Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 02:13:03

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 131
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 126
Total: 127

126 гости, 1 потребител
walker007

One More Thing

Започната от thebrainless, 10-11-2020, 17:55:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

thebrainless

Беше достатъчно ясно, че Епъл се опитват да унифицират мобилните си устройства с десктоп, като хардуеър и софтуер, още преди доста години. Всички улики говореха за това. Процесорнните разработки стартираха от iPhone 3GS, ако не ме лъже паметта. Както и да е, за мен всичко случващо се  в момента е game changer. Голяма  стъпка в развитието на копютърната електроника. Намам търпение да видя hi-end продукти с тази технология. До тогава AMD, което от съвсем скоро е в офиса ни,  пълни оргазмично душата ми с производителност - intel - да го духат.
Stay hungry. Stay foolish.

konstant

На мен лично ми е любопитно дали ще се повтори феноменът Iphone, в тази историческа трнсформация? Дали другите производители на компютри, ще се наложи да копират този модел на обединяване на смартфони и таблети с лаптопи и десктопи? Доколко ще бъде размита границата между отделните видове компютри?

thebrainless

O бих заложил на това, всичко ще стане едно.
Stay hungry. Stay foolish.

konstant


Пиф


konstant

Да! Дава направо невероятни резултати. Тази изцяло нова архитектура наистина е голям скок напред.

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Тъй като подобни Разработки се закопчават и с възможно най-силните възможни Патенти, (като цяло, а и всеки възможен елемент), можем да се надяваме, че Apple май-май Ни обезпечи евентуално поредната life-time гаранция за напредничава Технология.
Това са поне 5-10-15 години, (оптимистично), преди другите Играчи на терена да се наемат кой да заобиколи, кой да купи Лиценз относно подобен пробив.
Въпреки че днес всичко се движи дори и по-бързо.

jell0

Поръчах едмо мини с 16GB памет. Засега ми дават доставка около или след нова година.  >:(

Пиф

Единствено не мога да си представя защо RAM е в такъв диапазон. Това означава ли, че управлението на RAM-а е коренно различно и отпада необходимостта от големи обеми дори и при типичните приложения, изискващи много памет, като Фотошоп например?

bluesky

Засега поне, връщане назад (към по-малко RAM, е нямало...).
Ако използваме подобна "овча логика", склонен съм да мисля, че сме Свидетели (за кой ли път...), на прословутото Apple-ско ..."...на час по лъжичка..."...

Тук отчитаме и... може би... днешните евентуални ограничения на Новата технология... ресурси, % на работещи чипове/към 100% произведени, цена... и други подобни дебри, характерни за всяка Нова технология...

Нека Колегите Програмисти да кажат - кое е по-лесно - да пишеш Програма, (респективно Под-Програма...), в условията на сериозни RAM ограничения, или опозитното...

konstant

От всички ревюта до тук и от този добре направен анализ в клипа който пуснах, ясно се вижда и заявява, че паметта работи по коренно различен начин. Както се вижда тя е закрепена направо към процесора. И съответно не е необходимо толкова рам както при другата архитектура и интелските процесори.Така че наистина има връщана към ползване на по- малко рам. Видимо е в преките сравнения с машини с повече рам.

konstant


bluesky

#42
Добър Вечер на Всички!

Дължа едно пояснение.
Да се употребява драстичното "коренно различно", (по отношение на това, как работят заедно процесорът и паметта), едва ли е съвсем уместно.
По-скоро имаме естественото логично развитие, разширение, което го позволява ВЕЧЕ Технологията.

При класическата комуникация между Процесор и Памет най-общо имаме следните логически връзки - и Процесорът, и Паметта са закачени на т.н. логическо-физическо Поле, под общото название Шина.
А Шината има, най-общо 3 компонента - Адресна магистрала, Магистрала Данни, както и Контролна Магистрала.

Новото - За Същата Магистрала, (с 3-те компонента) отново са закачени и Процесорът, и Паметта, като Новото е, че - и Магистралата, и Процесорът, че и Паметта са вече обединени в рамките на същия Физически Чип - Микросхема.

