Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 01:54:27

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 129
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 121
Total: 121

121 гости, 0 потребители

YouTube канал

Започната от Adamov, 07-04-2021, 09:49:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

DUDE

Супер, следя и аз :)
Живи и здрави
MacPro 4.1@5.1

DonikaN95

Здравейте, случайно попаднах на Ваше видео, което ми беше много полезно, страхотна идея, браво. Надявам се да развивате канала за в бъдеще.

thebrainless

Абонирах се! Успех!
Stay hungry. Stay foolish.

angelvarna

Такаам, поръчах втора употреба Мак Мини 2014 2.6GHz/8GHz/250GB HDD.
Би трябвало утре да пристигне и се чудя дали да не направя едно кратко видео как ще му сменя HDD-a с 2.5" SSD (имам едно старо под ръка).
Мак минито е ползвано с Windows, като не са оставили никаква следа от MacOS. Също така пък за да е максимално интересно - SSD-то е с Debian 12. :)
Така че ще трябва да се прави инсталационна флашка с MacOS Monterey през М1 Про-то ми, след което да се инсталира вече новопристигналата машина.

За какво ще се ползва това мини и защо го купувам?
В момента имам едно HP Elite 8200 SFF нещо-като-сървърче. Няколко години го ползвах като уеб и домашен сървър.
Тъй като вече ползвам Старлинк интернет, и не ми се иска да плащам 400+ лева на месец таксата само за да имам публично IP, я карам на стандартен план (95лв).
Единствения вариант да получа IP е през VPN като IPVanish. Затова на този етап хостването извън дома отпадна от картинката.
Минито идва като заместник на HP-то и ще се ползва като медиен сървър с Jellyfin, също и за тест на уеб приложения, съхранение на файлове. Все още не съм решил дали да откача TimeMachine HDD-a от рутера ми и да го добавя като още един драйв към минито.

Веднъж като сетна мини-то, HP-то го пускам за продажба.
Мисля, че имаше 12GB RAM (3х4), i5 CPU 2400, nVidia 710 VGA. По едно време го ползвах като хакинтош, но се оказа, че не се харесва с измисленото ССД, което бях взел за няма и 30 лева (скоростите падаха от 300 до 8МБпс), после пък взе да отказва да буутне от която и да е хакинтош флашка. Стартиране от Windows, Linux (каквато и дистро хванете) е без проблем, но с хакинтоша - край. А видео картата я бях взел защото се поддържа от Мак ОС, че дори и Монтерей му бях подкарал. Поизрязах му планката дори за да я вкарам тази нископрофилна уж карта (с пасивно охлаждане).
ХП-то го бях взел заради ниското енергопотребление - 40W.

Ако някой иска да се занимава, човърка и пробва (аз обичам много, но сега съм зает със строене на къща) - ще се уговорим за някаква символична цена и да заповяда.

Та пак на въпроса - ще му е интересно ли на някой да гледа видео за някое от тези неща. Ако да, за кои?
Канала е този: https://www.youtube.com/@technstuff668/videos
Не качвах нищо толкова много време, защото както казах - взех имот, който достроявам и едва остава време да седна пред компютъра за нещо странично освен работа. :-\

angelvn

Направих две видеа. Така и не си открих микрофона след местенето (търсенето в идните седмица-две ще продължи).
И тъй като имаше много шум наоколо, едното видео дори го записах първо нямо, а после озвучавах.

Видео как да си приготвим инсталационна флашка: връзка (едва се чува звука, въпреки че го усилих на 400%, а съм записвал по един и същ начин и двете видеа).
Видеото с инсталация на OSX: връзка

По време на инсталацията ми направи впечатление, че всичко лагва жестоко, мак-а веднага се затопли отгоре. Казах си - ама то може пък да е от флашката бавенето, а интелските макове си греят.
Лага обаче продължи и след инсталацията. Затова инсталирах iStat menu и видях, че градусите на процесора при елементарна работа с компютъра са в порядъка на 92-100.
Хайде търси отверка вечерта, сваляй пластината с антените, вентилатора. За щастие отказа се частично откачено кабелчето на вентилатора от дъното. Натиснах го и всичко се оправи.

Този модел Мак мини не поддържат 4к екрани. Образа тръгва на 30 херца. 60 херца има ако се пуснат в HD режим, който моят 4к монитор не харесва....останалото съм го обяснил във видеото.
Там само инсталирам Jellyfin и показвам настройките за въпросния медиен сървър.
UI designer and developer

Metal

Аз съм любопитен да споделиш какви са ти впечатленията от Старлинк. (Не вярвах че в българия ще намери почва защото имаме добър и евтин интернет. Аз например имам оптика на село в добруджа, тока и вода няма редовно, интернета спира само поради липса на ток в цялото село или съседното.)

