Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 13:07:51

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 149
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 137
Total: 137

137 гости, 0 потребители

Електронен подпис БГ банки

Започната от patchosan, 15-10-2019, 16:40:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

patchosan

Здравейте Колеги,

Някой може ли да ме осведоми дали следната статия е валидна и има ли някъде по-нова "версия" или инфо по въпрос с ел. софтуерни подписи в БГ?

https://iabalka.eu/blog/macOS/bankirane-za-mac-sas-safari

Благодаря!
iPhone 13 Red Program
iPhone 11 Red Program
iMac 2019 5K 3,1Ghz Intel Core i5 CTO
64GB 2667 MHz DDR CORSAIR
512GB SSD

Пиф

На мен ми писна да се занимавам с този електронен подпис и тази година просто не го поднових. То не бе разговори със съпорта, не бяха обяснения. С мъки го подкарвахме на лисицата, после при най-малката промяна в браузера или ОС-а и всичко отива по дяволите. Обяснението им винаги е било, че официалната подръжка е за интернет експлорър. Други браузери работели, ама ......

Ползвам токен вече. Не знам по отношение на сигурността дали това е крачка напред или назад, но се лиших от доста главоболия.

netizen

И аз минах на токени, но заради удобството.
Инак ел. подпис от инфонотари все още ползвам в ипей, през сафари.

georgekodinov

Аз се отказах от моя подпис преди години. Начина по който работи е пародия. Може ли да трябва да бъде нсталираш самоподписан сертификат за всеки доставчик ?! Аз от къде да знам кой е лицензиран и кой не ! Трябваше държавата да има ЕДИН сертификат и да го използва да подписва сертификатите на доставчиците !
Да не говорим че смарт картите са трудна работа на телефона.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk


Hanfonal

I want to find some information from this story.

SssIii

Привет

Зависи от целите на това да ползваш електронен подпис.
1) Ако ще се банкира само през десктоп/лаптоп, ще се ползват няколко банки, ще се подават данъчни и/или ДДС декларации, справки за всенесени здравни и социални осигуровки - електронният подпис е универсалното решение.
Да струва пари, но не се занимаваш процедурите и процесите на всяка една банка по отделно + работи и с държавните институции.

2) Ако само ще се банкира, без комуникация с държавни институции - тогава нуждата от елекронен подпис силно намалява, все пак осатва удобството да ползваш само едно устройство, само един метод на подписване.
3) Ако има нужда и от активно банкиране през мобилно устройство - няма никакъв шанс да се случи с електронен подпис, там задължително трябва да минеш към Токен/електронен Токен или някакъв друг метод, предлагам от съответната банка.

Ползвам ДСК и ПИБ и заради мобилното им банкиране минах на мобилните им токени - определено е далече по-лесно да "подпишеш" транзакция през мобилен апп, без да си обсъврзан с някакво хардуерно устройство (елекронен подпис или хардуерен токен).
Е-пей въведоха планаще с пръстов отпечатък през мобилния им апп.

В момента електронен подпис би ми се наложило да ползвам само за Е-пей през дектоп/лаптоп или за комуникация с държавни институции.

За протокола - аз ползвам електронен подпис от Инфонотари и през Firefox - работи без никакви проблеми.


Успех!