Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

19-04-2024, 01:08:53

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 852
  • Latest: yngacalt
Stats
  • Общ брой публикации: 82 634
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 103
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 83
Total: 84

83 гости, 1 потребител
walker007

Каква е Системата Ви за взимане на Решения

Започната от bluesky, 26-02-2022, 21:50:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Един фундаментален за Вашата техника, (евентуално Apple, и не само...) въпрос - каква е Системата Ви за взимане на Решения?

Става въпрос за решения, които взимате, когато решавате да се снабдите с нова (за Вас) техника.
Как всъщност взимате подобни решения, (които, естествено, "постилат" за няколко години напред Вашата визия относно техниката, относно техническите Ви навици, методи на работа, забавления и пр...)?
На базата на какво? Изследване техническите възможности на Устройства, които евентуално Ви интересуват? Или разчитате повече на "приятел", който може би е "по-наясно"?
Или Ви привличат "намаленията", офертирани от маркетингови програми?
Може би дори Форум като този би могъл да Ви насочи, или да Ви даде идея в какво направление да гледате?

Всяка споделена мисъл (евентуално) би могла да е в помощ на едно по-оптимално и издържано техническо решение...?

angelvn

Разделям техниката, която взимам по две направления:
- за забавление: игрови конзоли, тв приставки;
- за работа: лаптопи, настолни машини, периферия и обслужващи ги устройства.

По мои разбирания няма техника, която да е идеално добра по всички направления. Например: може да има лаптоп с бърз процесор и добра видео карта, но екрана му ще е оптимизиран предимно за игри, а не за графична обработка, също и ще тежи, а батерията му ще е с малка автономност.
Ще кажете - може да си вземеш настолен компютър. Да, но на мен ми трябва мобилност. Също и не искам като ще работи всеки ден по 10 часа, да слушам въртящи перки, да мига и свети като дискотека и като спре тока - работата ми да изчезва. Пробвал съм с UPS-и, сравнително бързо сдават багажа, а и не ми се занимава да с поддръжка. Времето е ценно все пак.

Затова...за сървър имам настолна машина, настроена при прекъсвания на захранването за по-дълго време сама да се стартира с всички необходими услуги. Тъй като работи денонощно съм подбирал компютъра да е с минимално енергопотребление в idle режим (и като цяло), да не е скъп, тъй като ми трябва базово решение, и най-важното - да е тих. Взех компактна станция на HP, употребявана. Добавих й RAM, сложих ССД, още дискове, проверих всички кондензатори на дъното, добавих втора пасивна видео карта (за да имам hdmi порт в случай че се наложи), смених всички пасти, почистих всичко основно. Компютъра вече 3та година работи без да е гъкнал. Производителността му е перфектна, поддържа сървъри за уеб, бази данни, бекъпи, файлов сървър, медиен стрийм сървър, който може да прекарва по четири 4к стрийма едновременно, при скорост на всеки от 220мбпс.
Компютъра го взех за 80лв. :) С ъпгрейдите, без сторидж дисковете, но с SSD-то ми излезе 200лв, а с дисковете - към 700лв.
Естествено всичко от него за бекъпва и в облака, така че ако вземе, че го покоси нещо непредвидено - няма да си загубя архивите. Все пак, профилактика и почистване му правя два пъти годишно. По планове, трябва да ми служи още поне 3 години, след което ще го пенсионирам и ще избирам между по-актуална, но пак употребявана машина (компактно РС, подлежащо на ъпгрейд).

Работната ми машина е мобилна, с достатъчно дълъг живот на батерията и производителност, която ще ми е достатъчна за близките 4-5 години.

Когато купувам нов компютър за работа го избирам с такива характеристики, че да си гарантирам безпроблемна работа с техниката за период от 4 години. Реално ползвам компютъра между 3 и 4 години, след което го заменям с друг.
Амортизацията я смятам за 3 годишен период.

Когато ми се играят игри - пускам Плейстейшъна или Нинтендото и играя. Ако си харесам нова игра - налична е, купувам я онлайн и до 10-20 минути се е свалила и инсталирала (зависи колко е голяма). Контролерите са удобни, все пак са оптимизирани за игра, ползвам страхотни колони и преживяването на големия телевизор си е супер. Не се интересувам от изисквания на играта или подобни РС геймър тревоги.
Резолюцията на игрите и детайлностите в графиката на игрите за мен не са от определящо значение, важното е играта да е увлекателна, а и да мога понякога да поигравам в тандем със сина ми (в режим на локален/офлайн кооператив).
Последната игра, която купих е Marsupilami: Hoobadventure, приятна, разтоварваща...като игрите от едно време.

За малко да пропусна, как стигам до избора на конкретен модел машина, без значение телефон, таблет, лаптоп, конзола?
По принцип следя какво излиза на пазара. Ако е дошло времето за покупка на нещо ново, обмислям какво точно ми трябва, за какво ми трябва, след това определям бюджета. Като съм изяснил тези две неща, пристъпвам към проучване на пазара какво попада в рамките на бюджета. Ако реша, че нещо си струва, може и бюджета леко да се пораздуе, но рядко се налага.
След като се спра един или няколко модела, започвам с търсене на технически ревюта що се отнася до производителност, ако е нещо с екран - какви са параметрите на цветопредаването. Чета и потребителски ревюта в Амазон и в реддит. Така избора се свежда само до един или два модела и вече избирам по естетика. :)
На приятел или на YouTube review-ер да се доверя е изключено, защото в тези случаи предаваните съвети/информация е силно изкривена. Към YouTube прибягвам ако ще купувам нещо онлайн и искам по-добре да огледам начина на опаковане на устройството, какво представлява визуално, но нищо повече.

Защо обръщам внимание на опаковането? Ако един производител се е постарал с окомплектовката има не малък шанс да е отделил и повече време по проектирането/работата над самия модел устройство (защото и да създадеш добре изглеждаща окомплектовка и опаковка изисква време и внимание). Пък и човек като дава по 4-5000лв за машина, ще е добре да е опакована малко по-добре от картон яйца.
UI designer and developer

bluesky

Добър Ден на Всички!

Колегата angelovarna дава пример за това, как бихме могли оптимално и грамотно да подхождаме при избор на техника.

Подходът му показва висока техническа грамотност, подплатена с интелект и въображение.
Такъв начин на мислене гарантира постигане на поставените цели, вписване в оптимален бюджет и една добра основа за качествен базис, на който може сигурно да се гради концепция.
Би могъл да послужи за примерна методичка на всеки, заинтересован от баланс между количество и качество.