Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 21:55:43

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 103
Total: 103

103 гости, 0 потребители

Моля Ви, дайте експертно мнение, че ще направя някоя глупост

Започната от neduna, 24-04-2020, 13:49:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

neduna

Искам тънко да премина на Маc, защото ми трябва за работата ми (аз съм freelancer, освен регулярните офис пакетни неща работя с аудио монтаж и отвреме навреме photoshop-ски разработки, искам да рънвам и афтърефект за леки анимации.
Трябва да е лаптоп, понеже съм в движение. И сега от 1 месец ровя по разни продавалници и реставратори, стигнах до следната дилема, свързана с конкретни модели:

1. Запазен Macbook Pro 2012 (ЕВТИНО) за 700 пари, с малък рам и ssd памет, но пън неизползван и произведен 2016, който да мога да си го усиля (Минус - екрана не е ретина, тежи, друго??)

2. Модел от 2015 със 16 рам и core i5, 500 gb ssd ,, сиреч - ГОТОВ,  за 1470 (скача над тавана ми, но ще си пробия дупка в тавана, ако се налага и този вариант превъзхожда останалите. Иначе таванът е ок. 1000 - 1200

3. Някакъв междинен вариант late 2013 / 256 gb ssd / i5 / 8 ram за тънки 850 + мишка (уау) . Минус - не мога да ъпна рам, друго?

4. Единственият ми вариант с гаранция от официален търговец е от hop.bg реновиран 2013 / i7 / 8 gb / 128 gb за 1099 лв. (плюс - гаранцията и ретината?, минус - трябва да се вкарват още средства за ssd и да се рови в него).

Както разбирате, ограниченията ми са основно финансови и за малкото пари, с които разполагам просто ми се иска да намеря най-умното решение. Не познавам маковете - всичките ми преценки са на основа на проучването ми последния месец.

Ще съм ви много много благодарна, ако ми помогнете да взема решение.



angelvn

1. Последният произведен Макбук Про 2012г модела е от октомври 2013. Офертата, която гледаш може би става на въпрос за активиран през 2016, което пак е малко вероятно, но пък кой знае. 2012г моделите ще видят доста зор с актуалните версии на Adobe продуктите. Към края на жизнения им цикъл са (от към поддръжка на нови версии на OS X, а това може да е от значение ако държиш да ползваш актуалните версии на приложенията от Creative Cloud пакета на Адоб).
2. Една напомпана 2015ка би ти вършила добра работа - има доста портове, все още някаква сила в нея.
3. Гледай да е поне с 16GB RAM, но все пак не бих го препоръчал като вариант за работна станция, която да ползваш дълго време, щом ще е с AE и PS.
4. Не. При всеки случай гледай за машина с 16GB RAM и SSD. Чудно ми е ако спече дъното колко време ще им е необходимо от hop.bg да сервизират излязал от поддръжка лаптоп без достъп до нови оригинални части.

От изброеното от теб, в случай че е в добро състояние бих ти препоръчал модела от втора точка. Аз ползвах такъв до лятото миналата година и се разделих с него само поради малкото RAM - 8GB, ако беше с 16, щях да го ползвам поне още 2-3 години спокойно.
UI designer and developer

neduna

Много благодаря!
Да, сигурно ще се ориентирам към 15ката.
А иначе за първия вариант, ето линк към офертата https://m.olx.bg/ad/macbook-pro-CID632-ID8awWp.html?reason=
Твърдят, че е сглобен 2016.
Ако това е така, би ли наклонило везните по някакъв начин?

Поздрави,
И още веднъж благодаря за отделеното време. :D

Константин

Не вярвай какво пише там!
Лъжат само за да се продаде!
Не е възможно Apple да произведе тар модел 4 години по-късно!
Все едно през 2016 когато на пазара се пуснаха Iphone 7 и 7Plus, то още да произвеждат iPhone 5.

Дори Refurbished моделите към днешна дата са не по-стари от 2017.
https://www.apple.com/shop/refurbished/mac/macbook-pro
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

thebrainless

Гледай да е с ретина дисплей SSD и 16гб рам. Осем е твърде малко дори на компа на жена ми, която го ползва за фейсбук.
Stay hungry. Stay foolish.

bluesky

Нарочно избягвам засега "ретина", че свикнеш ли - няма връщане... (това чувам отвсякъде...), сигурно е Истина... ;D

iLili

Извинете, но каква е разликата? Имам и ретина и без ретина, но не забелязах нещо фрапиращо различно  ???
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

ggzy

Ooo огромна. Сега седя на Air неRetina и виждам пикселчетата по завоите на буквите. А като седна пред ретината - блаженство за окото. А и зветопредаването е по-добро.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

angelvn

Не криви толкова цветове при гледане под ъгъл, като цяло има по-добри цветове. Имаш избор да промениш резолюцията доста, с което да ти се отвори повече работно пространство на екрана ако ти се наложи и пак всичко да се запази четимо и добре изглеждащо.
Това за мен са основните предимства.
Недостатъка е - проблемите с антирефлексното покритие.
Ето, за MacBook 12", този дето ми е в подписа е един от тях - страдат от следното нещо: поради факта, че са супер тънки, им трябва съвсем лек натиск по горния панел (където е екрана), за да се отпечата лентичка върху антирефлексното покритие на екрана от прореза на тракпада. Достатъчно е само да вдигнете лаптопа с една ръка, хващайки го през средата.
Каква е тази тяхната простотия с това покритие и как нямаше проблем с него при старите не-ретина екрани не зная, но вече 7-8 години не могат да го докарат като хората.
UI designer and developer

iLili

Е, може би защото мак по начало ми е блаженство за окото, да не забелязвам подробности  ;D
Пък и зрението вече...
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

Adamov

Много е важно на окото да му е приятно.

Аз съм с Air 2017та, шефовете на отдели са с Pro Retina от 2017 нагоре. Разликата е осезаема дори при кратка смяна на машините.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

thebrainless

Ламбада за очите е ретината. След като на повечето от нас очевидно им минава времето пред екрана, не мисля, че дори трябва да обсъждаме дали, и колко е ок една истинска еволюция при екраните. Аз съм на 2К монитор все още и когато дори за кратко поработя на 5К iMac и си седна на моя, направо ми се плаче  :o
Stay hungry. Stay foolish.