Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 04:53:06

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 528
Total: 528

528 гости, 0 потребители

Какъв е екрана на новите MacBookPro???

Започната от ecobo, 29-05-2009, 14:38:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

deezel

Брей, брей... LCD с LED подсветка. Нова уникална технология.
Darin Dimitrov - Download.BG Magazine
iMac 24', MBP13, iPhone 4 32GB FW 4.3.3 PWNED, iPod 5.5G white 30GB, iPod Shuffle and a lot more.

wess-music

#16
Господа, тази тема се задълбочи може би тъкмо поради тарикатщината на Епъл да си напишат що за матрица са поставили. Предполага се какво ли не... Линковете със снимките показват едно, противоречията със задната подсветка навеждат на друга страна и така до безкрай.
Аз не съм арбитър, но ако наистина темата е важна за всеки от нас, а и с основание, нека официално им се зададе въпроса. Това би решило казуса.
Аз за себе си също се инстересувам, разбира се не в такава степен, защото не съм с намерение да обработвам фото изображение, защото си имам монитор и за това, но все пак е добре нещата да са казани ясно и почтенно, нещо което на Епъл им липсва през последните години и което от 2003 ме държи резервиран към нова инвестиция в техен хардуер, изключая точно ПРО сериите на лаптипите и работните сметала.
Може би нещата ще се изеснят. Този, който търси - открива истината. А тя е само една - две истини няма.

Papiloti

Цитат на: deezel - 10-06-2009, 20:44:41
Брей, брей... LCD с LED подсветка. Нова уникална технология.

Повечето high-end панели са с LED подсветка от няколко години. Преимуществата на LED подсветката в сравнение с CCFL са ясни:

  - по-бързо "палене" на подсветката
  - по-широк цветови диапазон
  - по-ниска консумация
  - по-равномерно разпределение на светлината
  - по-дълък живот
  - по-проста електрическа схема - драйверите на LED са нисковолтови в сравнение с високоволтовите (до 2kV) на CCFL
MacBook Pro 17" 2.93GHz/8GB/500GB (7200), iPhone 3GS 32GB white; Mac OS X 10.7 Lion

If at first you don't succeed, skydiving is not for you

ecobo

Брей, голяма тема се разгърнала тука :-)
В края на краищата си взех МВР 17" от старата генерация, който със сигурност е с IPS матрица. А и е почти наполовина по-евтин от новия алумин.
Новите са с TN, ама била "подобрена" :-) Подобрена е по отношение на ъгъла на виждане, защото е без поляризационен филтър, но проблемите с цвета няма как да се "подобрят", защото това си е TN - проблемите идват от технологията на матрицата, а не от гжамовете пред нея. Отваряш примерно един пезаж със зелена трева и какво да видиш - тревата бие на кафеникакво-зеленикакво.
Смених вече няколко лаптопа с TN матрици, последния ми е хай-енд DELL с LED подсветка - страхотен лаптоп, ама цвят - нанай. Калибрирам с i1 - нъцки!
Таа, реших генерално проблема с един хуубав чисто нов МВР  ::)

Lycan

Брей какъв оптимизъм :) а виж му H/V ъгълите дали докарват до 140/120?
Цитат на: ecobo - 11-06-2009, 02:08:43
...МВР 17" от старата генерация, който със сигурност е с IPS матрица...

някаква мистична генерация ще да е :) да не би да пише и "SWOP certified" във форумчето на чичо Фил?

важното е да си доволен и да ти харесва
честито!

pravdo

oнзи, на който резервните части се продаваха в книжарниците :-)
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

ecobo

Цитат на: Lycan - 11-06-2009, 15:09:27
Брей какъв оптимизъм :) а виж му H/V ъгълите дали докарват до 140/120?
Цитат на: ecobo - 11-06-2009, 02:08:43
...МВР 17" от старата генерация, който със сигурност е с IPS матрица...

някаква мистична генерация ще да е :) да не би да пише и "SWOP certified" във форумчето на чичо Фил?

важното е да си доволен и да ти харесва
честито!

