Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 15:30:22

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 86
Total: 86

86 гости, 0 потребители

iMac 27" 2012 SSD upgrade

Започната от Пиф, 08-07-2019, 22:44:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Здравейте колеги!

Изправен съм пред дилема, моля за мненията ви.

Ситуацията е следната:
iMac 27" 2012 с FusionDrive. Fusion-а е 128GB SSD + 1TB HDD. SSD-то е на PCI слот, SATA3 интерфейс, custom form factor. HDD-то е стандартно 3.5" SATA3. Трябва да ъпгрейдна дисковата памет така, че да се получи общ капацитет не по-малко от 1TB, от който поне половината (500 GB) да са бързи (SSD).

Вариантите, които виждам са 2:
1 - Подмяна на SSD-то с 500 GB. HDD-то остава същото. Така се получава общо 1.5 TB, от които 500 GB бързи.
2 - Подмяна на HDD-то с 1 TB SSD. Оригиналното SSD си остава на мястото. Получава се 1.1 TB, всичките бързи.

Притесненията са:
по 1 - Тъй като оригиналното SSD е с custom form factor, се предлага само от OWC .... май. Цената му (според сайта) е 110$. Никога не съм купувал от там, не знам дали изобщо мога от тук (България).

по 2 - Цената на читаво SSD е от порядъка на 300-400+ лв. Бързодействието не знам как е. Ще има 2 SSD-та, едното на PCI слот, другото на SATA, интерфейсите и на двете ще са SATA3. Логично погледната, ако и двете SSD-та са с със достатъчно висака скорост, то тя (скоростта) ще се определя от SATA3 шината.

Според вас, кой вариант е за предпочитане?
Някой купувал ли е от OWC и как?

dreben

Здравей,
Аз ползвам 1-вия вариант и съм по-вече от доволен.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

Fifata

Здрасти Пиф.
Аз бях пред същата дилема с моя 27 2015-та.
Понеже като видях цената на ссд-то на NVMe слота и се отказах и махнах големия 3.5 инча хард и на негово място поставих 1тб 2.5 инча диск направо.
Сега обаче намерих и съм си поръчал преходник от NVMe слота за обикновено ссд пак и мисля и там да сложа едно ссд 500гб което е с доста по
висока скорост на работа и като ги свържа във fusion би трябвало да стане доста по бързо.
Обикновените хардове колкото и да са надеждни, вече са си бавни или поне според моите виждания за скорост.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Пиф

Здравейте!

dreben, от къде се сдоби със SSD-то, от OWC ли?

Fifata, правил ли си тестове за скорост на двете SSD-та? Има ли съществена разлика помежду им?

Fifata

Още чакам адаптера да дойде.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Пиф

Цитат на: Fifata - 09-07-2019, 13:55:34
Още чакам адаптера да дойде.

т.е. твоят iMac при купуването е бил само с HDD?

Fifata

Като е купуван е поръчван с Fusion. Иначе ако го вземеш само с HDD, няма слот за SSD.
Трябва да е Fusion или със SSD, че да го има този слота, иначе го няма въобще на платката.
При мен компютъра е втора ръка и оригиналното SSD беше свалено. Аз го взех без дискове вътре и счупен дисплей и си го оправях сам. Купих си 2 дисплея от ибей на търг + си поръчах SSD за мястото на 3.5 инчовия диск. Сега чакам преходника и ще сложа и бързо ссд на оригиналния му слот и ще съм с 2 SSD-та. Като едното е NVMe x4 и скорост от 1800мб/с, а обикновеното ССД на 3.5 инчовия слот е само 500мб/с.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Fifata

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01CWWAENG/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ето този преходник поръчах. Пише че подържа всички iMac 2014-2015, както и macbook pro и air от тези години.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

dreben

Ползвах преходника от линка. Търговците са от Пловдив, поръчах го в петък около 17ч. и го получих във Варна в 10.00 сутринта. https://www.bulcomp-eng.com/Adapter-M2-NGFF-MKey-PCIe-x4-AHCI-SSD-za-Apple-MacBook-i-Mac-Pro-15993-3-komputri-26-153-0
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

bluesky

Hi, Pif!

От OWC съм купувал Памети, навремето, (около 2006-2007 г). И всичко беше ОК.

Прегледай и Сайта на Sonnet Technologies, (https://www.sonnettech.com). от тях съм купувал Акселератор за Процесор. Правят интересни неща около UpGrade.

(Тогава покупката беше за Еспаня, така че до BG транспорта на Стоката не съм тествал).

Пиф

Здравейте!

Благодаря за отговорите!

Междувременно копнах ОС-а на външен диск, разделих фюжъна за да мога да тествам скорости. На SSD-то резултата е 200-250 MBps на писане и 330-400 на четене. Честно казано очаквах повече. Ако е на SATA3 интерфейс (така пише), то теоритичния максимум е от порядъка на 550 MBps. Предлаганите от OWC SSD-та са със скорости 500 и 530 съответно.

За сега съм се насочил към OWC, ако нямеря някой завръщащ се скоро от шатите - ще взема от там, в противен случай - сменям HDD-то със 2,5 инчово SSD.

dreben

При мен на PCI слот, скорст на четене - малко над 3300 и на писане, някъде около 2900. Не виждам причина да не си сложиш подобно ССД.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

bluesky

Добър Ден на Всички!

Мисля, че в Sonnet Technologies, (https://www.sonnettech.com), гледах следната възможност:

Платка за PCI слот, (при това двойна), побира общо 2 SSD-та, като може да се започне и с едно.
Платката струваше около 100 USD, SSD-тo се плаща отделно.

Възможни са няколко Сценария:

• Единична Платка с едно SSD (скорост между 400-500)

(добавяш втората част на Платката, при което имаш нова Ситуация):

• Двойна Платка с две SSD (скоростта се вдига докъм 800 (?)...)

• Две Двойни Платки с по две SSD на всяка от Платките, и двете на два PCI слота (скоростта се вдига докъм 1600 -1800 (?)...)

Разтърсете се и ако Ви устройва, това са няколко от Вариантите.

Може да се комбинираме, за придвижване по-голяма Пратка от US насам, към Балканите.


Пиф

dreben,
слотът си е слот, за скоростта е важен интерфейса. Твоята машина явно е по-нова, моята е 2012, за нея пише, че SSD-но е на PCI слот, но интерфейсът е SATA3, а там скорости като твоите няма как да се получат.

bluesky,
мисля, че говориш за друго. На цитирания сайт предлагат платки за стандартен PCI слот на стационарна машина (МакПро). Първоначалният ми въпрос е относно iMac, там няма място за такива платки.

bluesky

Разбирам.

А можеш ли да монтираш външна кутия с PCI слот-ове, мисля че пак там, по тези Сайтове, OWC... Sonnet Technologies... предлагаха...?