Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 20:32:30

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 542
Total: 544

542 гости, 2 потребители
Пиф, thebest1978

Препоръчайте модел външен хард диск за Mac

Започната от jojeto, 14-01-2014, 15:53:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jojeto

Здравейте, можете ли да ми препоръчате от личен опит надежден модел външен хард диск, който да работи безпроблемно с Мас?

Бях се загледала в WD My Passport, но за тях (особено за 2ТВ) нета е пълен с ужасяващи истории за изгубена информация от дефектирали такива. На подобен въпрос в чуждестранните форуми препоръчват Touro на Hitachi. Разглеждах доста варианти и вече се обърках, за това ми се иска да чуя вашето мнение, защото тук винаги съм откривала компетентни отговори на въпросите си, за което благодаря. Искам да прави някакви mirror копия или нещо подобно, ако му стане нещо, все пак да не изгубя файловете.

Wizi

Моите мисли по темата биха били:
- хард дискът винаги и задължително ще се скапе, рано или късно
- като цяло читави хард дискове имаше преди години, сега съм с усещането за "масовка"
- ако ще запаметяваш нещо важно помисли за RAID1 - автоматично огледално копие в/у 2 харда
- ако Макинтошът ти поддържа USB 3 потърси външна кутия с този интерфейс за много по-бързо прехвърляне на данни напред-назад
- последни ми 3 хард диска, които изгоряха, бяха на Seagate. Просто за статистиката, не друго.
- търси хард диск с максимално дълга гаранция
- помисли за NAS, нещо което седи вързано с LAN кабел към рутера ти, виждаш го по мрежата автоматично и мяташ нещата на него + други функции (Torrent клиент, Time Machine бекъп и др.). Пак евентуално с RAID1 (mirror) за по-сигурно съхранение.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

jojeto

#2
Благодаря Wizi!
Ако някой може да препоръча и конкретни модели?

DimitarZ

Извинявам се че ползвам темата, но дали някой е ползвал AirPort Time Capsule и какви са отзивите от нея, дали и тя се дъни като други външни хардове?
MacBook Air 2013
iPhone XS

Wizi

#4
Time Capsule е прекрасно решение! Единственият му недостатък е, че използва един хард диск и когато замине губиш всичко. Хубавото на него, както и при един NAS е, че автоматично си прави бекъп напълно прозрачно за теб. В другия случай те подсеща, че отдавна не е правил и те подканва да му закачиш външен хард диск за да може да си го обнови.

Кажи към какво по-скоро би се насочила? Един хард диск просто за бекъп или нещо по-сериозно с два диска?

Дали да е закачено към вътрешната ти мрежа или да ти седи на бюрото за да го включваш от време на време?

Бюджет имаш ли някакъв? Можем и от там да тръгнем.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

arnold

Real Mac mini

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Само да добавя, действително, напоследък всички по-известни фирми дават сериозни дефекти откъм дискове.

Трябва да имаш и "късмет", купувайки диск.

В София купих преди 2 1/2 години My Book Studio на WD (Western Digital), за външен  BackUp, върти ежедневно, за сега е ОК.

Ако имаш бюджет, добра идея би било

My Book VelociRaptor Duo заради бързината му - 10 000 оборота/минута.

Пак Western Digital, без да ги препоръчвам повече или по-малко от останалите, WD, (или друга фирма), ти дават възможност да вадиш и слагаш нови дискове в слотове, обикновенно двойни, така имаш Основен Каркас, и куп Индивидуални Диск-ове, които НЕКОЛКОКРАТНО ти дублират важната за Теб информация във Физически различни Дискове.

Това според Мен е най-важният елемент при Твоята BackUp Стратегия - Дисковете Ти, независимо от Бранда, да са физически различни тела, като най-важната информация я ТРИПВАШ, т.е. записваш я поне 3 (три) пъти на различни физически, (не софтуерно-различни), а физически различни Дискове.

За да намираш лесно какво записваш и кога, елементарно си измисли система: например, започваш, или свършваш с име 20140114, което, естественно е ГГГГММДД, (Г-година, М-месец, Д-ден).

Големите (за Теб) Дискове ги делиш на partitions, (това го знаеш), тогава са обаче само "софтуерно-различни".

Колкото ПОВЕЧЕ върти един Диск, (непрекъснато), толкова по-добре за Диска, (и за Теб), напук на всякакви статистики за "живот" на Диска в часове, имат логика обаче и двете "крайни" версии.

Пази от удар!

Успех!

faire

#7
На първо време наистина е добре да има някаква ел. защита с/у мълнии, защото колкото и да е качествен диска, като удари - заминава на кино.

Второ, добре е да се търси нещо с по-голяма гаранция, но това значи, че ще ти го сменят като изгърми, а информацията няма как да ти върнат. Така че е добре да се прави още един бекъп. Чак за трети ми се вижда малко прекалено, но всичко зависи от нуждите на потребителя и важността на информацията.

Относно марки, до преди няколко години Seagate бяха номер едно и нямаха конкурент кажи-речи. Вече нещата не стоят така и отвсякъде чувам за изгърмели техни дискове. Аз разчитам на WD от 3-4 години насам, както за външен, така и за вътрешен диск. За мак-а взех преди година и половина WD MyBook Studio 3tb (silver) с firewire 800 и usb 2.0 от ebay и до момента се държи на ниво. Не съм имал проблеми, с изключение на това, че когато се помръдне кабела в края влизащ в мак-а, понякога се изключва, но това го отдавам на леко дефектен порт на мак-а или адаптера, който ползвам за свързването (firewire-to-thunderbolt). Иначе скоростта, която постигам е ок. 60мб/сек, което е прилично.

