Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:38:39

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 51
Total: 52

51 гости, 1 потребител
veskop

Размисли относно ъпгрейд на MacPro 5.1 (Mid 2010)

Започната от sclera_bg, 23-08-2019, 16:52:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sclera_bg

Малко индродукция:
Въпросния MacPro е машината на която работя.  Всички останали колеги (горе-долу 50-тина сме) са на iMac 27 с ретина дисплеи в различните му вариации, като по-старите им сложиха SSD-та; най-новите са си с такива. Операционната система на повечето е Mojave. Отдавна ме натискат да мина и аз на iMac, но упорито отказвам защото считам че, компютъра ми е изключително добре "наточен" за задачите за които го ползвам (high_level предпечат  ;)). Освен това не забелязвам чувствителна разлика в бързодействието, ретина дисплея създава определени неудобства в някой случаи а и в края на краищата усещането ми за iMac е като за лаптопско дъно в по-красива опаковка  8). По всеизвестни причини не мога да се ъпдейтна до Mojave, стоя си на 10.10.5 , но за съжаление това започва да ми създава проблеми в съвместимостта (заради third party софтуер, който ползваме и чиито версии за Mojave не работят както версията за моята машина) на файловете, които работиме съвместно с колегите. И усещам как натиска върху мен (да сменя машината) само ще се засилва....  8)

Напоследък ми е влязла муха в главата да ъпгрейдна физически машината, за да мога да направя и софтуерния ъпгрейд. От всичко, което изгледах в yotube като че ли най-безпроблемно ще е да заменя настоящата видеокарта ATI Radeon HD 5770 с някоя AMD RX 560 (едва ли ще намеря препоръчваната от Apple MSI Gaming Radeon RX 560 128-bit 4GB GDRR5), като ще трябва да се ориентирам към версия или без допълнително захранване или с 6-пинов конектор. Не че AMD RX 580 би ми се отразила зле, но всичките гимнастики, които се правят за да се получи 8-пиново допълнително захранване от двойката mini 6-pin куплунги на дъното не ми се правят (не знам колко време ще ми отнеме да намеря съответните преходници). Освен това мисля, че ако му се бодне бърз NvME SSD диск (Samsung 970 Evo Plus със съответния преходник към PCIe) града ще заспи изцяло  ;D И за има-няма 500 лева ъпгрейд ще имам доказала се машина, не по-лоша от машина за 5000+ лева...

Единственото, което ме притеснява в този план е, че е наложителен upgrade на Boot ROM-а, за да може да се ползва (относително) новата файлова система APFS и от която стъпка няма връщане назад. И ако объркам нещо ще имам брикната машина и купени части за ъпгрейд...

Някой правил ли е това упражнение? Ако има колеги които са се ъпгрейдвали моля да споделят опит (марка и модел на видеокарта). А и ще съм благодарен за всякакви коментари по темата.

Cheers!

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

thebrainless

Не те разбирам много какво искаш да направиш. Аз съм с MacPro 4.1, флашнато на 5.1, стоя на Хай Сиера, защото ползвам nVdia 970 (pc версия), както всички знаем, няма драйвери нагоре за nVdia. Радеон-а (AMD RX 580 8гб PC версия) върви перфектно, но в моя или в другия вариант ти трябват два кабела 6 пина. SSDт ми е OWC директно на дъното. Преди бях със Самсунг 850про или нещо такова и не бях напълно щастлив. Машината ми е чук и се товари много яко, изобщо не може да става база за сравнение с iMac.
Stay hungry. Stay foolish.

