Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:29:44

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 52
Total: 53

52 гости, 1 потребител
veskop

Инсталиране на UNIX и Linux на Mac?

Започната от dylon, 19-08-2008, 00:46:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

dylon

Искам да попитам дали е възможна инсталацията на UNIX и Linux на Mac и евентуално как може да стане това? Възможно ли е да се нсталират със BootCamp или е нужна друга програма като VMWare например? Доколкото знам Mac OSX е базирана на UNIX,но все пак искам да знам дали би било възможно да се инсталира самата UNIX на Mac?
Благодаря на всички отзовали се, оценявам всяко мнение или съвет!
MacBookPro CoreDuo 2.16, 17inch

eek

Пробвай Darwin, това на практика е само opensource хавата, която е част от Mac OS (и вероятно има нужните драйвери).

Обаче ми се вижда адски тъпо да похарчиш кинти за готин хардуер, на който да пуснеш, до голяма степен, орязан откъм функции софтуер :)

Ако потърсиш малко в гоогле, 100%  съм сигурен, ще намериш някой, който е пробвал това, което искаш да направиш. :)

ggzy

Някои Линукс дисрибуции си има версии за Мас, дори и за РРС, като Убунту и Дебиан.
Влез в официалните им сайтове и потърси.
Успех.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

dylon

Благодаря за отговорите. Ще потърся в Google за отговори и възможни дистрибуций на Linux/Unix. Исках да разбера дали е възможна инсталацията им на Mac понеже имам само този компютър, а искам да разширя познанията си за Linux и да науча повече за Unix понеже това ми дава повече шансове на пазара.
MacBookPro CoreDuo 2.16, 17inch

HQ

Цитат на: "eek"
Обаче ми се вижда адски тъпо да похарчиш кинти за готин хардуер, на който да пуснеш, до голяма степен, орязан откъм функции софтуер :)
Пак ще спамна ама това е много деликатна тема.Обаче да ти кажа,на линукс няма орязан софтуер!Има орязан такъв за МАК повече отколкото за линукс и то защото стомасите на някои мутри са по-важни от развитието на човечеството.

eek

Цитат на: "HQ"
Цитат на: "eek"
Обаче ми се вижда адски тъпо да похарчиш кинти за готин хардуер, на който да пуснеш, до голяма степен, орязан откъм функции софтуер :)
Пак ще спамна ама това е много деликатна тема.Обаче да ти кажа,на линукс няма орязан софтуер!Има орязан такъв за МАК повече отколкото за линукс и то защото стомасите на някои мутри са по-важни от развитието на човечеството.

Имах предвид "орязан" в сравнение с този за Mac OS -- откъм интерфейс, GUI :) Съжалявам... но е така :)

А, dylon, сигурно знаеш, че в Mac OS можеш да си пуснеш Terminal-а, който според мен до голяма степен може да ти свърши работа в опознаването на Linux :)

dylon

Цитат на: "eek"
Цитат на: "HQ"
Цитат на: "eek"
Обаче ми се вижда адски тъпо да похарчиш кинти за готин хардуер, на който да пуснеш, до голяма степен, орязан откъм функции софтуер :)
Пак ще спамна ама това е много деликатна тема.Обаче да ти кажа,на линукс няма орязан софтуер!Има орязан такъв за МАК повече отколкото за линукс и то защото стомасите на някои мутри са по-важни от развитието на човечеството.

Имах предвид "орязан" в сравнение с този за Mac OS -- откъм интерфейс, GUI :) Съжалявам... но е така :)

А, dylon, сигурно знаеш, че в Mac OS можеш да си пуснеш Terminal-а, който според мен до голяма степен може да ти свърши работа в опознаването на Linux :)

Да, знам за терминал, просто исках да видя какви са опцийте за инсталация на цялата дистрибуция на Линукс. Много благодаря за отговорите!
MacBookPro CoreDuo 2.16, 17inch

Wizi

Нещата далеч не опират до "Терминал"-а. Целия Mac OS X 10.5 от точно година насам си е официално UNIX 03 certified, нещо което само Sun, HP и IBM имаха.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

patchosan


k0k0

Ако искаш да се запознаеш с линукс ти препоръчвам да си сложиш ubuntu :) интерфейсът е много приятен та дори можиш да си го направиш като този на мак ;] и най-важното е че гоогле ще отговори на почти всичките ти въпроси свързане с проблеми в ubuntu ;]
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.

ggzy

Кажете как се справихте с безжичната, че цял ден се боря без успех?
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

dylon

Цитат на: "k0k0"Ако искаш да се запознаеш с линукс ти препоръчвам да си сложиш ubuntu :) интерфейсът е много приятен та дори можиш да си го направиш като този на мак ;] и най-важното е че гоогле ще отговори на почти всичките ти въпроси свързане с проблеми в ubuntu ;]
Много благодаря за препоръката, вече започнах да се запознавам с Ubuntu.
MacBookPro CoreDuo 2.16, 17inch

koki4a

dylon нямам идея на какво ниво си с компютрите, но ако имаш добро разбиране от английски и желание да разбереш как работят нещата ти препоръчвам 'Gentoo Линукс'

Вярно доста по-сложно е, но ще разбереш много неща за компютрите като цяло и за линукс средата. Не за всеки инсталацията на Gentoo, но с чиста съвест казвам че за мен си беше едно интелектуално приключение да се справя с тази ос.

Основното предимство е че ще видиш колко бърз може да е компютъра с линукс. Не съм се занимавал да гледам компилациите на Ubuntu и незнам защо толкова бави. Много са зле нещата.

DALT

За да опознаеш светът на Юникс, не ти трябват нито Юникс базирани операционни системи, нито дериватите от сорта на Линукс.  Мак ОС Х е 100 процентна Юникс базирана операционна система и с малко четене можеш да я използваш съвсем пълноценно.

Нещо повече, ако желанията ти са в посока сървъри, то чрез мак портовете, можеш да инсталираш какъв да е известен сървис, познат ти от линукс средите.

Моят съвет е да започнеш да опознаваш Юникс светът първо от Мак.