Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:30:21

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 53
Total: 54

53 гости, 1 потребител
veskop

Проблем с Mac Pro 3.1

Започната от russeff, 10-06-2019, 13:57:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

russeff

Здравейте,

Имам нужда от съвет. От известно време една от машините в офиса ми/Mac Pro 3.1 early 2008 OS Mavericks 10.9.5/ започна да се рестартира периодично без видима причина. Прави го и като е само пусната - без никакво натоварване. Направих чиста преинсталация, но продължава. Понеже ще ми отнеме доста време да сменям видео карти, рам и т.н. исках да опитам с Apple Hardware Test, но при направата на флашка ми изписва Resource Busy и не става. Опитах с различни флашки и при всички е така. Знаете ли друг начин или софтуер да се провери машината дали е изправна хардуерно?

Благодаря предварително!

Пиф

Някой софт я държи активна, затова е бизи. Опитай я unmount-еш първо и тогава ресторвай имиджа върху нея.

russeff

Цитат на: Пиф - 10-06-2019, 14:35:05
Някой софт я държи активна, затова е бизи. Опитай я unmount-еш първо и тогава ресторвай имиджа върху нея.

Благодаря! Опитах няколко пъти, но все същото. Пробвах и на друга машина, но пак стои бизи.

ggzy

Опиши процедурата по правенето на флашката, стъпка по стъпка.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Пиф

След като я unmount-неш, не може да е бизи. Нещо бъркаш .....

russeff

Цитат на: ggzy - 10-06-2019, 18:11:09
Опиши процедурата по правенето на флашката, стъпка по стъпка.

Форматирам я и я разделям на два дяла. Маунтвам AHT и вътре има два за OS и EFI. Тях не ги маунтвам. Влизам в Disk Utility. В ляво извирам примерно EFi dmg-то, кликам restore, след което избирам за destination единият дял от флашката и изписва че е Busy. Сега го правих отново на MacBook Air-a вкъщи, даваше грешка че не може да сканира нещо си, но стана. На Sierra е - не знам дали това оказа влияние.

ggzy

Флашката я форматирай в един дял. Маунтни и EFI. Десен бутон на ПАРТИШЪНА на флашката и рестор. От появилото се прозорче с падащо меню, избери маунтнатото ЕФИ. Бутваш от новосъздаденото на флашката EFI.
Същата е процедурата и за OS, само дето иска 4ГБ флашка.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

russeff

Цитат на: ggzy - 10-06-2019, 21:36:09
Флашката я форматирай в един дял. Маунтни и EFI. Десен бутон на ПАРТИШЪНА на флашката и рестор. От появилото се прозорче с падащо меню, избери маунтнатото ЕФИ. Бутваш от новосъздаденото на флашката EFI.
Същата е процедурата и за OS, само дето иска 4ГБ флашка.

Здравейте, благодаря за идеята. Така стана. Изписва няколко грешки и поне това, което аз разбрах е че има проблем с модули на рам-та, но не мога да разбера кои, защото не съм толкова в час. Също и единият харддиск. Прилагам линк, ако някой от вас може да помогне:
https://my.pcloud.com/publink/show?code=kZWNuN7ZbU2xiSubO3454aHusMJOOBRh7nUk

Пиф

#8
Грешката в РАМа е за 1-ви и 2-ри слот на CPU А. Като отвориш би трябвало да е надписано всичко и да се ориентираш къде са въпросните памети (не съм отварял MacPro 2008, но при моделите 2010-2012 всичко е надписано). Първо махни тези двете плочки и пусно теста отново. Ако не даде грешка в РАМ-а размести останалите плочки, така че да се запълнят тези с грешните от първия тест. Пусни теста отново. Ако пак няма грешка - свалените плочки са повредени, ако има грешка - слотовете са повредени.

russeff

Цитат на: Пиф - 11-06-2019, 18:54:09
Грешката в РАМа е за 1-ви и 2-ри слот на CPU А. Като отвориш би трябвало да е надписано всичко и да се ориентираш къде са въпросните памети (не съм отварял MacPro 2008, но при моделите 2010-2012 всичко е надписано). Първо махни тези двете плочки и пусно теста отново. Ако не даде грешка в РАМ-а размести останалите плочки, така че да се запълнят тези с грешките от първия тест. Пусни теста отново. Ако пак няма грешка - свалените плочки са повредени, ако има грешка - слотовете са повредени.

Много ти благодаря за съдействието и помощта. На gogzy също, благодарение на който успях да направя буутващи флашки. Ще направя тестове и ще пиша какъв е резултатът. Имам съмнения и в единия харддиск, но ще проверя и това.
Двамата ми спестихте доста време и усилия, защото всички машини са в ракове и щеше да е доста трудно да тествам различни рам памети или други компоненти между тях.

Супер сте!

russeff

Здравейте!

Както Пиф ми препоръча, извадих РАМта от 1-ви и 2-ри слот и нямаше грешки. Замених я с нова и отново няма. Надявам се и спонтанните рестарти да са били от това.

Благодаря ви отново за помощта!

Bo.

Много е възможно както си и казал-от това да са и рестартите.Преди време "дядото" на MacPro-то ги правеха почти същите номера-или калпава (вече) рам или слотовете.Хубаво е (ако вече не си го и направил де,късно отговарям) да се почистят слотовете и паметите.Ако ти се играе-намери машина (било то Мак или ПЦ) и пробвай  "проблемните" памети дали ще правят проблем на друг компютър.Поне ще имаш някакви идеи ,отколкото да предполагаш-я мръсни слотове,я мръсна рам,я рам плочките са заминали наистина и т.н. .. :)
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

russeff

Цитат на: Bo. - 12-06-2019, 18:38:00
Много е възможно както си и казал-от това да са и рестартите.Преди време "дядото" на MacPro-то ги правеха почти същите номера-или калпава (вече) рам или слотовете.Хубаво е (ако вече не си го и направил де,късно отговарям) да се почистят слотовете и паметите.Ако ти се играе-намери машина (било то Мак или ПЦ) и пробвай  "проблемните" памети дали ще правят проблем на друг компютър.Поне ще имаш някакви идеи ,отколкото да предполагаш-я мръсни слотове,я мръсна рам,я рам плочките са заминали наистина и т.н. .. :)

Здравей,

Това е супер идея! Не се бях сетил затова, но имам пет абсолютно идентични машини като тази и като хардуер, и като софтуер. Ще ми отнеме малко време да преместя паметта на друга, защото за монтирани в ракове в сървърно и физически отнема време, а и трябва временно да спра работата на още едно студио, но ще опитам и това. Засега "проблемната" памет е в чекмеджето и Мак-а работи нормално.

Благодаря!