Пиф

#2
Моето Про 5,1 е с Mojave и видеокарта NVIDIA GeForce GTX 780, РС версия. Картата е по-мощния вариант на GTX 680 вграждана в iMac 2012, затова си има драйвери в ОС и не са необходими допълнителни (буут екрана го няма, разбира се). Захранването ѝ е 6+8 пина. 6цата се захранва със стандартния за Про-то кабел, а 8цата с кабел, който купих от колега от форума. Такива кабели има в Алиекспрес, никакви гимнастики не се правят. Бях намерил при китайците и щях да поръчвам, но случайно попаднах на обявата на колегата.
Не знам защо те притеснява ъпдейта на фирмуера. Дори и обновен, подържа стари версии на ОС. Всъщност не знам докъде, но Sierra - със сигурност. На моя има инсталиран High Sierra и Mojave. Преди High Sierra пробвах и с Sierra (Sierra + Mojave). Сложих 2 версии, защото не бях сигурен как ще се държи машината с Mojave, но тъй като се представя перфектно, Mojave ми е основната ОС, другата е резерва, която така и не ми се е налаго да ползвам.
Използам SSD, чрез PCIе платка. Не е NvME, защото като купувах платката, май подръжката на NvME (NvME boot) не беше включена във фирмуера (или е била, но аз не знаех за това). Въпреки това скоростта е достатъчна (1000+ MBps) за да лети.

bluesky

Една интересна Тема, която ще се следи с интерес.
В обозримо бъдеще, по аналогични стъпки, върви всеки, който предпочита MacPro Работна станция.

Многобройни възможности за UpGrade, с няколко оптимални варианта, в зависимост от целите, които се поставят на Машината.
Платформа с доказан вграден Ресурс за Шампиони.

Fifata

За упдрейда на фирмуер и видеото не мога да ти дам съвет, но помисли върху ссд-то. Като вземеш nvme с преходник дали ще държи тая скорост или ще си държи скорост като обикновено ссд? Според мен няма нужда от преходници и супер бързоте nvme-та при положение, че слота на дъното едва ли ще подържа тая скорост.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

bluesky

Добро Утро на Всички!

Дъното на MacPro 5,1 би трябвало да се справя с подобни скорости.
Прегледайте възможностите, които дава за UpGrage Sonnet Technology.

Sonnet са проектирали Устройства, специално съобразени с такава Платформа.

https://i.imgur.com/u5rfqVn.jpg

Пиф

В случая, говорейки за "преходник" на PCI слота, става дума по-точно за контролер. PCIe контролер с подръжка на NVMe няма начин да не изкарва пълните възможни скорости. PCIe шината, дори и 2-ка при Про-то е достатъчно бърза.

Fifata

Адаптер-а на Сонет е 400$ :) + харда си остива на цена колкото струва компютъра ;)

Шегата настрана. Това трябва да се помисли колко точно си заслужава и какъв бюджета за ъпдейт на машината. Защото то хубаво ще се направи, ама да не излезне много солен.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

sclera_bg

Я каква хубава тема се е заформила  :)

Изхождам от това, че машината не е моя. Дал съм си гъза под наем, а средството да изкарвам кинтове за чорбаджиите е компютъра, за който говорим. Целта ми е максимално лесен (не казвам евтин!), надежден и бърз хардуерен ъпгрейд (ако може всичко да е plug&play) - за работодателите ми половин работен ден би изглеждал приемлив ;) . Говорил съм за бюджет 500-600 лева и мисля че ще мога да се вместя в него.

Затова заглеждам AMD RX 560 - допълнителното захранване в повечето и версии е 6-пиново (има и без такова),  AMD RX 580 e с 6+2 пина и затова трябват компоненти, които трябва да се поръчват от Aliexpress и колко време ще отнеме това един бог знае. За RX 570 не знам нищичко - по-нова е от гореспоменатите и съм до тук, нямам представа дали е съвместима (Apple не я споменават) и какво и е захранването. Видях и варианти с GTX на NVidiia, но там пък трябват допълнителни драйвъри и това не ме радва много. Така че RX 560 ми изглежда логичния избор -  само се чудя дали да е втора ръка или нова?

