Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 02:51:11

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 570
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 486
Total: 486

486 гости, 0 потребители

Въпрос за SSD

Започната от vict1mize, 04-09-2011, 02:34:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

vict1mize

Здравйте

От известно време се интересувам от SSD .
Смятам да си сменя SuperDrive-а с 80gb SSD или 120gb и да го използвам за OS и апове , а 500гб HDD да го ползвам за всичко останало .
и се чудих какъв да си взема ? кой е най-добрия ? от къде най-евтино?

Мерси предварително 

П.с
машината е Macbook pro mid 2009
MBP 17" mid 2009
8gb RAM ; Hitachi 500gb HDD; OWC 120gb SSD

hafte

Аз също изхвърлих CD-то

Единият диск е SSD 120GB Corsair CSSD-F120GB2,  но гледам вече има и версия GB3 на този модел. за 393.71 лв.

другия е 1TB WDC WD10TPVT, като го бях взел за 220лв някъде.

По малко от 120 GB според мен не си заслужава, понеже от мойте 120 са заети 56 ГБ, само от ОС и прорами, като USER директорията е на другия диск.

vict1mize

Здравей Hafte

мерси за отговора
разглеждах твойта тема (>магазин> Купувам комплек за 2 хард диск MacBook Pro Unibodi)
и снощи си поръчах китайчето , което предлагаш там.
относно SSD - след твоя съвет съм се насочил към 120gb и съм харесал няколко модела :
Intel® X25-M 120gb  
Mercury EXTREME™ Pro 6G SSD 120GB
каксо мислите за тях ?



MBP 17" mid 2009
8gb RAM ; Hitachi 500gb HDD; OWC 120gb SSD

Prison

x25-m вече са стари хард дискове ...

http://www.polycomp.bg/samsung-ssd/?gclid=CNTzpbieg6sCFQLxzAodtVNe2g

Intel 310 Series са добри също.
 MacBook Pro 13" Retina i5 2.4GHz 8GB Iris 256GB
 iPhone 7 Plus Matte Black 32GB Never Lock
Proud "iSheep" 4 Life!
I wish i could tell Siri to bring Steve back to life :(

vict1mize

да явно че x25-m са стари ..
intel® SSD 320 Series 120GB, SATA 3Gb/s
май ми допада от по новите серии ...
а за самсунг не съм сигурен , срещал съм някои негативни отзиви , но не казвам , че не е подходящ варянт за мен :)

а може ли някои да обясни разликата между 3gb/s  и 6gb/s
MBP 17" mid 2009
8gb RAM ; Hitachi 500gb HDD; OWC 120gb SSD

Wizi

Много просто - SATA 3gb е два пъти по-слабо от SATA 6gb. Едното има трансфер под 300 мегабайта в секунда, а другото малко под 600мб/с. Отделен е въпроса дали ще си намериш SSD, което да направи този трансфер.

Теб специално това не те бърка, защото нямаш SATA 6gb и ще минеш тънко.  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

vict1mize

здравей wizi

доколкото ми стана ясно моя MBP 17" mid 2009 изобщо не поддържа 6gb само новите от 2011 , а за моя знам че има 

  Link Speed:   3 Gigabit
  Negotiated Link Speed:   1.5 Gigabit
(това показава Serial-ATA )
и дори и да сложа 6gb няма да мога да използвам цялата му мощност .
Имам намерение да си инсталирам SSD и проучвам кой модел е най съвместим за моя МBP .
ако имаш съвети моля сподели ги :)
Поздрави

MBP 17" mid 2009
8gb RAM ; Hitachi 500gb HDD; OWC 120gb SSD

Lycan

Няма най-съвместим. Всеки ще работи без значение SATA I, II, III. Ако намериш с apple firmware ще имаш нейтив TRIM. За другите можеш да отключиш TRIM ако нямат хиперактивен garbage collection.

Fantasmo

Имам въпросче, понеже си взех мид 2010 макбук про, с най-големия процесор и тн, но без SSD сега леко съжалявам. Пък някак си ми е кофти да си хвърля стария хард и да си взема пет пъти по-малък. Та мисълта ми е с един Air Port и стария хард, с изнесена мултимедия на него и да си взема едно SSD дали е културно решение. Освен това гледам, че вече има хиляда модела на пазара и съм леко загубен, та ако може да препоръчате нещо добро за добри пари :) Мерси предварително.
MacBook Pro 15" i7 2.66MHz
iPhone 4

Wizi

Не разбрах аз поне каква ти е идеята за Air Port-а?

За мен най-интелигентното решение е да си вземеш едно SSD  и кутия за да го сложиш (или сегашното ти HDD) на мястото на CD-ROM-а, който вероятно и без това малко използваш. По този начин получаваш бързината, която търсиш за OS-а и всички приложения, които използваш + запазване на дисково пространство вградено в лаптопа ти за всичките ти мултимедийни файлове.

Има опция да си използваш изкорменото CD-ROM-че в USB кутия. Не е драма.

В ebay има опции за шейна за втори хард в MacBook Pro от към 20на долара, а един сайт предлага за 100 кинта шейната + външна кутия за CD-ROM-а.

Принципно OSZ е известна марка за SSD-та, но има вече нормални цени за Intel и Samsung.

Според мен ако си запазиш сегашния HDD спокойно можеш да си сложиш едно 128GB SSD за OS + най-важните програми.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

vict1mize

да WIZI е прав и точно това смятам да направя и аз !
харесал съм си един модел на OWC , които имат доста хуваи отзиви .. 115GB OWC Mercury Extreme Pro .
излиза около 300 кинта±
MBP 17" mid 2009
8gb RAM ; Hitachi 500gb HDD; OWC 120gb SSD

bobiikonomov

" По този начин получаваш бързината, която търсиш за OS-а и всички приложения, които използваш + запазване на дисково пространство вградено в лаптопа ти за всичките ти мултимедийни файлове. "

А дали след слагането на ssd, освен бързината се намаля и греенето на мака, защото след слагането на Lion, мака държи доста по висока температура. MacBook Pro 13, мид 2010.
MacBook Pro 13"

Wizi

Ако използваш SSD на мястото на HDD и не го монтираш обратно в лаптопа гаранция ще свалиш температурата, защото в едно SSD няма нито движещи се части, нито нещо друго, което да генерира температура.

Едно HDD на мястото на CD-ROM-а обаче би следвали да компенсира някой друг градус, но колко точно....... там пък малко или много имаш пряк "отдушник" под формата на слота за дискове. Знам ли!?

Скоро ще имам преки наблюдения през точно такава интервенция при мой близък приятел. В петък идват частите от USA и действаме!  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

bobiikonomov

Ще чакам да видя какво ще се получи, понеже аз съм поръчал 8 gb. RAM за мака които идват в четвъртък, но мисля да му сложа и ssd, след това и се надявам машината да стане по бърза и да не грее, затова и разпитвам.
MacBook Pro 13"

Lycan

Ако users е на ротационния той ще върти постоянно и ще си топли колкото и преди. Ссд също топли, много по-слабо, но би следвало да вдигне общия градус. Малък ссд бих сложил на мястото на цд-то вместо да местя там ротационния.