Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 15:49:15

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 97
Total: 98

97 гости, 1 потребител
veskop

ПОМОЩ! Не мога да отклчюча катинарчето променящо настойките!

Започната от nikikisov, 17-12-2020, 18:41:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

nikikisov

Мога ли някак си да прикача снимка да ви покажа какво ми излиза в Терминал?

nikikisov

Добре- някак си стигнах до там че разбрах името на акаунта ми е user. Но защо не ми приема паролата ори положение че не съм е променял?

nikikisov

Също искам да ви кажа че забелязах че на username а с което съм се логнал не пише администратор а пише standart. От тука стигам до извода че нямам админ акаунт ? А и немога да си направя без да отключа катинара? Някакви идеи...? Не е проблем и да си преинсталирам бука и да се изтрие съдържанието стига да се оправи...и ако може да ми помогнете как става инстал на чисто,ако би помогнал..?

ggzy

MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Пиф

Цитат на: nikikisov - 17-12-2020, 23:42:03
..... Когато напиша командата whoaim в Terminal ми иписва само Users- Macbook-Air:~users$
Направо вече се отчайвам...
Ако написаното от теб е вярно, акаунта ти е users, а не user, както си писал малко по-горе.
Ако това ти е единствения админ акаунт и с него е правена инсталацията, не бива да го триеш.
Пробва ли командата от ggzy? Какво дава?
Качи снимка някъде и дай линк.

Пиф

Но явно нещата са се омазали доста.
Цъкал си явно насам-натам и е станало боза. Ако акаунта ти е единствен (освен госта) не знам как си го направил стандарт, дори си мисля, че няма как да стане това.
Май по-добре да форматираш диска и на чисто да инсталираш. Но след това не си играй на тото с компа, а чети първо и после експериментирай.

За чиста инсталация има доста писано из нета, потърси, ако имаш въпроси - питай. И при въпрос - дай малко повече инфо за компа - модел, година, версия на ОС ....

nikikisov

Колеги искам да ви благодаря от сърце за помоща хубаво е че има такива хора като вас да помагат на нас начинаещите. По моя въпрос направих следното: дадох си макбука на човек където се занимава с това и ми направи инсталация на чисто с което оправи нещата. Предишния собственик който ми продаде макбука също беше оплескал нещата където беше изтрил админ акаунта и беше оставил стандарт за да не го преинсталира. Аз също го довърших с мойта идея да ми пише името вместо user но от тука нататък повече не пипам там където не разбирам или както каза колегата повече не си играя на тото. Благодаря ви много от все сърце на колегите който се отзоваха. Поздрави! Бъдете здрави!

Van Doich

Тя темата малко стара, ама да напиша решение на проблема, ако някой друг срещне затруднение, без да е нужно да го давате на тоя или оня да ви рови в Мака . . . че някои и ще ви одрусат за това или пък да преинсталирате наново ОС. ;)
Както прочетох по назад, единият проблем е породен от смяната на нейма, което също има решение на проблема, но ще кажа конкретно за случай на липса на админ права и логването като Юзър.

Обикновено админ акаунт се създава при първоначално влизане в системата след прясно инсталиране, но по-някакъв начин или сте прескочили това или сте затрили в последствие администраторския акаунт, решението на което е:

Рестартирате Мас-а и задържате едновременно бутони "Command и S".

В появилият се команден промп написвате следното - "mount -uw /" (без кавичките).

След което въвеждате - rm /var/db/.AppleSetupDone

След като приключите това, рестартирате компютъра и следвате стъпките, като при първоначална инсталация - " избор на език, на клавиатура, iCloud акаунт и най-важният момент е прозореца за създаване на администраторски акаунт - "Create a Computer Account", след което вече ще си създадете нов акаунт на системата.

По другият проблем за грешна парола или променен User name, ако системата не ви разпознава(проблема с отключване на катинарчето, решението е следното . . .

Влизате в "Recovery mode", това става като стартирате компютъра с едновременно натиснати клавиши - "Command+R"

Следващата стъпка след като ви зареди системата, в меню бара избирате Utilities>Terminal.

В появилият се прозорец изписвате - "resetpassword" (пак без кавичките) и натискате Return.
След приключване на операцията, затваряте Терминала и трябва вече да ви се е появил прозорец "Reset Password".

В него ще ви се покажат акаунтите, които са регистрирани на компютъра, след което избирате акунта и следвате стъпките за забравена парола (Forgot password)

Успех! ;)

П.С. Важно е да изпишете правилно командите, затова ако не стане от първия път просто повторете, то ще ви каже ако всичко сте написали правилно.

П.С.2. Ако някъде вече е било обяснено това, моля за извинение. :angel:

MacBook Air 13" - 2015
MacBook Air 13" - 2012
iMac 21,5" - 2013
iPad mini - 2013