Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 19:54:41

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 57
Total: 57

57 гости, 0 потребители

Re:Малко помощ , при избор на нов Macbook

Започната от phantomlord, 01-04-2020, 12:06:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

phantomlord

Добър ден, приятели и фенове на марката!
Бих искал да Ви попитам за съвет при покупка на нов макбук, защото съм чувал, че моделите след 2016г. дават много и различни дефекти. Така ли е наистина?
Като модел съм се насочил към про тъй като може да ми се наложи да работя със солид уоркс, фотошоп и други подобни програми.
Ако е възможно да ми кажете кой точно модел може да ми свърши най-добра работа.
Не съм претенциозен към размер, издръжливост на батерия, цвят и т.н.
Имам нужда от здрав и надежден лаптоп за около 10години.
Благодаря Ви за отделеното време! Желая лек и успешен ден на всички!

bluesky

Обезателно ли трябва да е лаптоп...?

Тъй като си го представяш, същия, ..."...за 10 години..."..., т.е. доста оптимистично... (операционните Системи едва ли ще "търпят" един лаптоп 10 години...), може би в Твоят случай ще е добре да калкулираш и евентуалното, (или само) оборудване с Работна Станция, (стационарен компютър). Подобна Work Station би била по-мощна, и може би, би могла "да издържи"... (също под въпрос...), технологичен цикъл от 5-7-10 (?) години... с подходящи UpGrade-и, ясно.

phantomlord

Благодаря за отговора!
Предпочитам да бъде лаптоп тъй като често ми се налага да пътувам и да работя от различни места.
Основно ме интересува сполучлив модел на macbook след 2016г.
Благодаря!

bboyg

Няма такива  ;D Изключение правят MacBook Pro 13"/15" от 2019, като и там клавиатурата е бомба със закъснител и съответно MacBook Pro 16", ако не те събаря цената, като за там към момента няма лош отзвук.

Направо не знам какви мазохсти има на тоя свят, като видя обяви тук за продаване на лаптопи от диапазона 2016-2019 и след това видя "Продадено"  ??? :-X :o

phantomlord

Благодаря за информацията.
Ако има някой да продава Мacbook pro 15" 2015 или 2016г. Моля да ми пише за състояние и цена.
Благодаря

Fifata

15 2015 греее в повечко при доста по сериозна работа. 15 2016 не бих взел, заради клавиатурата, ако разчиташ за 10 години да го ползваш лаптопа както си писал.
То за това първо се казва бюджет най вече :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

phantomlord

Извинявам се за пропуска по въпроса с бюджета!
Мога да си позволя 2000-2500лв. като говорим за втора употреба разбира се.

bboyg

15" 2015, модела с 2 видео карти. НИЩО друго! :)

bluesky

За около 1000 лв би могъл да закрепиш абсолютно работоспособна WORK STATION (без Екрана) и за около 1500 лв лаптоп.

Подобен хибрид би бил ефективен и икономичен, (в переспектива), освен ако вече не си вземал Решение, което обикновено е емоционално.

Освен това, да "планираш" днес, за след няколко години, е правилно, но и фантастично.

angelvn

10 години е непостижим срок за професионална работа с една машина, освен ако работата не е свързана със счетоводен софтуер и офис пакет.
Още повече пък ако се търси вече машина на старо, чиято софтуерна поддръжка от към време е вече наполовина изтекла.

Всички лаптопи вече са с SSD, това SSD има брой предвидени цикли на запис на файлове, като се изчерпа - може да угасне по кое да е време и да не се събуди повече. Tези устройства при Apple лаптопите са запоени за дъното и не подлежат на замяна.

Ето какво направих аз наскоро - трябваше ми ултра портативен лаптоп с по-издръжлива батерия, но не ми се даваха много пари. Затова и аз като теб погледнах за оферта на старо.
За какво ми трябваше лаптопа - провеждане на видео срещи + възможност да си преглеждам работните файлове и евентуално да споделям екрана докато водя срещите.
Реших да е Macbook 12" модел 2017та с i5 процесор и 500GB SSD.
Коментиращите по-горе може да кажат, че съм луд, но ето нещата, които ме подтикнаха към избора на този конкретен модел:
- моделите от 2017 са с преработена версия на проблемната "пеперудена" клавиатура;
- произвеждат се до лятото на 2019та (моят е от есента на 2017та), което означава, че ако се намери модел от 2019, попада в програмите за смяна на клавиатура и екран до 2023 ;)
- екрана работи добре на резолюции 1280 и 1440px, което ме устройва за мобилна станция;
- SSD-то като е с по-голям капаците е и с по-дълъг живот (повече предвидени цикли);
- производителността на тази машинка се равнява на тази на Macbook Pro 13" 2015;
- батерията държи 10 часа и се зарежда бързо.

Към автора на темата - ако е машина за професионална работа и ще вадиш пари от нея, помисли над закупуване на Macbook Pro 16" като бюджета го вкараш като първоначална вноска по заем за компютъра. Това е варианта, който би ти позволил да ползваш компютъра поне едни 6-7 години.
Ако купуваш втора ръка и искаш дълга поддръжка - гледай да е 2017та или по-нов, но бюджета ти ще трябва да е и по-висок.
Ако нямаш намерение да ползваш последни версии софтуери, а вместо това да стоиш с техните текущи + макс 1 година напред версии - модели лаптопи 2015г (по възможност с по-надути параметри).
Има вариант да вземеш и току-що излезлите Macbook Air 2020 с новите клавиатури - Фотошопа ще върви добре, цената им ако не ме лъже паметта е около твоя бюджет. Струва си да го обмислиш. Щях да забравя - за новите макбук еър е необходимо да са с поне i5 процесор и 16GB RAM (с което цената става 3045лв).
Размера на RAM-та по принцип, който и лаптоп избереш гледай да е поне 16GB, в противен случай с отворен уеб браузър, Фотошоп и Илюстратор ще започнат лаговете и мъките.
UI designer and developer