Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 16:42:38

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 149
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 110
Total: 110

110 гости, 0 потребители

Mac mini 2012 се изключва при натоварване

Започната от bboyg, 29-11-2022, 18:02:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

bboyg

Здравейте банда!

Имам странен проблем. Наскоро взех лаптоп, и реших да прехвърля малко инфо от минито, което много рядко ползвам, тъй като фото кариерата ми приключи (или поне не е с темповете с които беше), и при включване ми направи впечатление че много бързо вдигна 100 градуса още след и се изключи. Отворих го, видях че е яко прашасало и съответно го почистих хубаво компонент по компонент, смених му термо пастата и след това няма ядове. Пускам му бенчове, експортвам снимки в Lightroom, всичко точно.
Днес обаче, месец някъде, или два по-късно, решавам да го пусна за продажба и го пускам да му направя снимки ала бала и бам, същия проблем. Ама тоя път още на около 70 градуса и гасне (разсърди се явно). Прави ми впечатление обаче, че харда вътре продължава да си върти.
Някакви идеи, или насоки? Благодарско предварително!

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Евентуални стъпки:

А.   Би могъл да следиш Activity Monitor - всички показания - процесор, памет, енергия, диск, network (мрежа).
Така би имал Идея кое как се държи във Времето, (по време на загряването и преди изключване-то).

Б.   Всеки Модел има съответен Хардуерен тест, характерен за Модела. Намираш Теста, пускаш го и следиш внимателно симптомите, (от студена Машина до изключване). Правиш Теста няколко пъти - поне три (3) пъти. На базата на резултатите - разсъждаваме нататък.

ggzy

Графичния чип (ако е до 2010г.) ?
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

bboyg

Здравейте, 2012-та е мака (описано в заглавието) и съответно графиката е вградена, в случая 4000 варианта на Интел :)

bboyg

Цитат на: bluesky - 29-11-2022, 21:16:04
Добър Вечер на Всички!

Евентуални стъпки:

А.   Би могъл да следиш Activity Monitor - всички показания - процесор, памет, енергия, диск, network (мрежа).
Така би имал Идея кое как се държи във Времето, (по време на загряването и преди изключване-то).

Б.   Всеки Модел има съответен Хардуерен тест, характерен за Модела. Намираш Теста, пускаш го и следиш внимателно симптомите, (от студена Машина до изключване). Правиш Теста няколко пъти - поне три (3) пъти. На базата на резултатите - разсъждаваме нататък.

Привет,

По точка А съм проверил всичко, но проблема не е кое колко процесор дърпа, а защо като позагрее малко и угасва.

По точка Б, не можах да го направя защото ми вади грешка - Cannot load EFI/Drivers/TestSupport.efi

bluesky

Добър Вечер на Всички!

ОК, По точка А. - процесорът се държи нормално чак до момента на изключване. Добър резултат - не е свързано с процесора.

По отношение на памет, енергия, диск, мрежа, (network) - също ли получи аналогични, (на процесора) резултати...? Т.е. никакви особени "пикове", (нагоре/надолу), до момента на изключване, (предполагаме поради загряване, (въпреки че 70 градуса не са много)...?)...?
Ако това е така - отново имаме резултат, (някакъв), че може би не е свързано с тези подсистеми.

По точка Б. - Щом не може да се "качи" Теста, ще караме без него.

Нови въпроси:

1. Коя Операционна Система има инсталирана в момента? В момента на "изключване", (на около 70 градуса Целзий), същата ли Операционна Система вървеше?

2. Правил ли си някакви, (каквито и да е...) UpGrade-ти, между редовното му функциониране, и новото състояние, (свързано със самоволното му изключване)...? (малки късове нов "софтуер", Шрифтове или нещо подобно...).

3. Беще ли свързан автоматично с Мрежата, (Интернет) в момента, в който самоволно изключваше, (или преди това...). Идеята е да не би да е "глътнал" някакъв некачествен софтуер тогава... Например автоматичен UpGrade на някаква Програма, без да зависи това пряко от Теб...

4. Когато го отваря, за почистване, сигурно ли си затегнал достатъчно елементите, на които си сменил термо-пастата...?

5. В състояние ли си да направиш чисто инсталиране на Операционна Система (без много главоболия)...?

6. При затварянето, сигурно ли е, че не си затиснал някое кабелче, към кутията, (или нещо подобно....), т.е. неволно несъответствие при новата сборка...?

Ако успеем да минем по всички точки, (в същата последователност), ще знаем отново много повече, отколкото в началото.
Стискам палци!

angelvn

Преди години имах проблем с едно Mac Mini модел 2009-та - както си работеше и замръзваше. След две седмици стоене в Криейтив Център и настояване по телефона за щателен тест (защото на първо време казаха, че нищо му няма), се оказа, че единият от двата модули RAM памет прави проблем.
Вече за инцидентно гасене след нормална работа....не знам какъв би могъл да е проблема, освен прегряване на процесор или проблемно захранване.
Бих изпратил компютъра за тест в сервиза, да проверят захранването, също да се опитат да пуснат те тестовете, които ти не си успял да пуснеш и така. Третия вариант е да го пуснеш така както е, но да споменеш и за проблема, който има.
UI designer and developer

bboyg

Отговарям на bluesky в последователността на въпросите:

