Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 08:18:03

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 133
Total: 135

133 гости, 2 потребители
thebest1978, atanas_mil4ev

Питанка и да се похваля :)

Започната от Fifata, 16-11-2022, 18:39:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Fifata

Днес направих лек ъпгрейд от макбук про 14 М1 про към макбук про 16 М1 макс :)

Питанката ми обаче е за препоръки за чанта за 16-ката :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

veskop

Взимаш "от скъпото" и си ти! ;) Честит да ти е!

thebrainless

Кокаин за почрпка при покупката на лаптоп,  ми се ствува малко прекалено, но пък все пак защо не.
Stay hungry. Stay foolish.

Fifata

Имам и от модерното след колекционерите "скъпо" :)

Някоя друга бутилка макалан :)
Ама кой ще дойде да ги изпием :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Adamov

Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

thebrainless

За Макалън съм готов да хвана самомета за България!
Stay hungry. Stay foolish.

Fifata

Еми имам едни 10-12 бутилки дето събират прах :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Fifata

на Адамов не му вярвам, че ще дойде, защото от колко години ме лъже, че ще пием по уиски и само така си говорим :) А и на крак съм му ходил у негово село и па не се видяхме на по уиски :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

godo

Mac only

Fifata

И аз май към раница ще се насоча...
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

bluesky

Добър Ден на Всички!

Печенегите са от около 1000 години в България, (преселили се с разрешение). За този кратък период, така и не научиха Български език... както и да си измазват окончателно къщите.
Хазарите са с Българите по-отрано - още от Стара Велика България, (т.е. почти сме братовчеди с тях...)...
Не забравяйте кой уби Аспарух... (този великан, който прозря коя е най-хубавата Земя на Света и доведе на Балканите Нашите Предци...).

Встрани от Темата...? Напротив, в подтвърждение на думи на Колега от Форума.
Моите 5, (препродадени за 15) стотинки! ;D

angelvn

Поздравления за новата придобивка. И аз се чудих (ама за кратко) докато течеше обявата за Макбук Еър-а ми дали си струва да мина на 16" про с М1 Про чип, но в крайна сметка реших да се впусна в експеримент.

Иначе за чантата - не бих избирал много. Няма да се носят кюлчета злато, че да има нужда от здрави дръжки или шевове. Отиваш в най-близкия магазин, гледаш някоя, която ще пасне и ще има презрамка, дръжки, обезопасено място за лаптопа, джоб за таблет или други аксесоари и отделение за кабела със зарядното. Аз поне така правя от 2008г насам и всичко е било както трябва без да харча стотици левове за чанти.
Ученическите ми години минаха отдавна за да ходя с раница. Раница бих ползвал ако отивам на поход в планината. Иначе...голямо и топлещо ми гърба нещо, в което всеки може да си завре крадливите ръчички - не благодаря.

Сега малко оффтопик за експеримента, за който споменах по-горе.
Откакто излезе BigSur, всъщност и от преди това, но при BigSur, Monterey и Вентура според мен е кулминацията, не ми допада ползването на Mac OS.
Проблемът не е в интерфейса (нищо, че новият System Prefs панел е ужас), а в постоянно множащите се бъгове и нестабилност на системата.
От Монтерей до Вентура проблема с крашващите превюта на картинки във Файндъра не го оправиха, също не оправиха и превюта на файлове с шпацията. Mail.app-а си крашва когато иска, а ако не бъде рестартиран веднъж на ден-два, започва да яде системни ресурси като, че е Outlook.
При опит да си събудя лаптопа, същият не иска да излиза от спящ режим и се налага да се прави студен рестарт. Това се случва веднъж на 4-5 опита, но все пак - нито е добре за ОС-а нито за компютъра като цяло.
Течове на памет все още се случват от системни приложения и такива разработвани от Apple, като Apple TV приложението например (мога да ви пратя снимка как ми заема 180GB RAM, от ОС-а гърмят съобщения за недостатъчно памет и лаптопа грее до степен да се разтопи). Един познат преди две седмици пък ми праща скрийншот как Файърфокс-а му е заел близо 86GB RAM памет.
Също, пропуснах покрай трудното събуждане на лаптопа да спомена, че ако се събуди след натискане на клавиша за пръстово разпознаване - започва да премигва екрана от черно и нормален образ по 1-2 пъти (не винаги го прави), като засичането на отпечатъка се случва от третия път. Ако реши да се събуди нормално компютъра - разчитането става от първото докосване на копчето. Ще кажете - ами то е хардуерен проблем - и ще отвърна: не, не е. Тествал съм на различни машини. Лаптопа също съм го носил да се пробва - няма никакви хардуерни проблеми. Поведението идва от калпав софтуер.
Като споменах хардуерни проблеми, нека си припомним и следното (ще отмятам, кое съм срещал като проблеми лично с +):
- изгарящ топбар над клавиатурата при макбук про-тата;
+ разлепящо се покритие на ретина екрана (на две машини ми се е случвало);
+ отпечатване на клавишите върху покритието на ретина екрана след вдигане на лаптопа от масата като съм го хванал с палец за горния капак (т.е. упражнен е някакъв минимален натиск) - масово срещан проблем при Макбук 12", за който първоначално от Епъл пускат програма, а после я прекратяват;
+ по-бърза деградация на батерията от нормалното поради високи температури при М1 Еър-ите;
- ССД-та с генерирани множество записи на информация при моделите от 2020г;
- умишлено орязване на хардуера и липса на подобрения при камера, ССД (за справка - новият М2 Еър спрямо М1 при 250ГБ ССД-то);
- проблемните "пеперудени" клавиатури, които пробутваха с години.