Та ако може да споделиш как са скоростите и пинга на Старлинк?

angelvn

О, и аз отидох в Добруджата (почти) - от Варна -> на 20км от нея.
Жителите на селото са се удвоили за последните 2 преброявания. Въпреки това вариантите за интернет са плачевни:
- 30 или 50мбпс скорост на сваляне от ОмегаНЕТ (таксиджиите), който върви по насочени WiFi антени. Което не гарантира стабилност на връзката до степен, каквато аз искам.
- мобилен 4G интернет от Виваком или Йетел - достигат се до 120мбпс от втория етаж на къщата ми (и до 16мбпс на 1вия), но скоростта на качване най-често е до 1мбпс, като понякога, но много рядко скача до 20мбпс. Цената е около 20-30-40лв, но това със скоростта на качване ме спира да ги ползвам за друго, освен резервна линия, до която така или иначе имам достъп чрез телефона.
- Старлинк - 95лв месечна абонаментна такса + 925лв антена (като я поръчвах струваше около 600-700), 180лв за стойка за покрива и 80лв за лан адаптер, тъй като WiFi рутера им няма кой знае колко добър обхват.

За монтажа - всичко се монтира много лесно. Не изисква познания или опит.
За скоростта - достигат се скорости до 250мбпс сваляне, а качването е ограничено до 20мбпс, но при срещи и работа се оказва достатъчно. Досадно е като се чака за качване на големи файлове.
Пинга е приличен - в момента от приложението: min 34ms, max 130ms, last: 48ms. Движи се около 50-60мс.

Ако играете обаче онлайн игри, които искат перфектна връзка - Старлинка може и да не ви върши работа, тъй като прави превключвания между сателити през около 10-15 минути и стават прекъсвания от 0.6 до 1 милисекунда.
Това не се забелязва при работа, нито пък при гледане на телевизия.
Ползваме Sweet.tv за ип телевизия с превъртане напред/назад, тъй като има приложение и за AppleTV-то, пък и прави най-малко прекъсвания спрямо Булсат и други БГ доставчици. Картината му е адаптивна и иска от 3мбпс нагоре.
Игрите за PS5 се свалят бързо. Обновлението към Сонома се изтегли за минута.
Достъпа до сървърите на Apple и от там всички свързани услуги ми е поне 2-3 пъти по-добър в сравнение с до скоро ползваната оптична интернет услуга на Виваком, която на хартия трябваше да е поне 3 пъти по-бърза.

Един важен минус - тъй като ip-то, което се раздава е международно, една част от българските сайтове искат да се попълва каптча за да се влезе в тях. Понякога еднократно, други пък всеки път.
Ardes.bg например направо бяха блокирали въпросния ip-range, та говорих с тях и им предложих да добавят и те защита като ползваната от други сайтове (от cloudflare). В крайна сметка решиха да разблокират ип-тата :)
UI designer and developer

Metal

Благодаря за изчерпателната информация, много е полезна!
Все още няма да мина на Старлинк но определено ще го имам предвид ако попадна в по затруднена ситуация.

IP-то не ме притеснява, има VPN-и за тази работа, стига латенцията да е ниска. Временните скокове определено могат да бъдат проблем не само за игри, но щом онлайн срещите вървят нормално, се преживява и без игри ;)

За мобилните оператори не знам дали има смисъл да коментирам. Селото се води област Балчик но е само на около десетина километра от Добрич. Бях 20 години на Глобул-Йетел и покритието в това село беше зле, разговорите прекъсват или не ме чуват, трябва да намеря място където е ок и да не мърдам. (първоначално не обръщах внимание защото това бе лятна вила, но последните години сме над 8-9 месеца тук). Преди 7 месеца преминах на А1 и сега е невъзможно, изобщо не могат да ми се обадят. Пробвах с GSM репиитър на покрива, върши криво ляво работа за разговори, но не е надежно а за бекъп интернет линия да не говорим!

От 2г. имаме оптичен интернет от Бергон-Добрич и не мога да се оплача. Все пак бекъп е необходим когато спира тока, което е често.

bluesky

#23
Добър Вечер на Всички!

