Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:49:18

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 58
Total: 58

58 гости, 0 потребители

Високи температури в MacPro 3.1

Започната от appuser, 15-01-2020, 19:08:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Притиснителното са не високите температури, всъщност не са високи въобще за подобна машина, а това, че при температури от 70 и повече градуса на ядрата на процесора, радиатора държи около 20 градуса, което при нормално топлоотвеждане няма как да стане.

bboyg

iStat Menus 6 работи идеално на този модел. Имах такъв и ми показваше информация за абсолютно всичко. Температурите в idle режим обаче беха 40 до 50 градуса.
Intel Power Gadget-та няма да работи тъй като не поддържа мултипроцесорни платформи, иначе и на мен ми беше интересно преди време колко консумират проесорите ама греда :)

bluesky

Добър Ден на Всички!

Идеята на bboyg за iStat Menus 6 е много добра.

Нека, ако е възожно, Колегата appuser, да получи и инфо относно стойностите, които ще даде iStat Menus 6, и то не веднъж-дваж засечени, а статистика за няколко дни, което би дало възможност да се сравнят със стойностите и на другите замервания. Това би могло да даде инфо - коректно ли отчитат всички датчици.

Констатацията на Pif е железна - около 40-50 градуса разлика между показанията за процесор и кореспондиращия му радиатор е определено аномалия.

Още инфо, подтвърждаващо ТОВА, би дала навярно още една проверка с помощта на iStat Menus 6, определено.

При всички положения, тези температури за Xeon Work Station процесори са все още детска играчка. Така че, всичко все пак е в реални, успокоителни норми, (засега).

И да, действително, тъй като основното за Нас, Човешките Същества Е и си остава качественото Битие, (а то е винаги емоционално, доказано...), и не материално... (ха, ха, хааа... да Ме извинят "щастливите" материалисти...), за да бъде Колегата спокоен и да се радва на техниката Си...(къде-къде по-важно от всичко друго... а той заслужава)... май-май смяната на термалната паста така или иначе тропа на вратата...

Единственото, от което бих желал да предпазя Машината, и Колегата Ми, е некачествен ремонт. В такъв смисъл, не-електро-проводима високо-качествена паста, (Artic MX-4 бих препоръчал и Аз, точно както Pif предлага).

Всичко, маркирано като "silver", да се провери 15 пъти, дали не е електро-проводимо... (а то е убийственно за процесорите, при евентуален нежелан контакт, което любители без опит масово правят).

-----------

* Всъщност Artic MX-4 май имам, но доколкото са минали няколко години откакто съм ползвал пастата, и въпреки добрата опаковка не бих рискувал с намален ресурс на пастата. Нова опаковка, запечатана би било идеалното.
Нанасянето тип "оризово зърно" е ориентировъчен маркер - по-важното е прецизност откъм обезмасляването на идеално изчистени процесори, прецизност да не се подвие някое краче, (от многото...), както и нанасянето-разнасянето на пастата с чиста пластикова плоска пръчица, мно-о-о-ого тънък слой.
За Колеги като Pif, (абсолютна рутина), за други - болезнени уроци по метода на пробите-и-грешките...
Много важен въпрос - чувство да не се пренатегнат болтовете, държащи радиаторите.

Поздрави за Metal! Радвам се, че е някъде наблизо... в дигиталното пространство.

Ако Колегата appuaser се нуждае от някаква допълнителна поддръжка - на линия съм 24/7.

Успех!


appuser

Максималната работна температура на Intel Xeon E5462 е 67о. Трудно бих се съгласил с мнение, в което температура над максималната без натоварване се приема за нещо нормално. Това е 30 градуса над работната, при натоварване на процесорите ~0.80%. Т не е мерена "дваж", а се следи от месец с всички програми, включително и iStat. Всички сме сменили по няколко компа и знаем, че tо на процесора се върти около 30-50. Сигурен съм, че това ще работи и на 95о, производителите се презастраховат, но въпросът е колко време ще изкара.

Най-вероятно пастата е за смяна.

Температурата пада при натоварване. При браузване и филм държи 70о. При обработка на растер, пада ~67o. При рендване на видео отива под 60о. В бездействен режим – половин един или няколко часа инактивен – температурата става 75-76о. Показанията за графичната карта са много високи 80о. Сигурно и там се е разсъхнало.


Относно Arctic Silver 5:

Има достатъчно мнения, че пастата е превъзходна. Има и много мнения, че е електрически проводима. Това са форумни мнения и се запитах как любители определят това, затова отидох в сайта и разбрах защо пишат така – грубо се перефразира производителят, който пише следното:

Arctic Silver 5 е формулиран да провежда топлина, а не електричество.
(Въпреки че е много по-безопасен от електропроводимите сребърни и медни греси, Arctic Silver 5 трябва да се пази от електрически следи, щифтове и изводи. Макар че не е електропроводим, съединението е много слабо капацитивно и потенциално би могло да причини проблеми, ако свърже два електрически пътеки в близост.)

