Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

26-04-2024, 11:11:57

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 252
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 155
Total: 155

155 гости, 0 потребители

Ext2/3 драйвъри за Мак?

Започната от faire, 25-09-2010, 01:37:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

faire

Пробвах няколко. От коментари из мрежата разбрах, че най-добра работа върши това: http://sourceforge.net/projects/fuse-ext2/
Но след инсталация, когато свържа устройството, никъде не ми излиза - нито във файндъра, нито на десктопа, нито в диск ютилити. От скоро съм с мак и не ми е много ясно дали има други неща, които трябва да се направят.

Устройството е networked media tank (nmt) popcornhour a-110. Представлява hdplayer. За уин има драйвъри и всичко е точно, но за мака - мъча го от доста време и все не става... Не ми се занимава с ФТП-та и сървъри, защото скоростта е доста по-бавна. А на мен ми трябва само, за да качвам/трия филми..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

daf

Щом е fuse, най-вероятно трябва ръчно да маунтнеш устройството. Т.е. връзваш го, пишеш:

diskutil list

за да видиш дали се появява в спсъка, след това пишеш:

mkdir ~/Desktop/movies
fuse-ext2 /dev/diskX ~/Desktop/movies

но трябва да си поиграеш да намериш правилното устройство (dev/diskX). Може да е /dev/disk1s1 или нещо друго. Ако не можеш да се справиш дай output-а на diskutil list и току виж успеем да помогнем.

faire

diskutil list
/dev/disk0
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *320.1 GB   disk0
   1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
   2:                  Apple_HFS Macintosh HD            234.7 GB   disk0s2
   3:       Microsoft Basic Data BOOTCAMP               85.0 GB    disk0s3

Май не го намира? Дискът е 1.5 ТБ. Дали няма нужда от някакво форматиране/поправяне?
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Морт

disk0 е дискът на Мака. Пробва ли disk1, както е написал daf? Може и disk2 да е, ако disk1 е DVD-то.
.fr

faire

Не са те. Просто не излиза диска. Ще трябва през PC-то да си качвам филмите. Тъпа работа..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Морт

За да не излиза дискът е друг проблемът. Дори да нямаш драйвери за която и да е файлова система на него, той пак ще се вижда като хардуер, ще се виждат и дяловете на него, просто няма да може да се достъпят.
Ако не се вижда в Disk Utility си търси проблема по хардуера.
.fr

faire

#6
Проблемът се оказа в това, че ползвах удължител за усб-кабела...

Вече дискът и дяловете излизат в диск ютилити, но не успявам да го маунтна. Пробвах това, което е написал daf, но не става или аз не права нещо както трябва:

Last login: Thu Sep 30 14:42:58 on console
Stefs-MBP:~ stef$ diskutil list
/dev/disk0
  #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
  0:      GUID_partition_scheme                        *320.1 GB   disk0
  1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
  2:                  Apple_HFS Macintosh HD            234.7 GB   disk0s2
  3:       Microsoft Basic Data BOOTCAMP               85.0 GB    disk0s3
/dev/disk3
  #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
  0:     FDisk_partition_scheme                        *1.5 TB     disk3
  1:                      Linux Untitled               263.2 MB   disk3s1
  2:                 Linux_Swap                         518.2 MB   disk3s2
  3:                      Linux POPCORN                1.5 TB     disk3s3
Stefs-MBP:~ stef$ mkdir ~/Desktop/movies
Stefs-MBP:~ stef$ fuse-ext2 /dev/disk3/disk3s3 ~/Desktop/movies
fuse-ext2: version:'0.0.7', fuse_version:'27' [main (../../fuse-ext2/fuse-ext2.c:324)]
fuse-ext2: Failed to access '/dev/disk3/disk3s3' [main (../../fuse-ext2/fuse-ext2.c:334)]
Stefs-MBP:~ stef$ mkdir ~/Desktop/movies
mkdir: /Users/stef/Desktop/movies: File exists
Stefs-MBP:~ stef$ fuse-ext2 /disk3/disk3s3 ~/Desktop/movies
fuse-ext2: version:'0.0.7', fuse_version:'27' [main (../../fuse-ext2/fuse-ext2.c:324)]
fuse-ext2: Failed to access '/disk3/disk3s3' [main (../../fuse-ext2/fuse-ext2.c:334)]
Stefs-MBP:~ stef$ fuse-ext2 /dev/disk3/disk3s3 ~/Desktop/movies


пп. ето го официалния сайт: http://alperakcan.org/?open=projects&project=fuse-ext2 има една част usage. Какво точно обаче трябва да напиша в терминала в моя случай? Опитах няколко варианта с $ mount -t fuse-ext2 /dev/disk3 /POPCORN/disk3s3 , но все ми изкарва, че няма такава команда.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

daf

Пробвай с

fuse-ext2 /dev/disk3s3 ~/Desktop/movies

faire

#8
Най-накрая се получи! Много ти благодаря за помощта!
Само едно последно нещо, не успявам да го маунтна в read-write, в момента е в read-only.
"Пиша fuse-ext2 /dev/disk3s3 ~/Documents/movies -o rw+"
и ми изкарва грешка "fuse: writing device: Socket is not connected"
Явно и други хора имат същия проблем, не можах да намеря решение. Да имаш някакви идеи?
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

daf

нямам представа, можеш да пробваш да извикаш командата със sudo (ще ти иска паролата за акаунта):

sudo fuse-ext2 /dev/disk3s3 ~/Documents/movies -o rw+

но не знам дали това е проблемът

faire

Не стана със sudo. Пробвах и вместо rw+ с force, но единствената разлика е, че се чуваха доста странни звуци от харда.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Морт

Дяловете ext3 или ext2 са? На ext3 трябва да се махне журналирането. Не съм сигурен дали може да се направи под Mac.
.fr

faire

ext3 са. В DiskUtility май не мога да пипам по дяловете. Иначе самият диск ми го изкарва, че е във фат. В raid имам опция във формат да се форматира като нежурналиран или чрез fuse-ext2, но първо, не знам дали ще се оправи проблема, второ - всичката информация от диска ще изчезне, и трето - мисля, че има вероятност да се прецака форматирането на диска и плеъра да не го разпознава.

The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.