Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

18-04-2024, 07:12:03

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 854
  • Latest: yngacalt
Stats
  • Общ брой публикации: 82 656
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 90
Total: 90

90 гости, 0 потребители

Преминаването към новите процесори.

Започната от konstant, 24-06-2020, 12:16:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.


angelvn

Днес получих новия си Macbook Air M1. Все още свиквам с новият клавиш за смяна на клавиатурната подредба. Все едно имам инсталиран FlexType и смяната става с натискане само на един клавиш, а не на комбинация.

За nodejs ако искаме нормална скорост и работа, трябва да се инсталира версия от 15 нагоре (текущата е 16). 

Едно от първите неща, които спрях е връзката между тъчИД и попълването на запаметени пароли в браузъра. Не че е кой знае какво, но пести едно излишно натискане, по-скоро докосван на клавиш.

Това е петия ми час на компютъра. Същият премина през инсталация на доста софтуер, прехвърляне на множество документи, снимки и каквото се досетите. После малко девелъпмънт, гледане на видео, слушане на музика. Батерията за тези 5 часа от 100% в момента е на 73%. Това за мен поне е прекрасно.
Предният ми Макбук (интел, модел 2015, 13") издържаше между 4 и 6 часа в зависимост как се ползва. А Air изглежда, че съвсем спокойно ще си достигне рекламираните над 16 часа работа.

Защо избрах Еър вместо Про?
Причина 1: Дизайнер и девелъпър съм. Не ми трябва кой знае каква машина.
Причина 2: Няма вентилатори. Следователно няма и шум. Досега не съм го усетил да е загрял и малко дори.
Причина 3: Малко по-лек и по-компактен спрямо про-то.
Пък и спестявам някой стотак.

А! Замалко да забравя! Къде дремят все още от Адоб, че за близо година не могат да пуснат нищо друго, освен Фотошоп и Лайтруум с нейтив поддръжка?
Хубавото е поне, че в последно време не са незаменими.
UI designer and developer

shaman

Цитат на: angelvn - 29-05-2021, 22:42:20
Все още свиквам с новият клавиш за смяна на клавиатурната подредба.

Е.. поне в MacOS може да си сложиш каквато пожелаеш комбинация за смяна на клавиатурната подредба ;)

sclera_bg

Цитат на: angelvn - 29-05-2021, 22:42:20
Днес получих новия си Macbook Air M1. ...

Честито за придобивката!

Интересно ми е как се държи диска - има ли го това главоломно навъртане на записани данни по диска (Logical Sectors Written) за което четох преди време?

Наскоро видях следната статистика от собственик (на MacBook Pro, използван основно за текстообработка) - за 103 часа работа на диска за навъртяни 17.6 TB данни и при следващото засичане когато диска е вече на 185 часа данните са се увеличили до 30.8 TB.
(само за протокола - машината на която работя има следните показатели за SSD-то, отчетени с DriveDX преди малко : Power-on Hours: 2973 ; Logical Sectors Written: 10430611771 (4.9 TB). Работя основно с Illustrator и Photoshop.)

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

bluesky

Доста интересни симптоми.

Интересно, "навъртането на данни" кога се проявява - дали не само когато Машината е включена към Интернет...? Или винаги?

bluesky

Добро Утро на Всички!

По отношение на RISC Технологията, (Power PC processors), приложена в новите Процесори на Apple, (изведени на Пазара през 2021 година), ето какво съм писал в този същия Форум (Apple-bg) още през 2012, 2014 година:

Community / НОВИНИ / Re:WWDC 2012   -: 24-10-2012, 21:46:17
——————-
..."...Бях един от първите, който навремето "заклейми" Apple заради отказа им от сътрудничеството им с IBM (и Motorola) относно Power PC процесорите. Този отказ явно имаше "политически" характер относно видео съдържанието на Холивууд и резултат на тайни игри, свързани с големи капитали... Няма нищо общо с това, кой действително е най-добър (най-добрия процесор) и прочие... Едва ли някога ще разберем цялата истина...

От друга страна, "щом не си от вчера" в електрониката, (компютрите), спомни си кой въобще въведе Графичния ДескТоп като понятие и практика - спомняш ли си смешната "Файл Менаджер Система" на PC (т.е. НЕ-Apple машините)? А организацията на първите PC програми? Вечното "ровичкане" с отверката на PC обществеността години наред? Как търсеха Файловете по едни "по-детски" проектирани и още по- "по-детски" представени таблици?
Хайде да не продължавам, защото списъка ще е доста дълъг...

И още нещо - лично съм установил, това, че години наред "заложих на по-добрия кон" (Apple), а не на PC платформата, ми е гарантирало около 20%-на ОБЩА по-висока производителност в бизнеса ми. Това прави около 2 1/2 (два и половина) месеца на година! И така години наред. Т.е. каквото и да говориш, колкото и да се "възмущаваш" от политиката на Apple - те ГАРАНТИРАХА УСПЕХ за всеки техен "верен" фен и който ЗАЛОЖИ на тях, не остана разочарован - вече повече от 20 години - и сега!