Вие можете да допълните списъка, сега на прима виста за тези неща се досещам.
Липсата на портове я коригираха до някаква степен, но запоените SSD и RAM ще си останат.
Да, като са едно цяло с дъното се постига с една идея по-висока производителност и оптимизация, но това превръща хардуера, който произвеждат в бързоизносващ се технологичен боклук. SSD-тата имат не много дълъг живот, и докато едно време можеше да се подменят HDD и SSD при проблем, сега изгори ли SSD-то, целият компютър отива на боклука, защото ремонта му няма да е финансово оправдан. До тук с напъните им да се представят за еко-приятелски настроена компания. Лошото е, че много компании ги последваха и в днешно време е трудно да се намери хубав модел лаптоп, на който да може да му се добавят RAM и SSD.

Така и така моето е експеримент, реших да не влагам много пари. Сложих бюджет от 3200лв.
Изискванията за лаптопа бяха:
- да има по-голям екран от 13", но да не тежи много;
- да може да му се сменят батерия, SSD (ако има втори слот още по-добре), и да се добавя или подменя RAM-та;
- да има допълнителна видео карта (както имаха МБ Про-тата преди време);
- екрана да е покрива 100% SRGB (или поне 93%+) цветовата гама;
- батерията на хартия да се води, че издържа поне 8 часа;
- да има вграден displayport или hdmi, също и поне един стандартен  USB 3 порт;
- прилично охлаждане.

След седмица търсене открих бюджетен лаптоп, който се води геймърски и това бе Lenovo IdeaPad Gaming 3, със следните параметри:
- екран 16" IPS 100% SRGB 165Hz 350 nits;
- процесор: AMD Ryzen 7 6800H;
- RAM: 16GB DDR5 (разширяема до 64GB);
- 1TB m2 SSD + един свободен слот за М2 2280;
- VGA: nVidia 3050ti 4GB;
- 1080p webcam с три микрофона и физическа щора;
- портове: LAN 1GBps, HDMI, audio/mic combo, 2 USB 3.2 ген 2, 1xUSB-C;
- подсветка на клавиатурата
- 71Wh батерия издържаща до 10 часа работа;
- Wi-Fi 6 11ax, 2x2; Bluetooth 5.

Засега съм му инсталирал Windows 11 Pro (колкото да видя докъде са стигнали от Майкрософт, тъй като последния ми допир с тяхната ОС бе с 10та версия от преди 3 години, когато се налагаше да ползвам служебен компютър с нея). Другата причина е понеже се налага да ползвам Adobe CC пакета, който към момента за Линукс го няма. А да пускам Линукс с Windows виртуалка, след като мога да си докарам Линукс терминал в Windows...не знам, мисля го още. Ще се радвам да споделите идеи за удобен вариант.

Днес е 4тия ден откакто съм с този лаптоп и с Windows.
Впечатленията ми досега:
- не ми е крашнало все още приложение;
- системата е много пъргава, и всичко се отваря сякаш по-бързо от при MB Air M1 16GB RAM;
- интерфейса на Windows 11 е приятен, и познайте - File Explorer има табове!
- чуват се перките на лаптопа често, но едва едва...това може би е защото идвам от лаптоп без активно охлаждане;
- не мога да си настроя iCloud mail-a, въпреки че съм инсталирал iCloud приложението за Windows. Опитвах с Outlook, Windows Mail - все греда. От там и календара не работи, но аз така или иначе ползвам смесица от Google, MS и iCloud календари, просто новите събития няма да се правят в iCloud-a.