Той всъщност не е пристигнал още, но съм калибрирал точно такъв и бях впечатлен от екрана. Apple по традиция не дава инфо за вида на матрицата, но по разни форуми и сайтове пише, че стария 17" МВР е с S-IPS матрица... Същото ми казаха и от ББС.
Унибодитата са с TN заради по-малката консумация на ток и заради по-тънкия профил.
Като пристигне машинката в събота и като му закача i1-чето, тогава ще стане ясно.
Пък ако не е хубав, друг ще купя, не съм женен за него я  ;)

ecobo

Между другото, аз също не мисля да ползвам лаптоп за обработка на снимки, за това си имам НЕК СпектраВю, ама поне малко от малко да са му читави цветовете на тоя лаптоп.
За 3 месеца през мене минаха 2 ПЦ-та и 2 броя 13.3" МакБук-а - един черен и един бял. Черния беше с малко по-добър екран, ама пак много далече от истината... Иначе тия малките МакБук-чета са адски удобни за носене.

Lycan

Ти не ги ли сравни в магазина?
Аз преди време тотално се отказах от лаптопите и днес специално отидох да погледна предишната матова 17-ка с CCFL подсветка, викам си - щом казваш IPS - да не съм пропуснал нещо.
Гледах го, леко косо отгоре екрана е измит, а косо отдолу е иверсен - TN отвсякъде.
Мислех, че ще взимаш от новите LED 17" (има и матова версия със сива рамка вместо черна).
Каквото четох във photo.net, на тях най-много им се радват - гамут, яркост, контраст, по-голям ъгъл на виждане.. и се калибрирали перфектно...
.. тия от ББС да идат да се снимат :)

ecobo

Еми не съм го гледал, щото няма къде да го видя в наше село :-)
Но онзи, който калибрирах преди няколко месеца, беше просто перфектен.

--------------
Това от края на 2008-ма:

For the record, here are the display panel types behind Apple's current lineup:

MacBook: TN panel, CCFL backlight. Not very good.

2.2/2.4 GHz MacBook Pro 15": S-IPS panel, LED backlight. Very good, SWOP certified.

All other MacBook Pro 15": S-IPS panel, CCFL backlight. Not bad, but not SWOP certified because the backlight is too uneven.

MacBook Pro 17": S-IPS panel, CCFL backlight. Not bad, but not SWOP certified because the backlight is too uneven.

All 20"/24" iMacs except the new 20": S-IPS panel, CCFL backlight. Very good. SWOP certified.
Current 20" iMac: TN panel, CCFL backlight. Not very good.
17" iMacs: don't know. Would guess S-IPS CCFL.
All Cinema Displays: S-IPS panel, CCFL backlight. Very good. SWOP certified.

ecobo

Такаааааааааааа.
Компа пристигна. Най-изненадващо за мен - с glossy екран, очаквах да е мат... Мислех, че от старата генерация всички са мат :(
За съжаление Lycan е прав - матрицата си е 100% TN. Хубав е екрана, калибрира се доста добре, ъглите на гледане са прилични, но си е TN с всичките му кусури - промяна на яркостта с промяна на ъгъла на гледане, тотоално изкривяване на цветовете в най-светлите области... Например, жълто 2% се изобразява като розово...
За лаптоп на реномирана марка, имаща претенциите да бъде номер 1 в света, носещ найменованието PRO в заглавието си, това е недопустимо...
Иначе компа си е мания, много ми харесва, но пак нямам лаптоп, на който да разчитам поне малко за работа с цвят.

Becko

... монитори за 5000 лв. показват CMYK по-зле отколкото CRT на 5 години :) какво говориш за цветове с лаптоп :)

... мисля че написах 17 инчов мат за цветове, осталалото е за ОБЩА употреба :)

ecobo

Мислех да взема и един iMac 24", ама ако и на него матрицата му е IPS колкото на МакБук-а... :(

Lycan

http://www.tftcentral.co.uk/panelsearch.htm

iMac-а е ОК, с един кусур за 2007-2008 моделите:
минималната яркост е около 210 cd/m².
Гледах LED 24" монитора (който е със същия панел) - при него контрола на яркоста е в по-широк диапазон и слиза под 80 cd/m² (на око).
Може би това важи и при iMac'09? Трябва да се провери...


ecobo

Еми то с тая матрица на АйМак-а е много по-изгодно да си вземе човек АйМак, отколкото еквивалентно ПЦ и съответния НЕК 24"  ;)