1. Catalina. Не съм я сменял от много време (то и не може по-нагоре, поне официално).
2. Нищо не съм правил, компютъра почти не е ползван. ъпдейтвал съм малки приложения през AppStore.
3. Връзва се към мрежа, само безжично. Много е малък шанса да глътне нещо. Педантичен съм на тема сигурност.
4. Винаги се отваря и затваря по учебник и само с точните инструменти (в случая iFixit комплект). Занимавах се до скоро и с ремонти на телефони, затова нямам проблем финната механика.
5. Направих Downgrade до High Sierra, на чисто с форматиран диск. Няма промяна. Пак на 70-80 градуса изгасва. Преди това превантивно още веднъж му смених пастата. MX Arctic 2.
6. Виж точка 4 :)

Освен това въртях и плочките РАМ за да проверя дали не е от тях, също изключих втория диск, но промяна няма.

Интересен факт - когато компа угасва (поради неизвестната още причина), реално не угасва на цяло, а сякаш се рестартира и продължава да работи, но без да работи вентилатора, без да има картина и прочее. Чува се само как върти харда и трябва да задържа Power бутона за да го изключа нацяло, а понякога да извадя и захранващия кабел, за да мога да го пусна отново.

ggzy

След като го изключиш принудително и го стартираш, вади ли грешка? Пробва ли само с по една РАМ на всеки от слотовете. Разглоби, изчисти от прах и вади лупата (микроскопа) и огледай всички елементи.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

bboyg

Не вади никаква грешка като тръгне, даже си отваря всички прозорци и започва откъдето е спряло.
Пробвах с по една РАМ плочка на слот.
Чист е до последния милиметър.
Относно лупата, не знам точно за какво да гледам.
Чудя се ако намеря друго захранване (от 2010 до 2014 са същите), да пробвам дали не е от него нещо.

bluesky

Добро Утро на Всички! (Или е вече Добър Ден...?)

Специален Добър Ден и за bboyg!

Относно въпросния Лаптоп - дотук бяха проведени серия от стъпки, целта на които бе да се "отсява", (последователно), всяка възможна , евентуална грешка, която Лаптопът дава.

Абсолютно правилно, (след като си отговорихме на цял куп въпроси...), и изключвайки тактически... евентуалност след евентуалност, Си забелязъл, че една от възможните неизправности, МОЖЕ БИ, се крие в захранващия блок.
Не 100%-го, но доста добре обосновано предположение.

Сега е момонтът, според Мен, да намериш подходящ захранващ блок, (идеалният вариант би бил - същият), и с него да проведеш поредния "експеримент" по пускане на Устройството.

Би могъл и с "Регулируемо Захранващо Устройство", (черна кутия с възможност за плавна настройка на различни типове напрежения, за прав и променлив ток, Устройство, което е напълно в палитрата на всеки техник/инженер по откриване на неизправности), да подадеш на Лаптопа исканото от него Захранване, (там, където трябва).
Това (може би би бил прав ток, на 12 волта напрежение, стандарт в случая, но... ПРОВЕРИ ТРИ ПЪТИ!).
Ако, при подаване на правилно  захранване, Лаптопът не показва повече подобно самоволно "изключване", то тогава действително неизправността ще бъде локализирана именно в Захранващият Блок.
По Идея, Захранващият Блок, би трябвало да е самостоятелна платка, имплементирана в Лаптопа, (т.е. сервизируема - подлежаща на смяна).

Ако всичко е така, (както предполагаме, засега...) - Ти си Човекът.

Пиф

Една малка вметка към bluesky:
Машинката не е лаптоп, а Mac mini, захранването е вградено, и подава към дъното не едно, няколко напрежение - +12, -12, +5, +1.5 V, може да има и други. Т.е. предложения вариант с външно регулируемо захранване е трудно изпълнимо (да не кажа невъзможно). По-скоро трябва да се тества с друг захранващ модул.

bluesky

Да, абсолютно уместно уточнение от Пиф.
Щом се касае не за Лаптоп, а за MacMini.
Остава предложението на Пиф - тестваш със Захранващ Блок (Модул), еднакъв с този на Твоя MacMini, (заменяйки оригиналния).

(...ако не - докато лежах, (мислейки си за Твоето Устройство...), имам още един "таралеж", в торбата с методите...). ;D

Да се надяваме, че тук ще спрем, локализирайки дефекта... - логически сега би следвало да се провери това.

bboyg

То всичкото е много хубаво, ама се оказва сега, че тия компютри явно не се чупят, защото не намирам нито един да се продава на части. А да купувам захранване само за пробата... не ми се вижда много рентабилно :)

bluesky

Около 75% от вероятностите са, че именно там е дефекта.
Все пак остават, около 25%, вероятност дефектът да е някъде другаде...

Ако икономически е оправдано, би могъл да вземеш Захранване за Компютъра.
(и ако дефектът в последствие се окаже другаде, това Захранване би могло да се продаде поне на същата цена, за която го купиш).

А ако не бързаш, може и да изчакаш... възможности - почти безгранични, ако не зависиш от този Компютър драстично.

75% - 25% (според Мен). Стискам палци!