Но usb3 ще е по-бърз определено, така че препоръчвам именно него като избор. А и е най-достъпно като цена.

Иначе преди няма седмица взех за Уиндоус компа на баща ми WD MyCloud 3tb. Това е тип NAS - свързва се с лан кабел с рутера и въпреки че поддържа gigabit, реалната скорост на прехвърляне в идеални условия не скача над 50мб/сек по кабел за големи файлове (филми напр.). По wifi е 5-10. Но за бекъп на Уин-а става (също и Мак разбира се, поддържа и TimeMachine). Големите му предимствата са 2:
1) персонален cloud storage - един вид 3000 гб дропбокс. Може да се дават линкове на всеки за цяла папка или отделни файлове. Може да се достъпва от всяка една точка на света по интернет (стига вкъщи да е включен разбира се), чрез парола и юзърнейм.
2) NAS - гледане на филми, слушане на музика, разглеждане на снимки и др. на поддържащи wifi устройства в мрежата чрез UPNP или др. Вече много TV (всички смартове и др.) го поддържат, както и конзоли (xbox, ps3) или др. устройства (apple tv). Това допринася за едно много удобно гледане на филми по въздух. Свалят се файловете директно на харда (MyCloud) и веднага са достъпни за всички устройства в мрежата.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Цитат на: arnold - 14-01-2014, 18:10:31
А защо не Newertech MinistackMax ...

Това има ли го от България да се купи? Че не видях в списъка на дистрибутори да има нашето знаме. Или поръчваме онлайн, плащаме данъци, мита, транспорт, губим един ден по митница, митнически декларации?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

arnold

Real Mac mini

arnold

Цитат на: Wizi - 14-01-2014, 21:21:43
Цитат на: arnold - 14-01-2014, 18:10:31
А защо не Newertech MinistackMax ...

Това има ли го от България да се купи? Че не видях в списъка на дистрибутори да има нашето знаме. Или поръчваме онлайн, плащаме данъци, мита, транспорт, губим един ден по митница, митнически декларации?
Провери закона май митото отпадна само ДДС и то доста лесно става... Май не е като преди... Поне от Китай не е.
Real Mac mini

elpatseto

Привет и от мен.

Аз съм с този модел - http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside.do?productguid=522124&scenario=&productarea=P11020901&detailScenario=Hard-disk-SEAGATE-HDD-STBX500200

Ползвам го както за тайм-машин така и за данни. И Мак-а и диска са с USB - 3.0 което прави трансфера на данни доста поносим.

На този етап нямам оплаквания от него.

Поздрави,
Пламен Георгиев
 MACBOOK PRO 13"(MID 2012) 2.5GHZ I5/4GB/SSD 128GB - OS X Yosemite
 Apple Magic Mouse
 iPhone 5S 16GB Black - iOS 8
 Apple ТV 3

iNtaCt

#12
Seagate hybrid 1tb - това просто е убиец, но е малко по-скъп от един по-обикновен хард. Силата му е в това, че пише(кешира) първо на SSD, което е 130гб. Другото добро в него е, че е пише около 3 пъти(тествано от мен) по-бързо от всеки един 5400 rpm хард. По статистики не отстъпва по нищо и на 7200 rpm.

Wyatt Earp

Здравейте,

аз ползвам Lenovo NAS-ix2 - включен в UPS и с кабел към рутера.
Предимства: има 2 диска, компактен и тих, RAID1 или JBOD, включване на външен диск през USB, съвместим с MAC и клиент за iPhone/ipad, работи, всички предимства на NAS...

Недостатъци: в web интерфейса му има бъгове, iOS клиентът работи, но при бекъп на контатите на телефона ми ги дублира всичките.  Time Machine го вижда като диск за бекъп, но само ако Finder го е закачил като диск, което не можах да го възприема като надежно решение и ползвам отделен usb диск за Time Machine бекъп. При трансфер на големи файлове (>1GB) през WiFi скоростта пада много, но това е проблем на WiFi рутера ми

Ползвам го от повече от една година с дискове WD от синята им серия - като цяло съм доволен и не мисля за смяна.
Air, Macbook Air.

faire

Леко встрани от темата, но понеже по-горе писах, че реално няма големи разлики в скоростта м/у usb 3.0 и thunderbolt, а днес направих няколко speed test-a, пускам резултатите.
И двата са със SSD дискове използвани като външни - в единия случай usb 3.0 controller, в другия Seagate Thunderbolt Adapter.

1) Samsung 840 (по-старата серия) 500 gb - системен диск
usb 3.0 - read 128, write 63
thunderbolt - read 370, write 155

2) Kingston v200 256gb
usb 3.0 - read 111, write 105
thunderbolt - read 210, write 187

Скоростите като цяло не са високи за ссд дискове, но съм ги попрепълнил, а и като външни май е нормално да не са на пълен потенциал?
И все пак се вижда, че има голяма разлика м/у използването на двата интерфейса в практически условия.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.