Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 21:52:40

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 535
Total: 537

535 гости, 2 потребители (1 скрит(и))
smile_g

Какъв е екрана на новите MacBookPro???

Започната от ecobo, 29-05-2009, 14:38:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ecobo

Получавам много противоречива информация за типа на матрицата на нивите MBP unibody. Някъде ми казват, че е IPS, другаде - че е TN без поляризиращ филтър. Втората информация получих от доста "официален" източник...
Знае ли някой със сигурност какъв е всъщност екрана (матрицата) на новите MacBookPro?

georgekodinov

Имам съвсем ново 17" unibody купено преди 1 месец. Ако имаш път към Пловдив ела и я виж :)

Wizi

С гледане няма да стане. Просто трябва да го прочете в някоя явно доста вътрешна тех. характеристика. За съжаление нямам представа.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

С гледане става, разбира се. Дори със снимане от ниско (около 150º). Бас хващам че резултата ще е черно до инверсно изображение =>
6-bit TN :(


Becko

Как избирате екрани с четене ?
На 17 инчовият е супер екрана на 15 е нормален ... предполага се че ако работите със снимки и видео ползвате най-големия лаптоп ... 15ката е мултимедиина за обща употреба.
И двата екрана перфектно си изпълняват предназначението ...

wess-music

Цитат на: Becko - 01-06-2009, 20:52:49
Как избирате екрани с четене ?
На 17 инчовият е супер екрана на 15 е нормален ... предполага се че ако работите със снимки и видео ползвате най-големия лаптоп ... 15ката е мултимедиина за обща употреба.
И двата екрана перфектно си изпълняват предназначението ...

Само кратко инфо и от мен - преди 2 седмици минах през магазина на "Ай Стайл" на Раковска.
Този лап-топ – 17-ката беше единствения дето ми "хвана окото" заради монитора си.
Бяха поставили множество карета със снимки за мостра - брилянтна работа!
От където и да го погледнеш - все си беше ТОП! "Сметалцето" бе от по-страта серия, но това едва ли е толкова важно, освен ако колегата дето се интересува не би предпочел гланцовите.

Еcobo е истински разбирач и съвсем обеснимо да се интересува от това кое е най-добро. Аз задочно съм му благодарен за включване по тема във "Фото-форум"-а, когато на свой ред търсех съвет за 24". Така или иначе "силите" ми стигнаха за този от подписа, макар че това, което той предложи бе топ "цена-качество" (НЕК с 12 бит матр.) но отгоре на необходимостите ми за момента.

От момчето в магазина на "Раковска" разбрах, че Епъл предоставят напоследък все по-малко информация за продуктите си, особено за матриците говорейки конкретно за ай-Мак-овете и Лап-топите.

Встрани от основната тема, това аз лично го тълкувам негативно, като опит за "успиване на клиентите с по-малко информация относно "какво" има за тези кинти".

По моя преценка, от последната им серия само най-скъпите им продукти са достойни за парите си: "17 -МBР 2.66-2.93", "MасPro 2*2.66 (2.93)", "iMac 2.93 - 3.06", "МакБук 2.4".
Те биха служили най-"вярно" на собсвениците за целите, за които са закупени без неотменната необходимостта от скорошен ъпгрейд. При новите промени в законодатеството ни, амортизацията на IT техника вече е снижен на 2 години. Реално обаче около 3г. са по-нормална стъпка за "преход" към по-ново, от разговори с колеги от различни браншове ползващи сметалата си с по-голяма от 50% натовареност. Тълкуванието от там насетне е лесно, всеки сам си знае "как",  "какво" и "за колко парички".

В заключение: ECOBO, разходи се до някой от Епъл рисейърите или виж на колеги. Така сам си прецени. От опит с това да търся монитор се убедих, че въпреки субективните приказки и "лакардии", само с гледане става. Цената в днешно време вече не достатъчно основание, предубеждение или критерий за превилен избор.

dau

17-ката с S-IPS за 15-ката най-вероятно е със TN, който има пари взима една мат 17", ако можеш да и сложиш SSD и по-мощния процесор и става убиец машина просто...

Lycan

#7
:)

IPS панел харчи много ток, вече не се ползва в лаптоп (ibm преди правеха експерименти).
IPS панел технологично не може да е толкова тънък,

MACBOOK PRO 17" UNIBODY е с шест-битов TN дисплей, но с подобрения правещи му чест :)

... For a TN panel the large MacBook Pro has very good viewing angles. In the frontal plan view only a minimal amount of colour-run is visible.
At 30-40° from above or below white turns white into darker shades and the contrast goes down. Horizontally the colours remain stable
...
         http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Pro-17-Notebook-Aluminium-Unibody-17-9600M-GT-T9550.16035.0.html


и да си припомним картинките / съответните цени на базови монитори:

TN (≈200лв)


VA (≈700лв)


IPS (>900лв)


nubizus

Аз съм с по-старите макбук прота с ХД екран.
Екрана свети неравно като на всички ябълкови лаптопи.
Поне не е драстично.
Да очаквате екрана на лаптопа да служи за перфектна репрезентация на цвят и грейскала е меко казано наивно.
Тези които са вманиачени по темата първо минават през скапаните монитори на апъл, след което им светва, че са си го набили заради една алуминиева обвивка и се насочват към единствените доказано професионални монитори за целта: Eizo и NEC.
Но дори и там филма не е както трябва докато не се бръкнете подобаващо.

За мен монитора е един: Eizo CG241W / 242W.
http://www.eizo.com/products/graphics/cg242w/index.asp
Без да влизам в подробности ефекта е толкова брутален, че получавате усещане че досега сте имали перде на очите докато сте  ползвали монитор.

Ако имам късмет бих си взел и 30 инчовата версия:)))

Papiloti

Матовия LCD дисплей на моя MacBook Pro 17" е Samsung LTN170CT10, 1900x1200, с особенно широк цветови диапазон и равномерна LED подсветка.

От означението му се вижда, че е TN.

Дисплея е брилянтен - не случайно Samsung е No. 1 в областта на LCD дисплеите  :)
MacBook Pro 17" 2.93GHz/8GB/500GB (7200), iPhone 3GS 32GB white; Mac OS X 10.7 Lion

If at first you don't succeed, skydiving is not for you

Lycan

Samsung може би е №1 в областта на TN-LCD дисплеите
както Vartburg е №1 в DDR  :)

Papiloti

Цитат на: Lycan - 06-06-2009, 17:50:33
Samsung може би е №1 в областта на TN-LCD дисплеите
както Vartburg е №1 в DDR  :)

Много ли ти трябваше да измислиш сравнението? Сигурно не... И от дисплеи и панели сигурно разбираш толкова, колкото от Wartburg-и :-) ?
MacBook Pro 17" 2.93GHz/8GB/500GB (7200), iPhone 3GS 32GB white; Mac OS X 10.7 Lion

If at first you don't succeed, skydiving is not for you

Lycan

#12
..whatever

nubizus

Много подходящо сравнение ако някой е наясно колко абсурден е израза
Цитат№1 в областта на TN-LCD дисплеите
.

Още по-абсурдно е очакването че екрана на лаптопа ще служи за цветови корекции:)))

juliany

Сещам се за един друг лидер ....

Trabant №1 в областта на картонените автомобили :)
 MBP 15' (mid. 2009) 2.8 GHz, 500 GB, RAM 4GB