Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 11:06:43

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 130
Total: 131

130 гости, 1 потребител
BuSteR

Въпрос и мнение свързан със скорошна покупка на Macbook Pro 13 2008 late

Започната от pavlinn, 11-11-2021, 19:18:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

pavlinn

Здравейте,преди седмица закупих втора употреба Macbook Pro 13 2008 late,RAM 4GB, SSD 80GB 2.4 GHz Intel Core 2 Duo. Няма да ми е основна машина,ще се позлва за бразуззване в интернет,фейсбук инстаграм и понякога плащане с карта свързано с пазаруване. Веднага като го взех го преинсталирах,беше инсталирано на него Mac OS Catalina през DosDudes1. Реших след преинсталирането да си инсталирам EL Capitan,понеже системата я изтеглих от сайта на Apple и е по легитимна.Но тъй като,ми е първия мак и като цяло Mac OS операционна система,не знаех,че повечето програми не са съвместими,понеже лаптопа не се поддържа ( програми като офис пакет,програма за управление на вентилаторите,плеъри за филми и т.н).
След това реших да преинсталирам на MacOS Mojave,но там нещата не вървяха гладко и плавно ,както при EL Capitan i Catalina. Преинсталирах пак на Catalina през DosDudes1. Но тези дни при позлване на Макбука се замислих,дали наистина тази операционна система през DosDudes1 е сигурна до известна степен както при El Capitan,която свалих от сайт на Apple?
Въпроса ми е има ли някой запознат с този пач на DosDudes1,дали е безопасен и надежден,най вече ако имам някакви въвеждания на данни?
Другия ми въпрос или съвет да си върна ли на El Capitan,понеже и там работи както при Catalina пъргаво и без забивания, и ще е свален от сайт на Apple но там пък нямам достъп да си сваля някой програми (sms fan control,Uttorent,Clean My Mack и т.н)?
А сега даже Catalina,се бъгна и ми дава грешка като искам да иснталиррам Google Chrome,Office Packet.
И се замислям дали за El Capitan,но ме спира това с подръжката.... а и при Каталина вентилатора се включва на по високи обороти и реших да ви попитам тук за мнение.
Благодаря ви предварително за отделеното време!


bluesky

Добър Вечер на Всички!

И добре дошъл във Форума!
Все легитимни въпроси, кото предстоят да ги решиш.

Какво бих направил на Твое място?
На първо четене, (абстрахирайки се от конкретиката ти), и без да бързам да се мятам от опит на опит, кое да инсталирам и пре-инсталирам... бих си изработил Стратегия, кое е приемливо, и най-важното, кое е НАЙ-ОПТИМАЛНО, за конкретния вид Машина.

И това може да се разбере много лесно и безболезнено чрез опита на другите, (правилно, за това и питаш дори тук).

През Интернетната мрежа, бих задал въпроси, чрез ключови думи, за Твоя конкретен модел Машина - коя е най-оптималната Операционна Система, (коя ОС използват другите, които притежават Твоя модел, а и защо...). Не обезателно това би била последната операционна Система, която моделът поддържа, но може и да Е...
След това бих направил разследване - кои Програми самият Ти използваш всекидневно, (най-много), уточнявайки кои точно версии ще вървят гладко на Твоя модел, на оптималната за Твоя модел ОС. И бих се снабдил точно с ТЕЗИ КОНКРЕТНИ версии.

Веднъж инсталирана, (на чисто, може би), ОПТИМАЛНАТА за Теб ОС, (без да "ръчкам" напред-назад това и онова...), и сигурен, че това е точно версията, най-оптимална за модела, а и за Теб, Операционна Система, оттук нататък, сигурен, че точно това Ти трябва, постепенно, по две-три Програмки на ден, бих си качвал всичко друго необходимо, (като така ще имам и възможност да оценя правилно кое точно как работи, и дали няма противоречия между различни късове Софтуер).

Основното - първо Мисъл, (План), след това - действие.

Успехи!

Пиф

Здравей,

честито за покупката!

Имам същия лаптоп, само че е с 8GB RAM и 120GB SSD + 320GB HDD във FusionDrive. С ElCapitan e, това е последната версия, която подържа. За възрастта си работи прилично. Не съм опитвал да го мъча с по-нови версии на ОС, защото хардуера му е достатъчно стар и не особено мощен за това. Сложил съм му възможно най-новите и официално подържани версии на офис пакет и други програми, които ползвам. Това, че не са най-новите не би ми попречило, ако не търсех унификация с версиите по други машини. Но ако ще ти е само тази, няма особена причина да държиш да инсталираш последните за момента версии, т.е. "Последния писък" на софтуерните компании.

