Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 11:11:42

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 482
Total: 483

482 гости, 1 потребител
BuSteR

delete backup time machine

Започната от pepa_yan, 14-08-2015, 23:31:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

pepa_yan

Има ли начин за изтриване   не поотделно, а едновременно на всички backup-и  на  тайм капсулата? Имам доста архиви и са ми заели сериозно пространство. Искам да освободя място за архив за друг МАС.

Petar Jamby

Форматиране на диска?
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR

pepa_yan

Може и форматиране

faire

Доста труедоемко (за екосистемата на Епъл) и бавно е триенето на бекъпи от Тайм машин. Особено ако е по безжичен път. Затова най-чистото решение е формат и започване наново.
Обаче много внимавай какво правиш и премисляй нещата по няколко пъти. И аз бях изправен пред същия проблем преди няколко години, реших да направя формат, като веднага след това да бекъпна наново. Нещата се объркаха и си загубих всичката музика, която трябваше да тегля наново.
Най-добре ако имаш друг достатъчно голям външен диск, първо направи цялостен бекъп на него. Гледай да свържеш капсулата по кабел (ако в момента не е), това доста ще ускори всякакви процеси.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

angelvn

Едва ли това е добро решение, особено ако се пазят итерации на файлове от до преди няколко месеца.

Аз бих пробвал по следния начин:

За Маверикс/Йосемит:
- влизаш в Time Machine;
- избираш си бекъпа, който искаш да изтриеш;
- цъкаш с десен бутон върху него (във Finder прозореца);
- избираш Delete Backup от контексното меню;
- въвеждаш си паролата на акаунта и това е.

Примерна картинка от нета:
UI designer and developer

faire

Имах предвид да си направи нов тайм машин бекъп от компа на друг външен диск (ако има наличен) за всеки случай.
От шота се вижда начина за изтриване на отделни бекъпи, но е доста бавен процес, особено по wifi. Не се и разбира кой бекъп колко място заема и е доста сложно да се ориентира човек, когато ползва тайм машината от няколко години.
Имаше и вариант за триене с терминал, може в гугъл да се потърси командата.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

angelvn

Наистина е бавно, но го посочих като най-сигурен метод. Но нека не пропускаме опцията за изтриване на всички архивни копия за цяла директория, което значително би улеснило процеса.
Например ако сме оставили да се бекъпват директориите Downloads, Movies, Music и вече не искаме да се архивира...ъмм Downloads директорията трябва само да изберем "Delete All Backups of "Downloads"". След което от System Preferences да включим Downloads директорията в списъка с изключения на Time Machine.

Ползването на командния ред не го препоръчват много и трябва да се внимава ако се ползва.
Иначе както посочиха по-горе - един формат също би свършил работа.
UI designer and developer

pepa_yan

А как се форматира тайм капсулата?

pepa_yan

 Форматирах си диска през ютилити .
Освободи ми се цялото пространство от 2 ТБ.
Стана за секунди. Сега правя нов бекъп. Благодаря на всички.  Хубава вечер.

faire

За да не отварям нова тема, ще пиша тук.
Напълни ми се Time Machine диска (3TB) и почна често да прави cleaning up/deleting old backups и т.н. Видях, че имам бекъпи от 2013 г. Въпросът ми е: някои знае ли как мога да изтрия автоматично всички бекъпи до 31.12.2014 г.? Под автоматично имам предвид да не трябва да влизам на всяка дата поотделно и да давам delete backup, понеже не мога да трия едновременно повече от 1 бекъп по този начин, а изтриването отнема доста време.
Опцията с изтриване на всички архивни копия за цяла директория не ми върши работа, т.к. вече съм си настроил всичко както трябва (не се бекъпват филми и други неважни неща).
Искам да избегна формат на целия диск, понеже както писах по-горе, последния път като го направих, взе че ми даде фира единия диск и си загубих музиката.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

IVooDooI

 Здравей, faire, операцията, която искаш да направиш става доста лесно чрез терминала и следната команда:

sudo tmutil delete /пътят/до/директорията/с/бекъпите/...

пример:
sudo tmutil delete /Volumes/T-Machine/Backups.backupdb/Mac\ Pro/2015-10*

след звездичката се изтрива всичко живо :P

В твоя случай трябва да е нещо от сорта:

sudo tmutil delete /Volumes/T-Machine/Backups.backupdb/Mac\ Pro/2014*

след това:

sudo tmutil delete /Volumes/T-Machine/Backups.backupdb/Mac\ Pro/2013*

и т.н. за предишните години.

Успех и пиши какво си направил.

faire

Благодаря ти много! Стана доста бързичко с терминал - само няколко часа. И най-важното - с една команда всичко от миналата година! Освободиха ми се 800 GB. Така явно всяка година ще си прочиствам диска.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

pravdo

А, да попитам, какво се случва с бекъпа на програмите, ако са инсталирани през нарочената за изтриване година, или времевата машина си подържа копия?
Питам в случай, че реша да се прехвърля на нов комп с restor from Time Machine.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

IVooDooI

 Машината си пази по- новите копия. Минава през всички директории и си ги пише в бекъпа.