Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

19-04-2024, 18:35:37

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 116
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 107
Total: 107

107 гости, 0 потребители

Неработещ вентилатор (и дали е проблем да изкавам малко без него)

Започната от anefi_90, 07-05-2020, 16:18:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

anefi_90

Здравейте, от много време не съм влизал в форума, но ето че се ми се наложи и то не за хубава причина  ;D.
Днеска реших да си боядисам капака на макчето, понеже беше доста одран и защо ли реших че тр да почистя вентилатора(въпрос, който ще ме гложди мноого време) и като откачах кабела, взе че излезна цялото "гнездо" от платката направо и останаха едни телчета, общо четири наброй. Викам си добре, ще усепея да го вкарам цялото нещо, но видях, че едното телче (не се изразявам правилно, знам) се е счупило :). Успях да го наместя, но само с 3те и сега fan controla ми показва 000rpm.

Много ли е опасно да изкавам известно време така, понеже го ползвам за ежедневни неща, без никакви тежки програми, даже сега като пиша ми показва 64градуса.

И дали по принцип може да се ремонтира това?
Ако искате снимки, ще се опитам да снимам, а и става въпрос за macbook pro 2009 15, вече 11та година ми служи вярно!  ;D

Пиф

Принципно може да се отремонтира, но трябва да е човек, който има необходимата сръчност, и естествено - желание.
Вентилатора работи ли сега? Върти, но показва 0 rpm? Ако работи на максимални обороти, не е опасно, просто е дразнещо.

anefi_90

Не, вентилатора не работи, пробвах го и с отворен капак да съм сигурен от 4те зъбчета едното се е счупило, просто си показва 000rpm. А  сега като пиша градусите варират около 50, общо взето и когато работеше на минималните 2000 обората, темп. пак беше в този диапазон и за това се чудя дали ще е проблем да го използвам известно време така, без охлаждане? :)

ПП: Бая съм се привързал вече към хайванчето, не искам толкова лесно да се разделим  ;D

Пиф

Тия 50 градуса на кое са? Имам подобна машинка, от 2009-та, но 13-ка, бая си грее. Не мисля, че е редно да се ползва така, дори и с отворен капак. Можеш ли да пуснеш някоя снимка?

anefi_90

50те градуса са CPUто ето снимки




Вижда се, че на самото конекторче са 4, а от платката излизат 3, едното, най-лявото се свчупи, но ми се вижда много пипкакво за оправяне  :-\

Пиф

Откъртило се е от спойката, лошо. Поправимо е, може да се запои директно тънко кабелче към пистата, елиминирайки куплунга, достатъчно широка е пистата. Но е определено пипкаво и става неразглобяемо, или поне трудро разглобяемо.

50-те градуса при по-продължителна работа едва ли ще ги задържи. А и вентилатора е един и охлажда няколко неща, не само CPU-то. Вариант е да си сложиш програмка за мерене на температури с аларма (мисля, че имаше такива). Но това вече е съвсем скалъпено решение.

anefi_90

Благодаря много! Тези дни ще ходя при някой майстор и ще предложа варианта който ти казваш, защото реално др вариант не виждам, някой който си разбира от работата би трябвало да няма проблеми със запояването на 4 кабелчета, защото пистата наистина не е малка, а "кукичките" които са запоени са ..колкото косъм дебели.

bluesky

Добър Ден на Всички!

Ако това, което виждам, т.е. (3) три-те пинчета, излизайки от платката, вместо 4-те, (4), (едното се е счупило, и вероятно е останало в мини-куплунга...)... - да, това е Решение.

От Платката ще тръгне тънко кабелче, (би-пасвайки... пропускайки) мини-куплунга, и запоено на съответната жичка, (съоъветстваща си на/към мини-куплунга...), добре изолирано чрез шлаухче, (където трябва...).

И без това няма да го разглобяваш всекидневно...

А медната полу-кръгла повърхност около винтовата резба, съответно отчупено от плоската "стъпка/краче" на вентилатора, (където е имало винтче...), дали е "Ground"... т.е. нуждае ли се от възстановяване също...?

bluesky

Даже Ми се привижда и една хлебарка... или пак съм "се насмъркал" с нещо...? ;D

anefi_90

Не не, това е стара беля  ;D не е прясна раната, всеки път когато съм го разглобявал ми остават по няколко болтчета, намалям теглото, казвам му тунинг  8)


ЦитатАко това, което виждам, т.е. (3) три-те пинчета, излизайки от платката, вместо 4-те, (4), (едното се е счупило, и вероятно е останало в мини-куплунга...)... - да, това е Решение.

Точно това е, утре съм на едно интервю и сигурно няма да мога да, но вдругиден със сигурност ще потърся някой с познания да го оправи. :)

ПП: Не е хлебарка, е прахта която се прави на хлебарка ;D

Малко Оф топик: капата стана като нов, преди година си бях чукнал леко бронята на колата и се сетих, че имам боя (сива) и лак...леко шкуркане и после няколко слоя боя и лак и стана по ефектно от оригинала :D

bluesky

Решението, което предложи Пиф, е точно това, от което се нуждаеш.

Така с незначителни ресурси отново ще имаш функциониращ Лаптоп.
Ако имаш възможност, фотографирай "ремонта". Ще е интересно да се види резултата.

И обезателно твоя Човек, който ще го извърши, да почисти, (измие) с технически чист спирт целият Лаптоп отвътре, не пренебрегвайки и всички ламелки (внимателно) на вентилатора (клечки за уши, финни пръчици, прецизни пинсети...)...

И ..."...ще стане като нов..."... (..."...Честное слово...клянусь в маме..."...)...