Що се касае до SSD-то: според Blackmagic Disk Speed Test скоростите в момента на HDD-то са 119 MB/s Write и 124 MB/s Read (диска е 3TB WD Red [избор на IT-то, не е мой]), в този клип с  1TB NvME SSD Samsung 970 EVO и адаптер Delock 89370 , (в немския Amazon го намирам за €28, не знам дали може да се намери тук, но има доста предложения на пазаря) се постигат скорости 1440 MB/s Write и 1527 MB/s Read (скорости от такъв порядък измерихме на последните получени iMac-ове). Нека на моята машина да получа скорости наполовина от тези в клипа - това пак са си 500% увеличение ;)

Това е засега, хубавото е че и IT-то го сърбят ръцете да пробва и силно се надявам да го направим.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

bluesky

По-бюджетните решения са Устройство с двойна платка, която побира едно или две SSD Disks, в зависимост от нуждите за мощност.

При всички положения, подобна Машина, MacPro 5,1, сама по себе си е вече бюджетен и добър вариант за UpGrade, тъй като се предполага, че вече купена, (навремето), и притежаваща Памет и Дискове... си струва да се UpGrade-не до някакво ниво нагоре.

Вие избирате точно до къде - т.е. всички други вариации ще Ви принудят да започвате от "нулата" - друг Модел, да бъде закупен, (тестван... работи ли въобще така, както си представяте...), отделно UpGrade, (ако се нуждае...) плюс първоначалната цена и енергия около придобиването.

Забележката на Fifata относно доколко е оправдано мероприятието трябва внимателно да се разгледа от заинтересованите... защото въпросът ДА-НЕ е действително първият, на който всеки трябва да си отговори САМ, имайки впредвид собствената си уникална ситуация. 

Пиф

Китайците предлагат PCIе карта със SATAIII контролер за 25-30 $. Скоростта, която обявяват е 350-400 MBps. Ти си измерил ~120 MBps. Имай предвид, че скоростите на HDD и SSD не бива да се съпоставят директно - ако SSD-то вади 360, значи е 3 пъти по-бързо. Не е така, разликата е много по-голяма. Тези скорости са за гопеми файлове, при условие, че диска (независимо какъв е) е празен. Реалното нещо, което дава усещане за много по-висока скорост е времето за достъп - времето от подаването на команда за четене на файл до реалното му намиране и започване на процеса. При HDD e от порядъка на няколко до десетки ms, при SSD-то е десети или стотни от ms. Имайки предвид, че когато диска се позапълни (примерно 40-60%), реално няма гопям файл цял на едно място, а е на части натикан по свободните места. От там времето за достъп при четене на голям файл започва да играе съществена роля. Ако пък диска се използва за ОС, която при всички случаи се състои от огромен брой малки фалове, разхвърляни физически по различни части на диска - времето за достъп е фактора, който решава изцяло бързината.

bluesky

Добро Утро на Всички!

Като допълнение към мисълта на Pif мога да добавя - преди няколко години, когато компютрите бяха доста по-бавни, стремежът при ентусиастите бе - така да се запише OS на тогава САМО механичните, с въртящ момент Дискове, че четящите глави на диска да се движат оптимално възможно най-малко при позиционирането си, (готови за "четене-писане"), т.е. откъм "външната страна" на Диска...
Така, според някои, се печелеха ценни ms, които с времето се натрупват.

Естественно, докато се по-напълни Диска...

Дори смисълът на самият Rаid Process бе/е именно в това - ускоряване времето на достъп до "четене-писане" на данните, чрез паралелна работа на главите на Дисковете.

sclera_bg

"Прицелил" съм се в NvME SSD, ей така, за спорта - като ще е гарга, да е рошава. Да не говорим, че модела по който работим изисква много бърза мрежа, защото всичките ни работни файлове са на сървър, а за нещастие Adobe Illustrator записва временния си файл там, където е и оригиналния. При Photoshop не е така, но около 75-80% от работата ни е на Illustrator и понякога работим с изключително сериозни файлове за които междинен save продължава 1-2 минути ;) .

Прекрасно съзнавам, че SATA III SSD също ще се отрази чувствително на субективното усещане за пъргавина на машината.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3