Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 19:48:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 66
Total: 67

66 гости, 1 потребител
thebest1978

Windows на външен хард

Започната от russeff, 02-12-2021, 10:08:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

russeff

Здравейте,

Налага ми се да използвам Windows. Обмислях да закупя допълнителна машина, но ще е адски неудобно. Има ли според вас вариант да се инсталира на външен хард или флашка и да работи коректно? Не ми трябва скорост - ще се използва само за преконвертиране на текстови файлове. Лаптопът ми е MacBook Air 2014. Оказа се, че софтуера който използвам (Annotation Edit) има проблем с UTF-8 точно и само с формата, който ми е нужен.

Благодаря предварително за съвети и идеи!

DUDE

Според мен по удобен вариант е да си сложиш един Parallels Desktop и когато ти е нужно да си го пускаш.
MacPro 4.1@5.1

Fifata

По удобно, ама ако айр-а е с 120гб диск и ще му е проблем може би :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

DUDE

#3
Тука вече може само да гадаем. :)
Дано да е с повече. При мене тестово Windows 11 заема 25GB
Но пък има вариант файла на Parallels да седи и на вънчен хард или флашка.
MacPro 4.1@5.1

ProstoAZ

Windows работи прекрасно на ВЪНШЕН ДИСК, когато си монтирал виртуалния образ на ПАРАЛЕЛС:)

Външният диск нека да е SSD, закачено на бързите портове. Тогава нямате грижи и хвърчи.

Ето и моите стотинки:)
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

bluesky

Би могъл също да преразгледаш и евентуалните неудобства от допълнителна нативна Windows Машина.
Ако в обозримо бъдеще, или сега, намериш практическо приложение и на нея, си струва да се мисли и по подобен начин, може би...

russeff

Цитат на: Fifata - 02-12-2021, 10:48:25
По удобно, ама ако айр-а е с 120гб диск и ще му е проблем може би :)

Благодаря за съветите. Да, със 120 е и затова търся вариант с външно устройство.

russeff

Цитат на: ProstoAZ - 02-12-2021, 11:33:37
Windows работи прекрасно на ВЪНШЕН ДИСК, когато си монтирал виртуалния образ на ПАРАЛЕЛС:)

Външният диск нека да е SSD, закачено на бързите портове. Тогава нямате грижи и хвърчи.

Ето и моите стотинки:)

Благодаря за идеята! Имам едно SSD, което мога да използвам. Може ли да ми обясниш как се прави, ако не те затруднявам или ще потърся някаква  информация в интернет.

ProstoAZ

Закачаш вънпното SSD на компютъра си. Използвай най-бързия порт, за най-добра и бърза връзка.

Когато стартираш Parallels, за да инсталираш Windows, виртуалната машина пита къде да разположи образа, диск - папка.

Просто посочваш външния диск и то го прави на него. Така, когато го закачиш, ще можеш да стартираш Parallels и тя си го отваря от диска.

Вариант две е да инсталираш и после да преместиш папката ръчно на друг диск, и двете опции са много лесни и изобщо не ги мисли, а просто го направи:)

Поздрави
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

russeff

Цитат на: ProstoAZ - 02-12-2021, 14:07:36
Закачаш вънпното SSD на компютъра си. Използвай най-бързия порт, за най-добра и бърза връзка.

Когато стартираш Parallels, за да инсталираш Windows, виртуалната машина пита къде да разположи образа, диск - папка.

Просто посочваш външния диск и то го прави на него. Така, когато го закачиш, ще можеш да стартираш Parallels и тя си го отваря от диска.

Вариант две е да инсталираш и после да преместиш папката ръчно на друг диск, и двете опции са много лесни и изобщо не ги мисли, а просто го направи:)

Поздрави

Много благодаря! Ще го направя така. Просто четох на доста места, че трябвало да имам повече рам и процесори, за да отделя за Уиндоус-а, което много-много не го разбрах. Моята логика е, че като съм под Mac os си ползвам целия ресурс и под Уиндоус - по-същия начин.

ProstoAZ

Така е, даже на виртуалната работи по-добре, отколкото макът ми понякога:)

iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

zlia

Ако софтуера работи под winXP, инсталирай него. Доста по лек е и дори 1GB RAM ще му е достатъчен. В краен случай win7


Sent from my iPhone using Tapatalk

bluesky

Да, winXP е абсолютна класика в жанра. Добра идея.

russeff

Цитат на: ProstoAZ - 02-12-2021, 14:27:04
Така е, даже на виртуалната работи по-добре, отколкото макът ми понякога:)



Инсталирах, както си описал и всичко работи доста добре за моите нужди. Единствено ми направи впечатление, че SSD-то беше форматирано за Мак и си остана така. Мислиш ли, че има смисъл да го преформатирам в NTFS, въпреки, че така си работи съвсем нормално и да го направя отново?

Много благодаря на всички за бързата реакция и съвети, понеже това с Уиндоус-а ме изненада и ми трябваше спешна реакция, въпреки че не написах че е така:)

Пиф

Цитат на: russeff - 02-12-2021, 19:46:54
Мислиш ли, че има смисъл да го преформатирам в NTFS, въпреки, че така си работи съвсем нормално и да го направя отново?

Това си е виртулана машина, работеща под МАС, значи файловете, които записва са си за маковско форматиране. NTFS е необходимо да форматираш, ако имаш дял външен за виртуалната машина, който искаш да е достъпен от виртулания уйндоус.