Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 05:05:03

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 598
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 585
Total: 585

585 гости, 0 потребители

Искам съвет

Започната от jnbg, 09-08-2012, 21:17:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jnbg

Здравейте приятели, искам да запитам някой неща. Тръгвам да се занимавам с Audio и Video продукция. Затова мислех да си взема Macpro, само че чух някой лоши неща за подръжката на софтуера за 64бит система, и големи проблеми с кракнатия софтуер (понеже в началото нямам да имам кой знам колко голям бюджет за софт някой неща ще са ми кракнати а други лицензирани) Какво бихме ме посъветвали да дам една маса пари за Макпро, или да дам малко по малко пари за пц?
Благодаря ви предварително

thebrainless

Много добре си се ориентирал, това което си чул не отговаря на истината. Единствено може да помислиш и за вариант - хакинтош, има хора които са доволни и от този вариант, аз лично съм по-консервативно настроен.
Успех
Stay hungry. Stay foolish.

jnbg

Хакинтош определено неща ползвал съм и не съм доволен. Навил съм се на Macpro просто исках да знам дали ще хвърля 5бона на вятъра или ще си заслужава всяка една стотинка.

ponski

Според мен второто, съдейки по макбуците :)
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

jnbg


0pl0pl

Цитат на: jnbg - 10-08-2012, 16:35:19
Това е моделът на който съм се спрял

Здравей,
След като търсиш модел за твоите нужди, сподели повече информация.
"Тръгвам да се занимавам с Audio и Video продукция" - това е много относително.
Модела за Аудио става при всички случаи, но за Видео-то - зависи.
За любителски цели - става на 100%.

Ще обработваш ли HD (720p, 1080i, 1080p) и ако да с какъв битрейт колко бита за свят? (за ТВ продукция и реклами е едно, за интернет - друго, за видеостени - трето и т.н.).
Къде смяташ да съхраняваш сорса на проукцията и компресирано или некомпресирано?
Колко държиш на бързото пресмятане (понякога секундите са от значение). Ще се обработват ли live потоци.
Аудиопулт и видеопулт?
Предпочитан софтуер (нещо на Adobe, AVID, Apple и др.) И още много.
Имай в предвид, че тези въпроси важат независимо от платформата - Mac, PC.


Metal

Аз не бих взел МакПро, нов, в този момент. Не е ъпдейтван от 2 години. Трябваше да получим осъвременена версия тази година, но не се случи. (вероятно догодина)

Висок клас Macbook Pro е горе долу с тази производителност, стига да не се натоварва 24/7.
Би било от полза ако споделиш с какво и как смяташ да го ползвяш.

(п.с. Аз в момента си конфигурирам хакинтоша, ще споделя после впечатление ако се интересуваш)


thebrainless

Цитат на: Metal - 10-08-2012, 17:19:40
Висок клас Macbook Pro е горе долу с тази производителност, стига да не се натоварва 24/7.

Най ме кефи някой, когато почне да сравнява лаптоп с уъркстейшън. Дори няма да го коментирам.
Какви са ти впечатленията от дадената машина по-горе в линка? На каква база твърдиш, че не е ъпдейтван от Х години - дизайна на кутията ли?
Аз мога да споделя, че съм приятно изненадан от бързината му и от няколко седмици с удоволствие работя на абсолютно същата машина!
Единствения съвет jnbg е да инвестираш в много RAM - 8гб минимум - ето там сериозно ще пострада бюджета ти.
Pro-то e машина, която има достатъчно много ресурс, за да се ползва повече години спрямо всичко останало и същевременно да си пази цената.
Stay hungry. Stay foolish.

jnbg

Значи специално за видеото ще го ползвам главно за музикални видео клипове, за програма насочил съм се към Final Cut Pro и Adobe Premier и AfterEffects. Продукцията ще я съхранявам на външни хардове. И се спрях на Macpro точно защото имам възможност за много ъпгрейд, като начало мисля да сложа рам още (мин 8гб) и по-нататък да сложа още един процесор.

wess-music

Аз също бих предложеил да се поогледаш и да прецениш по критерий бюджет за софтуер.
За видео не мога да давам съвети, но ако с аудио смяташ да се занимаваш, Хакито е компромисно нещо.
Про-то е отворена система.
Можеш да му закачиш поне 5 вътрешни диска (както аз съм направил) и да не мислиш за място.
Относно "бързината" – зависи какво ползваш.
Протулс на Мак се държи много по-добре отколкото на ПЦ. Аз не ползвам, но колегата ми е с такъв и работата му е песен в буквалния смисъл на думата.
С Кюбейс също няма да имаш ядове, особено с версия 6.хх. Тези легенди, че на 64 бита имало проблеми са по моему попреувеличени.

