Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 16:23:55

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 149
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 110
Total: 110

110 гости, 0 потребители

Впечатления от мини с M1

Започната от jell0, 23-12-2020, 15:25:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jell0

Новата кутия работи от една седмица. Засега:

Положително:
бързо е, повечето стандартен софтуер си работи, Rosetta 2 определено е по-чевръста от интела на стария мини от 2011 година.

Отрицателно:
Наложи се да пенсионирам нянкакви стари софтуери като Paragon NTFS  (не си спомням кога за последно ми е трябвал) , както и MS Office модел 2011

Вбесяващо:
Сафари не иска да запомни "start page", Displays не иска да запомни настройката за underscan и всеки път след заспиване трябва да ходя в Settings и да го оправям. Тук обвинявам Big Sur. Поддръжката на Apple са безполезни и дават акъл само за неща, които и вече съм пробвал - от типа "закачи го към друг телевизор и виж какаво става".



angelvn

С колко RAM е и как се държи при едновременна работа с няколко тежки приложения + добре за-таб-ен браузър?
UI designer and developer

ggzy

MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

AnotherBoy

Цитат на: jell0 - 23-12-2020, 15:25:32


Вбесяващо:
Сафари не иска да запомни "start page", Displays не иска да запомни настройката за underscan и всеки път след заспиване трябва да ходя в Settings и да го оправям. Тук обвинявам Big Sur. Поддръжката на Apple са безполезни и дават акъл само за неща, които и вече съм пробвал - от типа "закачи го към друг телевизор и виж какаво става".



Apple ще пускат фикс за M1 за проблеми с резолюцията, незнам дали ще обхване и този проблем:
https://www.idownloadblog.com/2020/12/23/m1-macs-resolution-fix-coming/
iPhone XR
MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014)
Mac mini (Late 2012), 8GB RAM, 120 GB SSD
iPad Air 4 Wi-fi
iPad mini Wi-fi (1-st Gen.)

thebrainless

Paragon NTFS съм плакал с крокодилски сълзи, когато ми скапа цял външен диск.  Честито за минито!
Stay hungry. Stay foolish.

jell0

Цитат на: ggzy - 23-12-2020, 16:44:00
SMC и PRAM reset-и?

Това беше първото, което опитах. Оказа се, че няма SMC. От това, което чета, май няма и PRAM.

jell0

Цитат на: angelvn - 23-12-2020, 16:16:58
С колко RAM е и как се държи при едновременна работа с няколко тежки приложения + добре за-таб-ен браузър?

16GB. Предполагам, че и 8 щяха да са ми напълно достатъчни, но като ще е гарга...

Кутията се използва най-вече като медиа плейър, закачена към телевизора, така че не се натоварва особено. Най-тежкото сигурно е iMovie.  :) Ще взена да му пусна някой бенчмарк.

За затабени браузъри ще трябва да видя какво прави жена ми. Тя 30-тина таба за нищо ги няма. Аз съм от тия, които като видят че имат повече от 5 таба, затварят вчерашните.


bboyg

Цитат на: thebrainless - 23-12-2020, 20:04:27
Paragon NTFS съм плакал с крокодилски сълзи, когато ми скапа цял външен диск.  Честито за минито!

Каква алтернатива ползваш за NTFS дялове?
Аз съм с лицензи на 3 машини и нямам оплаквания за сега от Paragona.

Константин

Аз използвам Tuxera NTFS откакто съм чул за нея. Един българин е сред девелоперите. Никога не съм имал проблеми.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

thebrainless

Ориентирах се към exFАТ и нямам проблеми от години.
Stay hungry. Stay foolish.

jell0

Цитат на: bboyg - 26-12-2020, 00:56:27
Цитат на: thebrainless - 23-12-2020, 20:04:27
Paragon NTFS съм плакал с крокодилски сълзи, когато ми скапа цял външен диск.  Честито за минито!

Каква алтернатива ползваш за NTFS дялове?
Аз съм с лицензи на 3 машини и нямам оплаквания за сега от Paragona.

Ал лично - вече никаква. Не можах да се сетя кога за последно съм закачал външен диск с NTFS и затова и не търся алтернатива за M1.

bboyg

Супер е когато нямате нужда, ама при мен телевизорите не се разбират много много с exFAT-а, макар и на мен да ми е любим, и съответно ми се налага :)

Да не говоря че сегашния ми компютър не поддържа по-нагоре от Catalina, тъй че за момента не го мисля :)

zlia

MacOS си поддържа писане на NTFS, само трябва да се пусне от терминала за дадения диск.


Sent from my iPhone using Tapatalk

KurtiMakarov

#13
Tuxera NTFS ,работи и на Big Sur. За сега не ми е правила проблеми,има си и лекарство.

П.П. Казвам работи,защото аз ползвам версията от 2018

Константин

Цитат на: KurtiMakarov - 03-01-2021, 11:23:28
Tuxera NTFS ,работи и на Big Sur. За сега не ми е правила проблеми,има си и лекарство.

П.П. Казвам работи,защото аз ползвам версията от 2018
И аз съм с Tuxera(лицензионна), тя е последната от 2018, по-нова няма засега.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.