Тоест, пастата е опасна, ако се разлее. Но си мисля, че хора, които с това си изкарват парите, едва ли си играят на хазарт. Kryonaut е препоръчвана за овърклок. Тя също е "проводима".  Въпреки че всеки е търсил подобна информация, в няколко теста най-добре се представя Kryonaut Conductonaut liquid metal thermal paste, а след това  е Thermal Grizzly Kryonaut, която превъзхожда другите.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yqSq6qVDxvcsSQc3kFUvfG.png

Разбира се, разликите са минимални и не си струва главоблъскането, а сигурността.

Благодаря за отзивчивостта.

Пиф

Само едно вмъкване да направя, съвсем леко встрани от темата, но попаднах на него докато рових из нета във връзка със самата тема:
https://www.bresink.com/osx/216202/eol.html

На горния линк е обяснено защо едно приложение (Hardware Monitor), което се използваше сравнително често до скоро, се спира от по-нататъшна разработка. Показано е в дати, как от Apple постепенно ограничават и възпрепятстват достъпа до датчиците в системите си, принуждавайки разработчиците да стигат до тях по все по-заобикален и косвен начин. Явно и затова има такава разлика между показанията на различните приложения.

appuser

Да, има няколко такива обяснения от разработчици на различен софт. Правил съм едновременен тест на 4 програми, показват еднакво. Някоя може да позабави малко, зависи от настройките.

bluesky

Идеята за поредната свенливост на Apple по отношение на политиката им спрямо Разработчиците на Температурни Програми, (датчици)... не Ме учудва особенно - там, където печалбата е критерий номер едно, откъде-накъде ще има церемонене и с "конкуренцията", а директно или индиректно и с "Пазара"...

На Български казано - ..."...оправяйте се..."...

---------------
цитат: ..."...(Въпреки че е много по-безопасен от електропроводимите сребърни и медни греси, Arctic Silver 5 трябва да се пази от електрически следи, щифтове и изводи. Макар че не е електропроводим, съединението е много слабо капацитивно и потенциално би могло да причини проблеми, ако свърже два електрически пътеки в близост.)..."...
---------------

Тук ключови фрази биха били: ..."...ВЪПРЕКИ че е много по-безопасен...",

както и

..."... потенциално би могло да причини проблеми, АКО свърже два електрически пътеки в близост.)..."...

Това говори В ПРАВ ТЕКСТ за реална ЕЛЕКТРО-ПРОВОДИМОСТ.
Относно това вече написах Своето скромно мнение на Съветски инженер по Системи за Управление, (в елитарен ВУЗ)... (за непосветените дори това формира "мнение").

Когато се чете Ръководство, и се използва качеството "Вяра", (понятие, с което боравят всички религии), резултатите са винаги "..."...потенциални..."... и ..." Господ е между Вас и Материята..."...

А за Човек, който вярва, че всеки Дизайн, (включително и Вселената...) си има Създател, но "бог", естественно няма, и никога не е имало... бих добавил:

"Господ да ви е на помощ".

Всеки успешен техник или инженер се ръководи от Здрава Логика... затова и Техниката функционира... (някакси)...

Скоро, когато ще има реално изпробване върху компонентите на MacPro на електро-проводими пасти и греси, ще придобием екстра Опит, (...и ще узнаем напълно безплатно...) и качествата на подобен вид пасти. А и това, с колко подобни рисковани начинания са по-стойностни откъм сваляне на температурите.

И тук, само практиката ще ни покаже една нова страна на Истината.
Защото от рекламите на Фирмите-производителки КОГА иначе ще чуем: ..."... не си купувайте от Нашите пасти, защото са такива-или-онакива..."...

Много ли са 80 градуса за Графична Карта...?
Бих казал:..."...зависи..."... Естественно, 65-70-75 градуса би било по-добре...в идеалният случай...
При специални флуидни охлаждания температурите ще бъдат още по-ниски.
И какво е спечелил някой от Машина, със супер охлаждания, чрез флуиди, например, в ежедневната си работа, освен ако не е запален геймър, да впечатли с "минусови" температури и кореспондиращите цветни (и осветени) като в дискотека тръбички, по които тече флуида, другите геймъри около него...?

Електронните компоненти се разработват и с достатъчно голям запас на издръжливост. Неблагоприятни условия на експлоатация, високи натоварвания и пр. реално ще съкратят "техническия им живот"...
Доколко - тук всеки е длъжен да прецени за Себе си - какво желае от Техниката реално, за колко дълго и с каква интензивност...

Благодарение на Колегата appuser, получи се доста интересна дискусия относно температури на Компонентите.
И когато смяната на пастата е вече Факт, (скоро)...ако Колегата прецени, ще Ни разкаже и с колко имаме подобрения откъм термален баланс.

------------------
* (подобни опити правих на една Наша Машина, също MacPro, сваляйки температурите от Паметите на Мас-а чрез няколко "собствени" охлаждащи маньовъра). Определена разлика се наблюдава.