Въпросът сме го обсъждали още 1982 година, в Киев, в рамките на Микропроцесорната Ни лаборатория, (където подработвахме като Студенти следобяд, там направихме и Дипломите Си...).
Наличните тогава технологии, (поне Земните технологии), не позволяваха такава степен на интеграция на микрочиповете и затова Въпросът отпадна от само-себе си.

Ако за Вас - коренно-различно означава - обединяване на същите логически функции в рамките на един силиконово-кремниев корпус, то така да бъде. Всеки да разсъждава както намери за добре, с Главата Си.

Прилагам две схемки. На нарисуваната с молив, виждаме Класиката - Процесор и Памет, закачени за Шината.
Новото - същото, само че и Процесорът, и Паметта са обединени чрез (пунктирна линия, съдържаща и точки), логически в един корпус. Това е Развитие на същата Логика, и "коренно различно" в случая е силна дума.

Другата картинка е реклама на Новия Apple Чип. С оранжево, общо е Процесорът (и класическото процесорно ядро, и графичното процесорно ядро, това, което е наречено Fabric, бихме могли да го наречем Контролер... и т.н.
С жълто-зелено, е отбелязана Паметта - отново логически различен блок, но, обединена в корпус заедно с всичко останало.
Новото е доброто старо - (вечно), изтеглено, катапултирано в ново разбиране.

Почти съм сигурен, че в по-мощните си, бъдещи конфигурации, Apple ОБЕЗАТЕЛНО ще употреби или повече Памет, или ще увеличи числото на наличните нови Чипове, (което е същото по друг начин).

Тук "обезателно" нека се чете като 95% (запазвам си правото на 5% изненада, тъй като нито съм в Лабораториите на Силиконовата Долина сега, нито планирам да пътувам за там в обозримо бъдеще).







konstant

Не виждам нищо "драстично" в употребата от мен на израза "коренно различно" относно архитектурата на паметта. И това не го казвам аз, а Apple и безбройните коментатори и анализатори на М1. Разбира се ако за теб това е нещо добре известно и добре забравено старо-добре. От това че през 1982г. в Киев сте го обсъждали и отхвърлили заради невъзможност на технологиите, до сегашанат възможност обаче има огромна разлика. Едно е обща концепция, съвсем друго е работеща технология. Другият вариант е да работиш за Apple , което ти също го отхвърляш. Следователно можем да кажем че и за теб въобще не ясна как работи точно тази технология и архтектура, извън концепцията с общата схема, която е публикувана и  достъпна. Ако беше така лесно, и не "корено различно", щахме да видим и другите производители с подобни работещи технологии, които да дават тези невроятни резултати на М1, макарр и те да публикуват тази схема за памета. Или може би те не са били в Киев през 1982г.?

bluesky

#44
По-скоро игра на думи.

След като Принципът е същият, значи не е "коренно различен".

От 1982 година действително изтече малко вода. И ако тогава ТАЗИ класическа концепция не бе реализирана, поради наличните ограничения от технологическо естество, то същите ТЕЗИ Хора малко по-късно, вече в Америка, го реализираха.
Целият наличен Американски Потенциал от качествени Специалисти са именно от Източна Европа, (включително и от Моя Институт - Технически Университет на Украйна "Сикорски" - КПИ), специалисти от Индия, Китай и пр.
Мога да дам и конкретни Имена от Нашия Поток...които са в Силиконовата Долина..., едва ли е необходимо.

Не само за Мен това е добре известен Принцип. За всеки Студент по електроника това не е новост.

И къде е Въпросът? Тезата Ми е твърдението - след като принципът е СЪЩИЯТ, кой блок с кого КАК комуникира, и само "кутийката" е нова, (обединено в един корпус, в рамките на микро-чип с по-висока степен на интеграция), то къде е Въпросът?

Оттделните логически блокове, както са били различни, така и са си останали различни. Отново комуникират един с друг чрез Шина, същата логическа Шина, както преди 30-40 години. Разликата - и шината, и Компонентите са вкарани в един Корпус. Това определено е голяма стъпка напред, но не е "коренно различно", а е Развитие на логика, намерена когато е трябвало.