Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 17:11:47

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 56
Total: 56

56 гости, 0 потребители

Зa ExFat форматирането

Започната от appuser, 15-12-2018, 20:05:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

appuser

Преди малко прочетох мнение, да се форматира диск по този начин за пц съвместимост.

Относно ExFat форматирането имам съвсем скорошни впечатления. Реших да заделя едни 200 Г за зор-заман – не знам как се пише точно – и да ги форматирам във въпросния формат. Исках да са 20 Г, но умникът ми каза, че по-малко от 200Г не може.

Форматира се дялът и последва съобщението, че операцията не е успешна. Хубаво, обаче в DiskUtility се появи иконата на новия дял. И като се появи там, на десктопа - нищо. Гледах, търсих, и под бюрото заничах - ExFat нанайси. Освен това не го показва като дял от физическия диск, а като втори физически диск. Викам, ще го преповтора, обаче т'ва не дава да се барне - нито OS нито пц.

Два часа отново ми отидоха да търся наш'те що пак са се омазали. Няколко световно известни специалисти с големи собствени снимки в сайтовете си предполагаха разни неща и дори дават разни терминални команди, обаче нищо не работи. Накрая пъхнах едно инсталационно цд и реших проблема. Отказах се. Викам, тва да кача файловете и да вземе да се омаже нещо в даден момент... iSictir! И така.


Константин

Така, ти форматираш дял от външен диск под мак с Exfat?
"exFAT is optimized for flash drives—designed to be a lightweight file system like FAT32, but without the extra features and over head of NTFS and without the limitations of FAT32."

Ненам дали е разумно решение за това да разделяш външен диск на отделни партишъни. Не разбирам смисъла от това.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

appuser

Къде написах външен диск.

Константин

Не е написано, дори специално прегледах дали не е споменато, но ако форматираш вътрешен диск за да е съвместим с Windows, не разбирам същността на операцията.
Поясни моля.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

vg_vassilev

Наскоро се занимавах с подобни операции, и мога да изкажа впечатления от ExFat. За случилото се с ОП, не разбрах с коя версия на macOS си, но аз съм с 10.13.6, и съм си инсталирал Windows с Bootcamp. Инсталирал съм го на вътрешния хард, който съм разделил на два партишъна, уиндоуският е форматиран в NTFS. Но както и при теб, ми дава че е отделен физически диск в Disk Utility и не знам на какво се дължи, но работи без проблем. Възможно е да е свързано с новата файлова система APFS, която се въведе с High Sierra.

Иначе когато ми се наложи да се занимавам с подобни проблеми, internet recovery disk utility-то е един от най-добрите инструменти.

В ExFat съм си форматирал едно SSD, което с кейс го използвам като външен хард. Понеже имам и уиндоус на компа, искам да мога да имам външен хард, който да го използвам и с двете ОС. ExFat реално ти е единственото решение, защото FAT32 е орязана, а от macOS не можеш да записваш върху NTFS. И всичко си работи както трябва.  :)