Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-04-2024, 17:50:58

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 852
  • Latest: RaymondRic
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 99
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 70
Total: 72

70 гости, 2 потребители
XoXo, Fifata

AirPort Extreme 5th vs 6th gen

Започната от Adamov, 12-12-2021, 09:04:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Adamov

Колеги,

имам нужда от вашето експертно, "експертно", откровено и кртично мнение по един наболял, за мен, в последните няколко дни въпрос.

Тъй като всичките устройства (на мен и съпругата) вкъщи са Apple-ски искам да си взема и рутер.

Четох доста за wi-fi 4 (n) и wi-fi 5 (ac), разликите между тях, beamforming, сила, сигнали, реални скорости, обхват и т.н.

Двамата модела, между които се чудя в момента са:

Airport Extreme 5th gen A1408 (n) и Airport Extreme 6th gen A1521 (ac)

Живея в апартамент, който не е много голям (но за сметка на това много уютен) - около 80 квадрата. Към рутера в пик ще има вързани между 6 и 8 устройства. Офис стаята ми ще се намира в противоположния край на апартамента, през 2 стени. В момента съм с вивакомски рутер, който във въпросната стаята има доста нестабилен и лош сигнал.

Имам план да си взема и един AirPort Express, който да направя екстендер за тази малка офис стая.

Моля ви, залейте ме с мненията си и ми помогнете да реша кой от 2та модела да си взема.

Ако някой пък продава един от 2та модела може да сподели също. Time Capsule-и не ме интересуват. Имам си един външен хард, който съм си го направил на тайм машина и чат пат бекъпвам на него, а всички останали неща са ми на облак.

Благодаря ви предварително.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

georgekodinov

Ходи си вземи един модерен рутер а не тези музейни експонати от преди 5 години. Аз имам еърпорт но го държа само защото нета ми е 100 МБ/с и не си струва ъпгрейда.


Sent from my iPhone using Tapatalk

georgekodinov

Ходи си вземи един модерен рутер а не тези музейни експонати от преди 5 години. Аз имам еърпорт но го държа само защото нета ми е 100 МБ/с и не си струва ъпгрейда.


Sent from my iPhone using Tapatalk

russeff

Здравей, Адамов.

Аз мога да помогна само като потребител. Имаме триетажна къща извън София и доставчик са само Булсатком. До преди година бяхме с техен TP-Link  и имахме огромни проблеми с връзката - непрестанни прекъсвания, променяща се скорост и т.н. На втория етаж сложих един Extreme 5th, а на първия - Express, за да усиля връзката към двора. Вече една година нямаме абсолютно никакви проблеми. Всеки етаж е по около 40 кв.м.

Успех!

bluesky

Добър Ден на Всички!

Подобни неща, или по същата конкретика, бяха обсъждани в Темата:

Community / СЪВЕТИ ВЪПРОСИ ОТГОВОРИ / Нов Рутер

Ако желае, Колегата Adamov би могъл да прегледа и там проведените разговори.

Константин

Цитат на: georgekodinov - 12-12-2021, 10:50:56
Ходи си вземи един модерен рутер а не тези музейни експонати от преди 5 години. Аз имам еърпорт но го държа само защото нета ми е 100 МБ/с и не си струва ъпгрейда.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Георги, рутерите 5 поколение са N и поддържат до 600mbps скорост на връзката между компютър и рутер, рутерите 6 поколение са AC, съответно badnwidth му е 1300mbps

Може би скоростта на линията при теб не е 100МБ/с а 100 мегабита, има разлика между тези два параметъра (8 пъти).

Аз лично съм на 500 мегабита линия и съм с 2x Apple рутери последно поколение и са перфектни за тази работа, тъй като апартамента е голям и кабинета ми е в най-отдалеченият така да се каже ъгъл от кабела. Като резервен вариант имам Lynksys whole mech, но това е бекъп вариант.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

bluesky

Освен всички фантастични параметри, които рутерите покриват, (и предлагат), никога никой от производителите ще ви каже НАЙ-ГЛАВНОТО - доколко супер "високите им скорости", (чети честоти), като параметри са полезни за Вас - Хората.

bluesky обаче ще Ви го напомни. Въпреки че всички отиваме на едно и също място, не е все едно КОГА и КАК точно.

Лично при Нас всички комуникации са сведени САМО до кабелните им възможности, не и "безжичните им".

Моите 15 стотинки/ ;D

Adamov

Моля ви за конкретика като russeff (благодаря ти).
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

bluesky

Community / СЪВЕТИ ВЪПРОСИ ОТГОВОРИ / Нов Рутер

angelvn

Apple отдавна не произвежда рутери и в този ред на мисли, поддръжката за същите скоро може и съвсем да изчезне.
Вземи си рутер AC или направо WiFi 6 (всички компютри с М1 и нагоре чип го поддържат).
Щом живееш в апартамент, а не в къща с голям двор, ще има смущения от мрежите на съседите и взимане на Wifi 4 (n/g) рутер е лошо решение.