И днес - по-приятно е да се работи (и да се развлича) човек с Apple, по-производително си остава (overall) общо, по-лесно, по-естетично... да продължавам ли?

Дори днес (вчера), видя ли колко приятно изненадан остана всеки (включително и Ти) от Новия iMac?
В този смисъл и Mac Pro догодина, бъди сигурен, ще надхвърли всички очаквания!..."...
----------------------------------------------------------
Community / СЪВЕТИ ВЪПРОСИ ОТГОВОРИ / Re:Хардуерен въпрос за iMac конфигурация (спешно е :)  -: 02-12-2012, 15:52:19

..."...Тенденцията за намаляване на физическите размери на високо-технологичните Продукти ще продължава. Това "осмисля" надпреварата - по-малки размери, по-малко ресурси, по-малко енергия. Което пък е в синхрон със Законите на Природата за ентропията.

Така ще се продава само чиста технология.
Маркетинг, маркетинг и пак маркетинг.

Надпреварата за продажби, в която е впрегната цялата налична технология, ще продължава със смисъл или без смисъл до следващия Голям "RESET"..."...

-----------------------------------------------
Community / НОВИНИ / Re:Apple и IBM се съюзяват   -: 28-07-2014, 01:12:50

..."...Една от основните причини, може би, Apple да се откаже от Power PC, е бил някакъв "таен" договор с Холивууд относно някакъв  "video content", не съм ровил за подробности.

Обосновката, че не ставали за laptop компютри, е по скоро повод. Само месец или два след официалното решение на Apple, IBM показаха енерго-ефикасен процесор.

Там има място и най-обикновен бизнес разчет. Apple трябваше да поръчва специално за своите машини процесори към IBM. А IBM не са им длъжни с нищо повече, освен с подробностите, свързани с конкретната поръчка - т.е. Apple трябваше да плаща към IBM и разходите, свързани с разработката на конкретни процесори, (специално правени от IBM за Apple)..."...
..."... За DeskTop Publishing, Реклама и Графичен Дизайн Power PC технологията дава на Дизайнера всичко, което му трябваше..."...
..."...Като казвам, НА НОВО НИВО, отварям вратичка за неща, които ние сега не знаем, или нямаме информация за тях.

Никога не се знае. Новото е добре приоткритото познато..."...
-----------------------------------------------
Community / НОВИНИ / Re:Apple и IBM се съюзяват   -: 26-07-2014, 18:00:53

..."...Отдавна трябваше -  ДА ВЪЗСТАНОВЯТ POWER PC технологическата концепция на НОВО НИВО!
———
Йеее... drеаms, dreams, dreмс, drems, дремс... дремес, дреме, дреме м, дреме му, дреме му н, дреме му на..., дреме му на някой...

А на МЕН - ДА!..."...

------------------------------------------------

И ето - днес - 2021 година, RISC Технологията, реализирана още в Power PC Процесорите, (1990-1991), предимствата на която/които съм споменавал не веднъж, е възстановена достойно в новите Процесори на Apple. Най-после!


angelvn

Не ми се инсталира Xcode (30GB), сложих сега Sensei-а, но както той, така и  единствената команда, за която се досещам през терминала показват:
iostat -Id disk0
Резултата е:

KB/t xfrs   MB
25.91 20397476 516124.63

516GB (според сенсея 550GB), което ако е така ме учудва, защото записани програми на дяла имам 63GB.
Това е след точно шест дни употреба.
Бих погледнал в края на деня как е показателя, но ако вземе, че се развали...ще купим друг, нали това е идеята на новия SOC тип компютър. Този за части (екран, батерия ако е все още жива, може би клавиатура), и нов от магазина.
И все пак, компютъра мисля да го ползвам едни 4-5 години и после да си взема друг. Надявам се да изкара толкова.
С 16GB RAM е, което се надявам в малка степен да намали ползването на SWAP-а. Пък накрая...каквото такова.
UI designer and developer

angelvn

Нещо интересно, което забелязох - ако ползвате Хром или Файърфокс (поне с тях опитах) и гледате YouTube. За 1 час гледане или пуснато нещо на фон, който и да е от тези два браузъра, ще се записва всичко на диска и при мен поне за няколко клипчета, на бърза ръка се генерира над гигабайт.
При Сафари такова нещо няма.
Ако искате да го спрете за Хром, пишете в адрес бара това:
chrome://flags/turn-off-streaming-media-caching-always
Търсите опциите:
Turn off caching of streaming media to disk while on battery power.
Turn off caching of streaming media to disk.
Даввате и за двете Enable и после Relaunch.