Ако на някого му е интересно как върви цялата тази сага, мога да създам отделна тема.
За в момента съм доволен, а съм от капризните РС ползватели.
За какво ползвам лаптопа? Уеб дизайн и програмиране.

Ааа да, щях да забравя, като допълнение към Logitech MX Keys клавиатурата взех и една Logitech MX Master 3S мишка. Меджик маус 3-ката замина към друг човек. Все още свиквам с новата мишка, доста по-различна стойка има от ниската Епълска такава.
UI designer and developer

dreben

Явно си имал лош късмет. Нямам нито един от споменатите бъгове. Вярно, машините ми са 2017 и надолу, но както при Мохаве, така и при Вентура нямам ядове.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

Fifata

Да кажа и аз моите 2 точки по темата с бъговете...

Имам макбук про 13 2016-та година, имам макбук айр М1, Макбук про 14 М1 Про и 16-ка с М1 макс и нито с мохаве, монтерей или вентура не съм имал сериозни бъгове... Единиствения бъг ми е този дето и преди съм писал за него, че след ъпдейт и ми изчезва българския език от клавиатурата и трябва пак да го добавя.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

angelvn

Дано е било само при мен. Но не малко оплаквания има на хора в reddit, социалните мрежи.
При мен решението е взето в следствие на преживявания от последните 3-4 години, ОС версии Big Sur, Moneterey, Ventura, и за него период следните компютри:
- iMac 27" 5k 2020 моделa,
- Macbook Pro 13" i7 2017,
- Macbook 12" 2017 i5,
- Macbook Air M1 16GB 250GB.
Преди тези ОС, хардуерни проблеми с всички Macbook-ове, които съм ползвал с Ретина екран, като проблемите бяха най-вече със самият ретина екран и покритието му.

От 2008г ползвам Apple компютри и мобилни устройства (като се започне от първия iPhone и някоко Power-based машини), но от 2013г насам (първия ми макбук с Ретина екран) се започнаха хардуерните проблеми. Казвах си, няма идеални машини, няма проблем, ОС-а е чук, работи стабилно и предлага много.
Но с течение на времето като най-стабилни ОС (поне според мен) се оказаха - Tiger (2005), Snow Leopard (2009 - но след първите ъпдейти поправящи проблема с wifi), Mojave (2018), може би и Catalina (2019), наченки за подобрение не виждам.
Всичкото това обаче не означава, че ще спра да следя как се развива операционната система и продуктите на марката като цяло.
А от iPhone едва ли ще се откажа в близко време. По едно време щях, но нещата се оправиха.
Какъв беше проблема? Купих си навремето като излезе iPhone 5 - екрана му взе да пожълтява в единия край, после все повече и повече - започнаха се гаранционни замени. Телефона след като го сменихме 4 пъти за 1 година, накрая го продадох. Проблема бе, че явно в една точка платката грее твърде много на екрана и го уврежда.
Взех си 5S с надеждата нещата да са по-добре - да ама не, пак започнаха замените и тогава взех от набиращите популярност Huawei телефони и един Samsung Galaxy S8 или 9 ли беше номера не помня. Хуавейя се оказа дърво и половина. През това време пък жена ми откри проблем със Самсунга, от официалния сервиз подмениха екрана, но ни го върнаха с 2см черта на гърба.
Взех й iPhone 6 - първия с по-голям екран, а на мен първото СЕ - жълти петна на СЕ-то, но на 6тицата нямаше. От тогава с iPhone 7, XR, 13 mini и 13 - петна няма.
Но тези 3 години и след 3 различни проблемни модела при сменени около 10 айфона общо без промяна ми идваше да захвърля и телефон и марка, и всичко. Слава богу това с жълтеещите екрани е в миналото и се надявам да не се завръща като проблем.

Към момента по отношение компютърен софтуер и хардуер, мисля, че нещата са се поизравнили. Всички имат проблеми. Въпроса е кой продукт до колко оправдава цената си и ограниченията които умишлено налага (като ограничена възможност за сервизиране или ъпгрейд например).
UI designer and developer