Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-04-2024, 02:38:35

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 125
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 110
Total: 110

110 гости, 0 потребители

FusionDrive на 2 SSD-та

Започната от Пиф, 14-11-2018, 18:14:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Привет колеги,
Някой тествал ли е създаването на FusionDrive от 2 SSD-та?
Ситуацията е следната - имам MacPro 5.1, на който в момента има SSD 240 GB на PCI, и HDD 1 TB на SATA ||. Двете са обединени в  FusionDrvive. Тествал съм скорости преди обединяването - SSD r/w 1200/800 MBps, HDD r/w 125/120 MBps.
Замислям да сменя HDD-то с второ SSD на SATA порта. Та въпросите са:
1 - Мога ли да обединя двете SSD (едното на PCI, другото на SATA ||) в FusionDrive?
2 - Мога ли и как да му окажа кое е бързото SSD, което да ползва за основно?
3 - Какви скорости мога да очаквам на получения FusionDrive?
Четох в нета по въпроса, общото мнение е, че е безсмислено създаването на FusionDrive от 2 SSD-та заради сходните им скорости. В този случай се препоръчва създаването на RAID. Но при мен има значителна разлика в скоростите ~1000 на PCI и ~250 на SATA||.
Част от нещата мога и сам да науча експериментирайки, но въпросния Мас позлвам за работен и ми е трудно (невъзможно в момента) да го спра за повечко време за да тествам. Ще съм благодарен за всяко споделяне на опит, знания, идеи.

bluesky

Hi, Pif!

По всичко изглежда, че засега Ти оставаш най-компетентен по Темата, така че... Май май Форумът ще чака от Теб решение, и не обратното...

Като в маратон... поемайки чашка с подкрепителна напитка от някои от съпътстващите спомагателни Съдии по трасето, още на 26-тия километър Ти казват, че...

- Засега Вие сте Първи... о-о-о... каква неприятна изненада... толкова ли обикновен бил Маратонът... ако Аз съм най-добрият... а си знам, че мога много повече, а има и изключително добри... но къде ли са... ОК... вече Си приет в Лигата на Шампионите... Честито... вече Ти проправяш Пътя...

ggzy

MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Пиф

ggzy, искаш да кажеш, че няма как да се активира TRIM на повече от едно SSD?  За това не съм се замислял, но мога да го тествам още днес.
Междувременно чекнах в нета, споменават се проблеми с TRIM при използването на SSD-та в RAID, но моята цел е не RAID, а FusionDrive.

bluesky, благодаря за подкрепата, както винаги си поетичен в изказа :)

ggzy

Чакаме отзиви  ;D
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Пиф

Направих тест с второ SSD, TRIM support - YES пише и на двете. Следователно няма проблем с подръжката на TRIM. И двете SSD-та са на KINGSTON (ако това би могло до има значение). Направих тест и на скоростотите - на SSD-то на SATA || дава r/w 265/220 MBps.
При първа възможност ще тествам и фюжъна.

ivan.nedyalkov

Здравейте,

Аз съм правил няколко пъти FusionDrive.

1 - Да можеш. Можеш да правиш каквото си искаш :) Можеш дори да обидиниш и хард които е закачен с USB (не съм го тествал но теоретично не е проблем за архитектурата незнам какво ще стане като го разкачиш и пуснеш вероятно ще се счупи всичко).

2 - Не можеш да кажеш кое е бързото SSD macOS сам ще те закачи 99% на PCI. Където ще инсталира macOS.

3 - Много сложен въпрос. macOС записва всички application на главния да кажем PCI ако инсталираш Windows 100% отива на 2рото SSD. (една от причините поради която развалих един FusionDrive  на 2 за да му кажа, че искам да е на главния). Малко работата е на преценка на OS кое къде да инсталира. Общо взето би трябвало нещата които най-много ползваш да са PCI тъка твърдят от apple. Ако има такива които не ползваш от много време не са стартирани би трябвало да се преместят behind the scenes на по бавното. Лошото е че нямаш контрол над това какво се случва. За това отдавна се отказах от тази работа. Моето предположение че ще вдигнеш скороста HDD r/w 125/120 MBps. като сложиш SSD на 250 и до там.
SATA 2 e много стара технология не можеш да ползваш пълния потенциал на SSD.

Поздрави
iPhone Xr Black 64GB
iPad Air 16GB Wi-Fi
Apple Watch Stainless Steel 38 mm (1st Gen)
Apple TV 2th Generation
AirPort Time Capsule 2TB 802.11ac
AirPort Express 1st Generation