Относно starLink - наистина ценна информация, (даже не подозирах, че са вече и в BG). Ще го имам впредвид за близко-далечно бъдеще, (май се налага да направя и сайт в обозримото настояще...).
Относно BackUp - ползвам, (засега), Устройство APC Pro 900, притежаващо батерия/аккумулатор. APC-са предпазва ефективно техниката от токови удари, които са почти ежедневие и в Столицата, (вече повече от 5 години), винаги сработва навреме - време на сработване - около 10 мс. След което незабавно подключва аккумулаторът си, което позволява да имаш електроенергия още поне 13-14 мин, ако е натоварено наполовина, и още 6-7 мин, ако натоварването е пълно.
Под натовареност разбираме една включена компютърна Станция, (40-45%), или две включени Станции - около (80-95%) натовареност. След 5 години вярна работа, батерията-аккумулатор се изхаби, (за което своевременно софтуерът на Устройството сигнализира). Закупеният нов аккумулатор-батерия обаче се оказва, не е способен да държи заряд. Върнат е в гаранционен срок, чакаме нов. (Производител - братски Виетнам).
Софийският оторизиран сервиз за подобна техника изглежда да е претоварен, (Моя лична констатация, не държаща да ангажира някого с достоверност, поне так изглежда...).
Считам аналогично BackUp Устройство за необходимост при работа. Предпазва изходните драйвери на техниката Ви от токови удари. Това на първо четене. Втора функция - позволява да си запазите отворени Файлове и да изключите коректно Станциите, (в рамките на времето, гарантирано като електроенергия от аккумулаторът).
-----------------------------------
P.S. Тук "изходни драйвери" може да се чете и като "входни драйвери" в зависимост от коя страна погледнете на нещата.

angelvn

#24
И при нас А1 почти го няма. За сметка на това Йетел и Виваком се представят на необходимия минимум. Обмислях сериозно Йетел да е основен доставчик (преди да разбера за Старлинк), тъй като имат план с външна антена, но тъй като нямат 5G покритие извън големите градове, не могат да продадат такъв план.
Плановете им за домашен интернет (както и при останалите ни оператори) са заключени към конкретна клетка. Това е клетката, най-близка до адреса, който е посочен в договора и към която ще се закачи за пръв път картата/модема.
4G плановете им пък са с ограничен до 200ГБ трафик, което не ми върши работа, тъй като генерираме около 600-800GB месечен трафик.
Другата спънка бе ниската скорост на качване - 5mbps на теория за 4Г (по-горе споменах до колко достига реално).

На Виваком има неограничен 4Г интернет, но е ограничен до 10мбпс сваляне и 5мбпс качване. Което пак го прави неизползваем.

Сега, с плановете на телефоните ни такива ограничения нямаме. Варианта е карта със стандартен план за телефон (да, тарифата е с едни 15-20лв отгоре) + устройство бисквитка. Слага се в една водо/прахоустойчива PVC кутия отвън и е готово. Има и батерия така че издържа няколко часа дори и тока да спре.
Имаме едно такова от Теленор Норвегия май беше...купувано преди 6-7 години. :)

Преди време ползвах UPS и ми вършеше почти никаква работа, тъй като времето на неговата автономна работа бе от порядъка на 5 минути. А през повечето пъти когато спира тока се случваше или да не съм наблизо или да е посреднощ. (това е докато бях във Варна)

Сега, с М1 Про Макбука, батерията му държи цял ден. Имам бекъп - нет от телефона. Изкарвам си спокойно прекъсванията. Зимата камината ще си върши работата (правихме 1-2 пробни запалвания). Единственото неудобство е, че докато няма ток ще трябва да се работи на 16"-овия екран на лаптопа.

Докато пиша това, свалях файл и забелязвам над 30MBps скорост на сваляне. Тествах и ме учуди скоростта от Старлинка - 320мбпс сваляне и 35мбпс качване. Може да са вдигнали малко скоростта знам ли.

Нещо важно пропуснах за Старлинка - не харесва дървета! Ако имате наблизо дървета, чиито клони може да са на и над нивото на чинията - това най-вероятно ще е проблем.
UI designer and developer

angelvn

Във връзка с горните видеа, дойде момента да си настроя и Time machine дял, който да е споделен от Мак мини-то към домашната мрежа.
Реших да заснема процеса в случай, че на някого може да му е от помощ ако иска да направи нещо подобно и не е сигурен как се случват нещата.
Ето връзка към видеото: връзка.
UI designer and developer

angelvn

Starlink обновление на скоростите наблюдавам от днес. Дали има връзка с изтреляната вчера нова партида сателити или обновлението на софтуера на чинията от преди няколко дни, но разлика има и тя е положителна.

Нова скорост на сваляне: 300+мбпс (преди бе от 200 до 270).
Скорост на качване: 40мбпс (преди бе 20, в последно време се бе качила до 28-30).

UI designer and developer

kalina68

#27
Неотдавна открих https://telekabeltv.bg/ и https://netcinema.bg/ и съм впечатлен от качеството на услугата, която предлагат. Гледането на онлайн телевизия и сериали никога не е било по-лесно. Телекабел ТВ ми дава възможността да не пропускам любимите си телевизионни програми, докато NetCinema.bg разширява хоризонтите ми с богата библиотека от сериали. Обичам как мога да преминавам гладко между телевизия и сериали без да се налага да променям платформи. Това е перфектното решение за всеки, който цени качеството и разнообразието в онлайн развлеченията.