Ще ти дам пример с моят рутер, който ползвам от 4 години (ако не и повече...не помня точно кога го взех), марката е Асус, тогава на цена за едно ниво под геймърската им серия (геймърски серии рутери също не препоръчвам).
Рутера има поддръжка на TimeMachine (може да си сетнеш такъв след като му посочиш свързан HDD/SSD),
лесно се пренасочват портове, сетване на мрежов принтер (ако твоят не поддържа такава свързаност е идеално), dlna, оптимизация на трафика, мрежи за гости, и още много.
Не забива и работи много стабилно.
При n вдига само около 120мбпс, при ac - между 300 и 400мбпс (плащам за 500мбпс), а на кабел - портовете му са гигабитови и няма проблем.

Какво съм закачил за него - кабела идващ от Вивакома влиза направо в моят рутер. Към рутера е подвързано едно Vivacom EON устройство и също така сървър, отделно един смартТВ по лан, и на 4тия лан порт - суитч, към който има AppleTV + още няколко машини.
Освен кабелните връзки има закачени по Wifi 7 устройства.
Или общият брой на устройствата по ЛАН и WiFi са 14.

Дори още 5 да му сложа съм сигурен, че няма да ги усети.

Обхвата е добър, през 2 бетонни стени и гардероб на 10 метра е на 90%. Докато с Вивакомския рутер (на А1 рутера е абсолютно същия, но с друга лепенка) връзката постоянно се разпада.

Ако някога се наложи, бих инвестирал отново в същата марка, но вече на по-горен стандарт.
Имал съм ТП-Линк преди и не бих се върнал към такъв продукт.
UI designer and developer

Adamov

Ангеле, благодаря ти за изчерпателния отговор. Обмисля съм направо wifi 6, но ми се ще епълски рутер.

Аз не съм изградил някаква сериозна мрежа вкъщи, така че дори да спре съпорта, няма да е голяма драма при мен.

Блускай: темата, която ми посочваш не е релевантна и не ми помага. Въпреки всичко ти благодаря.

Някой, освен russeff, дали може да ми кажеш нещо по-конкретно за 2та епълски модела? Ясно е, че за тези пари може да се вземе хубаво нещо, което да е вече АХ.

Благодаря ви.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

georgekodinov

Вижте, рутера е вратата за къщата ви. Уязвимости в сфотуерните компоненти на рутерите се откриват всеки месец. Примерно OpenSSL има релийзи почти всеки месец. Я сега се замислете кога последно е ъпдейтван епълския фърмуер.


Sent from my iPhone using Tapatalk

angelvn

Ако държиш да е епълски, въпреки, че освен настъпване на мотики други позитиви не би имало.
Защо?
Както каза колегата - не е добре ако не излизат никакви ъпдейти на фърмуеъра.
Ако се появи проблем, обикновено на епълския рутер започва да му мига лампичката в оранжево и до там с информацията за проблема. Започват се писаници във форуми и главоболия.
Ако вземеш евтин рутер тип TP-Link, DLink или подобни - също е зле. Но сред евтинджоса - най-добре е сякаш TP-Link-a (все пак - не го препоръчвам).

Едно време си бях взел обикновен Airport Express (през 2009та или 2008ма беше...от първите - до 50мбпс). Работеше добре, но в последствие го прибрах и не го ползвах с години.
Затрябва ми за няколко дни, но за моя почуда като се опитах да се свържа с него, macOS-кото Airport Utility се оказа, че не поддържа това поколение епълски рутери и връзка/настройка на рутера е невъзможна.
По едно време имаше фикс, чрез който се успява да се подкара стара версия на софтуера, но и това бе преустановено.
Така в шкафа имам напълно работещ епълски рутер, към който не мога да се свържа и настроя по абсолютно никакъв начин.
Бъдеще, което очаква всички епълски рутери в недалечно време.
;)

Затова казвам - хубаво си помисли. Рутер по дизайн и лого само не се избира.

А ако държиш все пак да е епълски, потърси и вземи възможно най-новия модел екстрийм.
Това е близо 12 годишен модел, чията поддържка на ac е на фаза draft.
UI designer and developer

bluesky

..."...дано да е за добро..."... ;D

russeff

Цитат на: Adamov - 12-12-2021, 19:07:28
Ангеле, благодаря ти за изчерпателния отговор. Обмисля съм направо wifi 6, но ми се ще епълски рутер.

Аз не съм изградил някаква сериозна мрежа вкъщи, така че дори да спре съпорта, няма да е голяма драма при мен.

Блускай: темата, която ми посочваш не е релевантна и не ми помага. Въпреки всичко ти благодаря.


Някой, освен russeff, дали може да ми кажеш нещо по-конкретно за 2та епълски модела? Ясно е, че за тези пари може да се вземе хубаво нещо, което да е вече АХ.

Благодаря ви.


Здравей,

Финално от мен по темата. Днес погледнах и рутера в апартамента ни и се оказа, че е четвърта генерация. От много години съм с него и там също не съм имал проблеми. Факт е и че блокът ни е малък - четири етажа и около 15 други мрежи. Може би това му помага да е все още актуален и да не се замислям за смяна:)