Про-то в момента е в едно никакво положение, за което говори МЕТАЛ.
Наистина трябваше да го ъпдейтват, но се умъглиха от Епъл. Дали заради новите процесори – все едно...

Ако имаш софтуер, който да ти работи под ПЦ засега си действай на него, още повече, че търсейки кракове не знам дали като купиш Мака от раз ще успееш да намериш.

Поне със сигурност мога да ти кажа, че свесен Кюбейс кракнат за Мак няма.

Иначе от рам ще имаш много нужда.
8 са стартова база, 32 са супер. По средата е с 16 както съм аз и не се оплаквам.

Онова, което мен би сме възпряло точно в този момент ако съм на твое място да купувам МакПро би било това, че дисковете са вързани на САТА 2, а това не е за пренебрегване.
Вярно, решение за това е да се купи карта за САТА 3.
С такава съм и с нея нещата са супер, но ако пък беше на самото желязо с бързата САТА щеше да е далеч по-добре, защото от външни дискове не може да се бутва.

Мога да потвърдя , че МакПро-то носи много на бой, нещо което е важно.
Няма да ти прегрее когато го нагърчиш, а поне с аудиото това се случва, а съм чувал, че с видеото нещата са още по-злобни.

Има случаи в които мак Про-то не е гасено повече от  месец и няма ядове.
Освен това се убедих в благинята наречена ECC RAM. Това ме е спсявало в случаи, в които при идентични ситуации Хакинтоша се е дънел и ме е изхвърлял.

Още едно положително качество на Про-то – ако се наложи да забиеш карти по PCIe има къде, а на макбуците това трябва да го правиш посредством ТБолд преходник и цената за отскок е дебела.

Освен всичко, при про-то може да си подмениш видео картата, ако ще щръклееш с видео, докато на буците – такава каквато.
Не съм чул Мак Про да е прегеяло, но за буците колкото щеш "жални мелодии"...

Моделът на 3.2 ГХц  за който става дума е съвсем пълноценен.

Споменавайки "100%"  и т.н. уговорки бих ти казал само едно – бъди реалист.
100% за мен означава машината да си върне парите за по-малко от месец и да остане за всички останали разноски и глезотии, които не ти променят начина на живот.
От там насетне вече не го мислиш каквото и да става.
Машината е стабилна.
Предполагам, че едно 3 години няма да се сещаш за нов комп.

wess-music

Цитат на: jnbg - 10-08-2012, 21:22:06и по-нататък да сложа още един процесор.

Не можеш да сложиш втори процесор на еднопроцесорен.

Принципно за да стане трябва да смениш лоджик борда, а това не е рентабилно като цена. По-добре си купи двупроцесорен от сега. Но те са на ниски честоти базовите модели и може да не си доволен.

А ако имаш предвид да го ъпдейтнеш с 6 ядрен от 4-ядрен – става. Но трябва да "имаш гащи", защото ако се дъннеш гърми и дъното и процесора.
Прочети по темата в нета.

Metal

thebrainless изобщо не сравнявам лаптоп с работна станция. Мисълта ми беше, че ако се работи/натоварва от време на време, то последното поколение лаптопи имат живец. (това имах предвид да не е "24/7" машина, която работи нон стоп и е натоварена 8 часа дневно 5-6 дни в седмицата)

А за Про-то е добре да се изчака, ако не е спешно. Защото това са системите от 2009-2010, същия чипсет, същия процесор, няма нови видео карти, единствената разлика е че идва с 6GB памет а не с 3. Не можеш да очакваш по мощни процесори за този сокет, квото е на пазара с това и ще го пенсионираш.

wess-music

Засмилям се дали след като новите така и не излизат, не е ли по-добре направо един 6 ядрен на 3.33 да ти реши проблема.

Цената му (без ДДС) с доставка от Германия излиза 4920 лв.
Ако се интересуващ, ще ти кажа откъде.
Може би когато излязат новите про-та ще са с около 50-60% по-наточени от този, но и цената им нвма да бъде както досега на базовите модели от по $2500 или € 2400.
За сравнение виж 15"-ките на мак буците.

Каквото и да решиш – все си е инвестиция и си носиш отговорностите за това колко бързо ще ти се изплати и дали като го товариш ще ти бъде "по мярка".

jnbg

Това ме заинтригува доста, ще се радвам ако ми кажеш малко повече подробности. Благодаря предварително