Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

25-04-2024, 07:11:53

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 645
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 164
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 141
Total: 141

141 гости, 0 потребители

Самовкарване на вирус

Започната от appuser, 30-12-2019, 12:14:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

appuser

Самоинсталиране на вирус


Мислех да сложа заглавие "Кога на човек му изпие чавка мозъка", но темата, общо взето, е: това, дето сам си инсталираш, и друг не може.

Вчера дръпнах един софт, за да видя какво прави. Само от любопитство, защото не мисля да сменям навиците си, освен ако изключително много не си струва. Става въпрос за ДКСОЛаб от едно, ъъ..., място.

Бях изпил повече от половината от сутрешното си кафе – разбуден съм, един вид, и наистина нямам обяснение за действията си.

Отварям инсталъра, отварям иконата и по рефлекс прещраквам върху първите диалогови прозорци. При последния се загледах, видях, че иска нещо в интернет, отказах го, после искаше да инсталира флаш – и него отказах, но излезе съобщение, че инсталацията минала успешно. В Програми обаче нямаше инсталирана програма, при което започнах да усещам за какво иде реч.

Започна се това, че се появи прозорец с някакви кораби, а в Сафари бе променен сърч енджина и имаше добавен плугин. Във Фокса подобна история – променен адрес на начална страница и т.н.

Отворих Конзолата да видя какво съм си набутал, вкючих видимост на файловете и започна голямото ровене. Инсталирани няколко флаш директории, някви други работи... Всичко, което ме усъмни по Даемони, Скайсканер.апп, и т. н. изхвърлих. Прегледах пак внимателно Програми и видях, че има инсталирана игра с кораби. При нов прозорец Фокса побъркваше всички останали и ги караше да презареждат, като задължително презареждаше предишната сесия.

Накрая свалих Молвеърбайт и изчисти, каквото реши.

Стартирах пак въпросния инсталър и там съвсем очевидно има икона на Флаш. Има голям надпис Плеър_827.апп. После, файлът е 1.5 МБ. В Диск утилити обаче има няколко виртуални директории от по 50 МБ. Трябваше да проверя в Гугъл всички папки навсякъде, които ме усъмниха, да изчета сума ти неща - два часа.

Ей, бога ми, от 91 съм пред компютър, но такава левашка история... Нямам думи. Никога не правете това у дома си.

Текстовете обичат илюстрации. https://www.dropbox.com/sh/vdbill4hw2lfxv2/AACbouaV0ieKXs-qnv-7GkRJa?dl=0