доста време отделих на този пуст спел-чекър. От половин година ползвам Мак и това ми беше единствения недостатък. Не съм съгласен с мнението, че чекъра е за тези, които са неграмотни. Когато пишеш всеки ден е нормално да има буквени грешки. И то не поради незнаене, а поради бързина на писане. Жалко е, че няма официален български спел-чекър за Офис пакета на Майкрошит, за най-добрата ОС..
Засега единственият вариант е да се изтегли ето тази добавка от тук: http://dcl.bas.bg/MacEst.html
и да се нагласят няколко настройки, а именно:
1) system preferences/language & text/text - Spelling - Български (DCL)
Чекърът вече работи в textedit и Mail (може би и други програми, аз в тези забелязах)

2) в Pages: създавате нов документ. Кликвате на View - Show inspector. В таба Text, подменю More избирате Language: Български (DCL). За да не правите тази процедура при всеки нов документ, в system preferences/language & text/Language провлачете "Български" най-горе. И долу на падащото меню Order for sorted lists изберете "български".

В word не бачка. :(
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

dreben

Благодаря за линка/Добавка/. Работи точно както се очаква.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

waser

Цитат на: faire - 23-03-2011, 16:42:15
Засега единственият вариант е да се изтегли ето тази добавка от тук: http://dcl.bas.bg/MacEst.html
... В word не бачка. :(

Колеги, при вас не знам, обаче при мен МакЕст се показа пълна тесла ...  ;D . Инсталирах го както трябваше и после в ТекстЕдит, Уърд и при всяко вписване в сайт/форум като почна да ми отваря едни непрекъснато изскачащи съобщения за неправилна корекция ... направо пишман станах от тоя булгаристански софтуеър.
Не знам дали причината не е, че основният език на лаптопа не ми е английският (?)...
Както и да е, добре, че поне деинсталатора му работи.
PB G4 17'' PPC, 1 GHz, OS X 10.5.8, 2 GB, 320 GB
Qosmio X 875

dreben

Не би трябвало да имаш проблеми. Работи перфектно. Просто следвай инструкциите указани от "Faire". Единствено не работи под "M$", познай защо.!?!?!
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

waser

#11
Това калемче нещо не ще да се прихване на мойта дивачка ...  ;D
След деинсталацията следвах всичките съвети и ... инсталацията достига до някъде и после казва нещо от сорта "... грешка при иисталиране. Обърнете се към ... някой си там ... дилър, ... админ ..." ???
Опитвах, опитвах ... това е - мечка се бори до три пъти...  ;D
Ми като не ще - не ще сега ... тъкмо да не се осланям много-много на коректора...
PB G4 17'' PPC, 1 GHz, OS X 10.5.8, 2 GB, 320 GB
Qosmio X 875

fpyyh

angelo, един пълен член ти се губи ;). а освен да внимаваш в часовете по български, трябва да имаш и непогрешими пръсти, с каквито не всички са надарени. за съжаление няма spell check от MS, аз си купих оригинален офис + bg language pack, който разбира се, се оказа за windows

sclera_bg

Цитат на: fpyyh - 11-04-2011, 08:10:46
....
аз си купих оригинален офис + bg language pack, който разбира се, се оказа за windows

Сестра ми е преводач и основното и работно средство си остава MS Office + Proofing Tools за него. Отдавна да е минала на MAC OS ако птичовете от Майкрософт бяха пуснали Proofing tools за Mac.... Не мога да се сетя за причина да не го правят... :-\ - но така са си решили.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

user002

до колегата с проблемите с офиса - най доброто решение за теб е офис 2004 и спелчек от Кирила - някъде го имаше или поне аз така мисля, офиса е грозен но върши работа. ако не намериш спелчека на кирила за 2004 ми пусни мейл да ти го пратя.