Ако са ти наред датчиците за температура и ти се отчита правилно скоростта на вентилаторите най-добре не се занимавай с програми за допълнителна настройка на обороти. Най-много да съкратиш живота на нещо. Довери се на разработчиците от Apple, по-добре и по-оптимално от тях няма да настроиш съотношението температура / обороти.

По отношение на инсталацията на неподържани ОС имам доверие само на OpenCore. Там се бута само бутлоудъра, при това прозрачно (т.е. виждаш какво се бута и бъдещото му влияние), а самата ОС си е официалната, изтеглена от сайта на Apple и най-важно - немодифицирана по никакъв начин. На други методи за инсталация нямам вяра. Честно казано, не познавам използвания от теб начин, но виждам в нета, че е пач, с който предварително "обработваш" инсталационния файл на ОС, но как и какво се променя в него не е ясно, а дори и да има някакво обяснение какво точно прави, нама начин да го провериш дали наистина е така и дали не ти отваря някакви задни врати. Та затова на подобни инсталации единствено бих ровил неангажиращо в нета, но пощи, лични данни, банкови плащания - не бих рискувал.

Моя препоръка е да му сложиш на чисто (след фомат на диска) един ElCapitan. Софтуер за него има достатъчно, дори и търсените от теб - Uttorent, Clean My Mac и т.н, естествено няма да са най-новите версии, но не мисля, че това ще те ощети сериозно откъм някаква функционалност.

pavlinn

Цитат на: Пиф - 11-11-2021, 21:05:00
Здравей,

честито за покупката!

Имам същия лаптоп, само че е с 8GB RAM и 120GB SSD + 320GB HDD във FusionDrive. С ElCapitan e, това е последната версия, която подържа. За възрастта си работи прилично. Не съм опитвал да го мъча с по-нови версии на ОС, защото хардуера му е достатъчно стар и не особено мощен за това. Сложил съм му възможно най-новите и официално подържани версии на офис пакет и други програми, които ползвам. Това, че не са най-новите не би ми попречило, ако не търсех унификация с версиите по други машини. Но ако ще ти е само тази, няма особена причина да държиш да инсталираш последните за момента версии, т.е. "Последния писък" на софтуерните компании.

Ако са ти наред датчиците за температура и ти се отчита правилно скоростта на вентилаторите най-добре не се занимавай с програми за допълнителна настройка на обороти. Най-много да съкратиш живота на нещо. Довери се на разработчиците от Apple, по-добре и по-оптимално от тях няма да настроиш съотношението температура / обороти.

По отношение на инсталацията на неподържани ОС имам доверие само на OpenCore. Там се бута само бутлоудъра, при това прозрачно (т.е. виждаш какво се бута и бъдещото му влияние), а самата ОС си е официалната, изтеглена от сайта на Apple и най-важно - немодифицирана по никакъв начин. На други методи за инсталация нямам вяра. Честно казано, не познавам използвания от теб начин, но виждам в нета, че е пач, с който предварително "обработваш" инсталационния файл на ОС, но как и какво се променя в него не е ясно, а дори и да има някакво обяснение какво точно прави, нама начин да го провериш дали наистина е така и дали не ти отваря някакви задни врати. Та затова на подобни инсталации единствено бих ровил неангажиращо в нета, но пощи, лични данни, банкови плащания - не бих рискувал.

Моя препоръка е да му сложиш на чисто (след фомат на диска) един ElCapitan. Софтуер за него има достатъчно, дори и търсените от теб - Uttorent, Clean My Mac и т.н, естествено няма да са най-новите версии, но не мисля, че това ще те ощети сериозно откъм някаква функционалност.

Благодаря ти за изчерпателния отговор,писах Ви на лично,за да не спамим по темата относно програмите за Ел Капитан.

Metal

Пиша само за да потвърдя съвета на Пиф.

Имам/имах два MacBook Pro 2008 13" и 15", 15ската изгоря наскоро. И двата са със ElCapitan и работи глатко. Софтуер се намира лесно, включитлно изброените от теб. 15ската имаше SMS Fan Control, на 13ката не съм слагал защото работи по тихо и не загравя.

Използвяй последно подържаната версия на МакОС (ElCapitan) има нужда само да се ъпдейтне изтеклия руут сертификат на  Let's Encrypt.
OpenCore съм използвал на хакинтош и това е препоръчителния начин защото е опънсорс и после слагаш оригинален имидж на МакОС.