Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 10:20:32

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 97
Total: 98

97 гости, 1 потребител
Steve

Каква ОС да избера за моя iMac late 2015?

Започната от ProstoAZ, 20-11-2021, 12:43:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ProstoAZ

Привет, пиша тази тема, че малко се уморих вече с този свой базов iMac 2015 late... Понеже е базов, беше с 1 ТРБ HD. Поради това на него ползвах външни SSD през портовете, с които докарвах прилично поведение.

Преди месец му сложих накрая вътрешно SSD, след като поех риска, че може да му се счупи стъклото (беше напукано в единия ъгъл). Както и да е, сложих читаво SSD и очаквах нещата да са прекрасни. Сега пише и чете на около 500 - 600 скорост.

Първо копирах от външните дискове операционната система на вътрешния. Винаги работи този метод, но този път започна един гаден лаг и проблеми, затова свалих на чисто Big Sure. Нещата горе-долу вървяха, но пак лагваше доста.

След това дойде Monterey официално, та се надявах да изчисти мазните, но не, положението е катастрофално с него. Всеки цък, всяко пипване на петте програми, които ползвам, носи невероятен по 10-секунден лаг. По някое време се оправи, след което пак започва.

Какво ли не гледах, какви ли процеси не следих, дава всичко изрядно, а компа лагва ли, лагва. Днес вече не можех да търпя, реших да сложа бетата до 12.1.1, защото не искам пак да правя чисти инсталации и да си качвам програмите.

Ако това не оправи нещата, което така или иначе ме съмнява, мисля да направя чиста инсталация на тази ОС, на която ме посъветвате. Примерно ХАЙ СИЕРА или следващата, за да знам поне, че ще работи добре.

Разбира се, винаги мога да си взема нов Аймак, но защо да го правя, ако ползвам предимно майкрософт пакет и някои дреболии?

Как мислите вие?
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

bluesky

Добър Ден на Всички!

Здравей!
На Твое място бих се ориентирал, (и то веднага, без опити), да инсталирам, (на чисто), онази ОС, която е ОПТИМАЛНА и следователно, оптимизирана за Твоя модел Машина.

Без да се интересувам "коя версия на това или онова" е "последна".

Тогава, и само тогава, всичко ще тръгне гладко и естествено, от първия момент.
Всяка ключалка си има ключ.

Успех!

ProstoAZ

Демек, да оставя автоматично да се върне към тази, към която ще се самозареди, така ли? Помня, че при инсталация на машината, тя си имаше своя си версия, която винаги сваля приоритетно:)



iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

bluesky

За всеки случай провери чрез ключови думи, в Мрежата, за Твоя конкретен Модел коя точно Система е оптимална.
Сигурно ще излезат хиляди постове, от които би могъл да се ориентираш.
(...или пък, в този Форум, някой също би могъл да се обади, ако има същия Модел...).

Най-сигурното, (а и най-ценното за Твоето Лично развитие е), е сам да проведеш търсене, чрез Мрежата.
Стискам палци!

Пиф

#4
Според мен, която и да сложиш, ако е официално подържана от Apple ще е ОК. Но задължително мини през форматиране на диска.
У дома имам един iMac 2012, откакто съм го взел, винаги е бил с последната актуална версия, до Catalina (след това отпадна от по-новите версии на ОС). Но винаги е работил перфектно. Единствената чиста преинсталация му правих след като смених фабричния Fusion с голямо SSD.

ProstoAZ

Хора, имам сериозен проблем с този iMac...

Откакто му сложих вътрешно SSD, просто не работи.

ЗАБАВЯ всяко нещо с по 10 - 20 секунди. Аз ползвам четири-пет програми основно.

Накрая сложих чиста инсталация на Big Sur, същата работа...

Всяко нещо върти цветния кръг и мисли по 10 - 20 секунди.

Няма за какво да се хвана вече.

Не дава хардуерни грешки, новият диск ми показваше, че се чете с висока скорост...

Нямам си идея какво е...

iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

Пиф

Да не би да имаш стартирани някакви сървиси, които да търсят данни от интернет и заради евентуален проблемен достъп до някой точка да чака и бави. Подобно нещо ми се случва при проблеми с нета, понеже съм напускал доста неща, които чакат връзка. Но това е само в първите 10-ина минути, после се оправя.

ProstoAZ

Няма такива неща, поне не знам да има.

След като му сложиха SSD, всичко тръгна на зле.

Ето, сега правя чиста инсталация, просто няма нищо качено, и то бави и завлачва, дискът не чете и пише, всичко е здраво и без грешки...

Това е някакъв ад.

Ще звъня утре на техниците да ги питам тях.

iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

Пиф

Сензорите нормални стойности ли показват? Температури, обороти на вентилатори?
Графиката на натоварване на РАМ, процесор и трансфер към диска отчита ли завишени нива?

bluesky

Въпрос - същият SSD Диск вървеше ли на същия Мас като външен Диск преди това?

Или е нов за тази (Твоята) конкретна конфигурация?

ProstoAZ

Понеже бях на базов iMac 2015 late с вградения HHD, ползвах външни SSD дискове. Но все ми казваха, че ако махнат вътрешния HDD и сложат на негово място SDD, то нещата ще се оправят.

Накрая сложиха SSD TS1tSSD220Q.

Добър, съвременен диск. Реших да копирам от външните към вътрешните, както и преди съм правил, работи безотказно, но се появиха проблемите със завлачването. Нямаше процеси, нямаше други проблеми.

Накрая се принудих да направя чиста инсталация, качих всичко, но отново същите завлачвания и проблеми. Не може да се работи така, защото аз ползвам малко програми и о време на време всичко хвърчи, от време на време започва да лагва отвратително.

Както и да е, реших да сложа Big Sur, чиста инсталация, едва днес успях, същите проблеми... Чисто нова инсталация, а лагва и всяка команда изпълнява по 30 секунди, без да има някакви процеси, които да отнемат от CPU или да задържат памет. Чисто нова инсталация.

Накрая прочетох за опцията да си пусна TRIM, който не беше активиран. Започна да се държи доста добре и да хвърчи...

Не знам дали е от ТРИМ, но нямам друго обяснение. Понеже не успях да върна ъпдейта си (излиза съобщението да си проверя АЙ ПИ или ИМЕТО, кой знае каква магария сега нова), просто сега натиснах ъпдейт отново да се качи на Monterey.

Утре ще проследя как се държи, след като вече тази TRIM функция присъства и играе своята роля.

След пускането на TRIM започна да лети. Малко е дразнещо това, но пък таман ще видя на новата инсталация, като накача всичко, дали този TRIM не е бил проблемът.
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

Пиф

Не съм усещал някаква осезаема промяна със или без TRIM, а съм пробвал и двата варианта. Скоро четох, че при използване на APFS, практически не играе роля (TRIM). А ти нали при инсталацията в APFS форматираш (то май от доста версии насам по дефолт форматира в APFS)?

ProstoAZ

Разликата е убийствена, все едно отпуших канала.

Не знам дали не си внушавам, казвам само какво отбелазвам.

Преди това всичко беше запънато и ужасно, сега лети.

Дано така се запази и това да е било проблемът.

Кой да ти каже...
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

zlia

Да и аз след една преинсталация забравих да си включа TRIM и работеше бавно няколко месеца докато се усетя. Задължително се пуска.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ProstoAZ

Това оправи всичките ми проблеми...

Как просто не съм се сетил или не съм разбрал...

Язък за толкова часове търсене и загуба на време.
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.