За Firefox:
в адрес бара пишете about:config, после browser.cache и търсите тези две опции:
browser.cache.memory.enable
browser.cache.disk.enable
слагате ги на false и рестартирате браузъра.

Би трябвало да сработи и да спре да пише каквито и да е данни на диска по време на консумиране на медия през браузъра.
UI designer and developer

angelvn

Нещо много слаба активност напоследък има във форума. Мина над два часа Apple събитие и няма ни един коментар.

По темата за М1 и писането на данни на SSD-то, изглежда, че с ъпдейта до BigSur 11.4 проблема е решен.
Компютъра пише средно около 10-15GB на ден, вместо както беше до преди това от 100GB нагоре.
UI designer and developer

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Колега, (angelvn), интересно, казуса с SSD-то отнася ли се за всички видове машини, (и SSD конфигурации...), или само за конкретния случай с М1 и (евентуално по-последните...) ОС?

angelvn

Информацията, която намерих (доста ресурси проверих), основно сочеше към моделите с М1.
Сравних и с моят intel i7 iMac 27" 2020 (последния излязал модел с интел), и действително такъв проблем нямаше при него.
Все още има разлика обаче - ако iMac-a записва 14GB го прави за 3-4 дни ползване, а М1 макбука - на ден.
А iMac-a се ползва по-сериозно от лаптопа.

Т.е. проблема при М1 е редуциран в голяма степен, позволяваш живот на вграденото SSD до поне 10 години.

Големия обем записи не се дължи на активно ползване на SWAP-а, при мен за седмица от последния рестарт е само 76МВ. При аймака, тъй като е с 32GB RAM, а не със 16, суоп-а е 0. Но като цяло недостиг на рам при двете машини няма.
Най-тежката задача за Еър-а беше да рендне едно половин часово видео през iMovie на fullhd, през което време щеше да ми изпече краката. През останалото време се ползва за писане на РНР, ХТМЛ, CSS, браузване и четене на мейли.

Успокоих се, че спокойно ще ме изкара, защото при мен лаптоп повече от 3-4 години не кара (макс 5 ако модела ми е легнал много на сърце). Като ще има ресурс и следващия собственик да му се радва.
Но да вземат да си оправят тъпотиите от Епъл.
На дев събитието им онзи ден имаше много индийци.
Майкрософт наеха яко индийци - Windows-a им никога не е бил толкова зле по отношение внедряване нови функции и ъпдейти.
Адоб наеха също много индийци - от 10 години продуктите им не са били толкова бъгави, тромави и зле като цяло.
UI designer and developer

bluesky

Добър Ден на Всички!

Колега angelovarna, благодаря за отговора!
За Мен подобно инфо е новост. Концентрирайки се главно върху Work Stations, не бях чувал, (досега), за подобни свойства на SSD.
... ..."... Никога не е късно да станеш за похвала..."... ха, ха, хааа...

Въпросите, свързани с нова техника, са винаги интересни, и несъмнено, ще има нови предизвикателства.

..."...век живи, век учись..."... (Албанска пословица).

angelvn

След месец употреба, нещата със записите се успокоиха и са средно от 10 до не повече от 20GB на ден.
Ако приемем най-консервативната прогноза от 150TBW за 256GB SSD (въпреки, че се говори, че в случая цифрата е 300), с това ползване SSD-то в моят Macbook Air M1 ще изкара над 20 години.
Ако издръжливостта е 300TBW - 40 години. Хайде, да кажем, ще има ъпдейти преинсталации за тези 20-40 години и ще махна 3 години от тях. хаха

Ето една статия (на английски) за хората с време и искащи да четат по отношение издръжливостта на SSD и Apple M1 - препратка.

Наскоро стана повод във фейсбук да дам съвет за донгъл/хъб или както искате го наречете, който да успява да предава 4к на 60Hz и да е съвместим с М1.
Купих си от Амазон Германия такъв, който е само с hdmi, 4 USB3 порта и 1 USB-C порт за 81лв с доставката.
Ето кратко видео какво представлява - връзка към ютуб.

Защо този, а не два пъти по-скъпия епълски със слот за карта памет?
- От камерата/фотоапарата си прехвърлям снимки и видео през WiFi, картата памет не я вадя от апарата, което позволява и да се избегне шанса да се счупи картата при вадене (някои се поизпичат....случвало ми се е с карта на Сони в Сони апарат).

Защо донгъла е с кабел, а не влиза директно в двата порта на макбука?
- Не един или два случая имаше на донгъли от известни и неизвестни производители, че водят до брикване (изгаряне) на лаптопи, при които се включва кабела за зареждане в донгъла. Като е с кабел, единия порт остава свободен и се ползва за зареждане, а дргуия се ползва за разширение (в моят случай за външен екран и няколко usb-та), като скоростите са напълно достатъчни - 10gbps се разпределят между портовете.
UI designer and developer

bluesky

Стойностна информация! Благодаря!

Adamov

Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd