Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 09:21:18

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 122
Total: 124

122 гости, 2 потребители
BuSteR, XoXo

Няколко въпроса за MacBook A1278

Започната от PronetMedia, 06-12-2019, 18:00:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

PronetMedia

 Става дума за Макбукчето дето го купих преди време втора ръка. Модела е А1278 13" с Мак Сиера. Този от който го купих също го е купувал втора ръка.

Значи по негови думи нямало администраторска парола, защото системата зареждала без изискването на такава, но аз не мисля така.

Исках да инсталирам TeamViewer, но ми иска парола. И  Lightroom пробвах от сайтана Адоб, защото от Appstore ми изписва изискване за Мак 10.13, а аз съм с 10.12 и не успявам никак да го ъпгрейдна. Не я знам паролата, а тези с които той ме посъветва да пробвам не стават (те са  fds1234, fds0000, fds1111, fds123456789). Каза ми, че ако не приеме нито една от тези, не искало администраторска парола. Опитах да се свържа с Apple.BG сервизите в София, но никой не ми вдигна, а  на имейла все още нямам втора седмица отговор, тоест, не успявам да осъществя абсолютно никаква връзка с тях по никакъв начин. Видях в едно клипче как се ресетва, но или Мака е нещо счупен или аз не го правя както трябва. В клипчето се казва, че при стартиране на Макбука, веднага след звуковият сигнал трябва да се натиснат едновременно Command+R и се пуска като се покаже логото на Apple. Но при мен не се получава. Показва се един кръг с диагонална черта в него. Моля ако някой знае как да го направя да сподели! Имам регистрация/акаунт в Apple,  което в сайта им е обявено като Apple ID  със същият имейл с който се регисрирах тук.

Другият ми въпрос, който ме вълнува е как да си направя бутваща флашка с оригинален Мак за това Макбукче, защото искам да си купя SSD и да инсталирам на чисто. Отворих му капака и видях, че е с обикновен SATA-3  хард диск. Даже тествах и рам паметта от лаптопа ми която е DDR3 1333 2x4GB и си бачка Макбука без грижи.

Надявам се с ваша помощ да се справя, защото София ми е далече, а и нямам нито време, нито пари да тичам до там! Ако беше Уиндоус няма проблеми, защото съм инсталирал и преинсталирал хиляди пъти, но Мака ми е все още непонятен.
Благодаря предварително!
Поздрави: Пламен Николов

Пиф

#1
Първа и основна задача след като си купиш втора ръка компютър (независимо какъв и с каква ОС) е да форматираш диска (независимо какъв е) и да сложиш на чисто желаната ОС. Не си пиши Apple ID -то на система, на която не знаеш как и с каква цел е бъзикана.
Това с Command+R работи ако има рековъри дял на диска, ако го няма - няма да тръгне.
Най-добре прави флашка веднага и преинсталирай ....  
Флашка се прави лесно, теглиш ОС-а (примерно 10.12 ако си теглил вече ще го имаш в AppStore, но може и от тук примерно https://support.apple.com/en-us/HT208202). След това тикаш флашка, форматираш я в Mac OS Extended, слагаш и име USB, отваряш терминала и пишеш това -
sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app
Само че, командата в терминала също изисква админски права и ще пита за парола, така че, ако на твоя не я знаеш, трябва на друг комп да го правиш.
След това изчакваш, рестартираш и държиш ALT (Option), избираш флашката, форматираш диска и инсталираш.
Това е в общи линии, из нета има доста информация, можеш да намериш каквото ти трябва. Ако ти трябва нещо по-конкретно - питай.
Успех!

Пиф

Освен това, паролата на админския акаунт не бива да се маха по каквато и да било причина. Това все едно да си оставиш вратата широко отворена и да се надяваш, че никой няма да надникне най-малкото.
Ако толкова те нерви честото писане на парола, можеш да се направиш потребителски акаунт, който да оставиш без парола (което също не бива да правиш), но админски - никога!
Но, все пак компа си е твой......  ти решаваш

ggzy

Цитат на: Пиф - 06-12-2019, 18:55:36
Това с Command+R работи ако има рековъри дял на диска, ако го няма - няма да тръгне.

Малка поправка. Command+R е интернет рекавъри и тръгва дори и без хард, стига да имаш Нет.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Константин

Можеш да опиташ
Recent admin password via Recovery mode
https://www.macworld.co.uk/how-to/mac-software/change-admin-password-mac-3535328/

Или да преинсталираш ОС което е по-добрият вариант в случая ако си купувал мака от някой.
Макар че създаването на нов Админ и после изтриването на стария също евариант.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

Пиф

Изтриването на съществуващ акаунт премахва само свързаната с него HOME папка, но не и натворените неща от потребителя на този акаунт в самата система (ако е имал админски права). А понеже купувайки компютър втора ръка, не знаеиш предния собственик като какъв хакер се е изживявал, най-добре - форматираш и инсталираш на чисто. Веднага някой ще ме обвини в параноя от хакери, но из нета е пълно с инструкции как да се създаде зловреден код, а и има доволно количество вече създаден такъв. Не е необходимо въпросния предишен собственик да е непременно някой с престъпни намерения, може просто да е експериментирал или разучавал, а може от незнание или невнимание да е инсталирал нещо в системата. И после, в един хубав слънчев ден - бам, от кредитната карта липсват пари ....
Най-добре загуби един ден в преинсталации, но после си ползвай компа на спокойствие.

Adamov

Пиф, твърдо засставам зад теб относно чистата преинсталация! Аз го правя дори като купувам чисто нов компютър. 30мин. работа отгоре по преинсталация ми дават несравнимо чувствто на лично спокойствие.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

bluesky

Няколко думи и от Мен...

Нов Дом се гради ВИНАГИ НА ЧИСТО!

Аз даже отивам по-далеч - Хард Дисковете, (ако не са чисто нови, или са закупени от някъде, от някого...), се форматират според Военните Стандарти (по-дълго... главите многократно пишат върху Диска "нули" и "единици"... докато старата инфо стане (почти) не-реверсируема...)...

Обезателно преинсталиране на Операционната Система.
Следвай инструкциите на Pif, това е Пътят.

Админ-ският акаунт - паролата не се пипа.
Потребителски акаунт - може и без парола..., ако помещенията, където държиш техниката, са с достъп САМО ОТ ТЕБ... (при ЛапТоп, обаче е задължителен също).

Пиф

Цитат на: ggzy - 06-12-2019, 20:14:04
Малка поправка. Command+R е интернет рекавъри и тръгва дори и без хард, стига да имаш Нет.

Не е интернет рековъри, а просто рековъри. При наличия на рековъри дял, тръгва от него. Ако няма такъв може и нищо да не тръгне. Тогава нарочно се вкарва в интернет рековъри мод ....   по-долу е описано как.

Прилагам цитат от сайта на Apple -
If you can't start up from macOS Recovery
If your Mac can't start up from the built-in recovery system, it might automatically try to start up from macOS Recovery over the Internet. When that happens, you see a spinning globe instead of an Apple logo during startup.
To manually start up from macOS Recovery over the Internet, press and hold Option-Command-R or Shift-Option-Command-R at startup.

https://support.apple.com/en-us/HT201314

PronetMedia

Благодаря на всички за отговорите. Реших да купя първо SSD 500Gb (560/530 скорости) и да използвам рам паметите които тествах, за да стане с осем рам. Тогава да инсталирам на чисто. Дано обаче да се справя с направата на бутваща флашка, че не съм правил такава с Мак до сега. В Appstore има за изтегляне само Catalina, но не се тегли изобщо. Излиза съобщение, че не става за този Макбук. Обаче един колега си купи същия с инсталиран Mojave който сега ъпдейтна до Catalina. Мисля, че този Мак Сиера с който е в момента е нещо орязан или има нещо счупено (поне за Линукс така се говори, а тук не знам). Под Уиндоус обаче не знам как да направя флашката. Искам да е поне Mijqve  или ако не става да е с High Sierra за да мога да инсталирам Lightroom.

п.п. Извинявам се, че се забавих с отговора, но три дни нямам интернет от Виваком, а сега се сетих и си споделих от мобилния на лаптопа.

Пиф

Ей тук -
https://support.apple.com/en-us/HT201260
в таблицата има директни линкове за теглене от AppStore на macOS от El Capitan насам.

А за флашката - най-добре я направи на мак, щом колегата ти има, помоли него. Не се занимавай с Windows.

PronetMedia

Цитат на: Пиф - 09-12-2019, 00:34:20
Ей тук -
https://support.apple.com/en-us/HT201260
в таблицата има директни линкове за теглене от AppStore на macOS от El Capitan насам.

А за флашката - най-добре я направи на мак, щом колегата ти има, помоли него. Не се занимавай с Windows.
Опитах да го изтегля от тук, но ме праща в Appstore и от там като избера изтегляне излиза съобщение, че Макбука на колегата е с най-новта версия и не иска да се тегли. Ако има някъде директен линк за изтегляне мисля, че щеше да се получи, но не знам дали има такъв без да минава през Appstore.

Пиф

Хм... странно, аз съм с High Sierra и ми позволява да изтегля всичките, независимо дали по-нови или по-стари. По-старите вече съм ги теглил, може би заради това. Ако искаш мога да ги изтегля, да ги кача на облак и да ти изпратя линк да ги дръпнеш.

PronetMedia

Ако е станала бутваща флашката, така ли трябва да я показва:



bboyg

Ако е станала бутваща флашката, трябва като рестартираш и задържиш Option да ти я изкара като избор.