Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 13:17:11

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 149
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 125
Total: 125

125 гости, 0 потребители

Mac mini 2012 се изключва при натоварване

Започната от bboyg, 29-11-2022, 18:02:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Здравей bboyg,

имам 2 такива машинки, и двете ги ползвам като медийни сървъри, работят нонстоп. Впечетлението ми досега е, че са яки като цяло. Имам и едно модел 2014, но нещо не ме кефи, не се разбира много добре хардуера със софтуера. Имам и едно, модел 2010-та, което от известно време не ползвам. Та, ако искаш и ако можеш бързо да реагираш, бих могъл да ти изпратя някое от захранваниета за тест. Не съм проверявал, но ми се струват (поне на пръв поглед) еднакви. Примерно по наближаващите празници мога да се лиша за известно време от някоя от минитата, за да тестваш нещата.

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Специално Добър Вечер за bboyg и Пиф!

Дойде Ми още една мисъл, в контекста на разискваните тук, ("гениална", естественно, не би и могла да е друга...)...
Тъй като главният "лош" за момента, предполагаме, че би могло да е Захранващото Устройство на MacMini-то, предложението е следното:
На наличното Захранващо Устройство да се сменят ВСИЧКИ кондензатори, (най-вече електролитните...), но "..."...bistos amit bistos..."... - (Унгарска пословица) - ..."...сигурното е/да е сигурно..."... - ВСИЧКИ кондензатори!
И да се тества отново Компютърът, с вече UpGrade-нато Захранващо Устройство.

Предложението по никой начин не отменя Идеята да се смени Захранващото Устройство с друго, 100%-но работещо. ;D

bboyg

Цитат на: Пиф - 14-12-2022, 17:27:46
Здравей bboyg,

имам 2 такива машинки, и двете ги ползвам като медийни сървъри, работят нонстоп. Впечетлението ми досега е, че са яки като цяло. Имам и едно модел 2014, но нещо не ме кефи, не се разбира много добре хардуера със софтуера. Имам и едно, модел 2010-та, което от известно време не ползвам. Та, ако искаш и ако можеш бързо да реагираш, бих могъл да ти изпратя някое от захранваниета за тест. Не съм проверявал, но ми се струват (поне на пръв поглед) еднакви. Примерно по наближаващите празници мога да се лиша за известно време от някоя от минитата, за да тестваш нещата.

Здравей,
от 2010 до 2014 са с еднакви захранвания, так че, каквото и да ми дадеш ще е от полза :)

bboyg

Малко Update - Благодарности на колегата Пиф, затова че ми прати захранване от едно от своите mini-та.
За съжаление разлика няма, пак при натоварване и достигане на около 70 градуса (понякога на 80, а след като позагрее и на 60) компютъра се "рестартира", като отново след рестарт, работят разни компоненти, но без да вади картина, да се включва вентилатора и прочее.
Опитах и с Windows 10, за да съм сигурен, че няма да е нещо софтуерно, но и там същата работа. Event Viewer-a на Windoes-а показва критичен проблем Kernel-Power, Event ID 41, Task Category: (63).
Вече съм почти на 100% сигурен, че има някой ел компонент по дъното, който дава фира и прегрява  ???

bluesky

Значи не е и в Захранващия Блок въпросът.

По Дъното нещо - напълно би могло да е... например добре би било да се проверят, (на първо място), кондензаторите, (в определеми точки би трябвало да се показват определени резултати, (нива на напрежение...).
Сервизните документации, от друга страна, не са в открит достъп, освен за сервизните техници/инженери.
Последователно се изключиха един куп възможности, дотук.

Би ли проверил, колко струва едно работещо дъно, (за твоя модел)...?

Пиф

Идея за още една проба - опитай без HDD. Инсталирай на външен диск и тествай така.
Преди време имах грижи с едно Про 2012, странно забиваше заради отиващ си HDD. Не даваше никакви СМАРТ грешки. Доста ръчкане падна, докато разбера, че е от диска. Оказа се проблем в платката на самия диск.

Но остави пробата за догодина, че пиратки и шампанско - да не стане бела.

Весело посрещане на Новата година!

zlia

Пробва ли да смениш батерията на дъното?


Sent from my iPhone using Tapatalk

bboyg

Здравейте и за много години!
Пиф - трябва ли да е задължително HDD? Имам една 32GB USB3.2 флашка, която мисля да ползвам за целта. Дали ще е проблем? (м/у другото от 9 до 12-13 мисля да съм в Русе и ще ти донеса захранването)
zila - това с батерията на дъното и на мен ми мина през ума, но просто логически не мога да го свържа с проблема, иначе не ми е проблем да пробвам.
Bluesky - такова дъно няма в бг за продажба за съжаление. То като цяло i7 минитата в бг, че и не само, са кът.

zlia

Случвало ми се е стар комп да се държи странно поради заминала батерия и какви ли не еквилибристики съм пробвал преди това докато разбера, че е от нея, та затова ти го казвам. Знам, че е на зачукано място, но бих пробвал.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Пиф

Цитат на: bboyg - 03-01-2023, 02:26:38
Пиф - трябва ли да е задължително HDD? Имам една 32GB USB3.2 флашка, която мисля да ползвам за целта. Дали ще е проблем? (м/у другото от 9 до 12-13 мисля да съм в Русе и ще ти донеса захранването)
Няма значение, че не е HDD, и флашка става. Въпросът е физически да разкачиш наличното HDD. Ако разполагаш и с някаква флашка с Live Linux съща става, просто да го падкараш и натовариш.

shaman

Имах един DELL който се държеше по подобен начин..
След като го огледах внимателно се оказа, че има доста надути кондензатори..
Така, че провери кондензаторите дали са наред първо !


bboyg

#26
Ново инфо - за съжаление пак негативно. Пробвах с без дискове вътре и бутнах от външен носител, но пак същата работа, така че изключваме SSD-то като вариант.
Ще огледам пак платката и ще направя детайлни снимки. Ако някой забележи нещо надуто, липсващо и прочее, да може да сподели.

P. S. Ето и снимките: https://photos.app.goo.gl/7NkZ37Ru1ZnzPzNi7

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Да, костелив орех се оказа тази машинка... ха, ха, хааа...
Действително, в момента кандидат за "лошотийка" е платката. Не се изключват и кондензатори, (най-сериозни "шампиони" за грешка си остават електролитните).
Стискам палци!

angelvn

От снимките не се виждат подути кондензатори.
Може би ще трябва да мине през проверка от някой български Луис Росман (https://www.youtube.com/@rossmanngroup). Може да е по-дребен (буквално) проблема, който само в сервиз може да се види.
UI designer and developer

bboyg

Много пъти като съм му гледал видеата съм се чудил дали имаме подобни таланти в БГ, ама все си мисля че няма да се намерят баш такива  ;D
Ако някой знае такъв майстор (и естествено ремонта няма да ми струва повече от компа) да свирка.
Иначе нещата отиват май към продажба за части :(