Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 19:46:25

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 69
Total: 70

69 гости, 1 потребител
thebest1978

Проблем с инсталация/преинсталаци на iMAC

Започната от dra6ko, 05-11-2018, 08:16:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

dra6ko

Мисля че вече съм в задънена улица защото каквото можах опитах.
Проблемът е че един приятел се опитал да си преинсталира OS Sierra и мисля,че е омазал тотално партишъните.

iMAC A1312 27"
Машинката излглежда добре като параметри поне в интернет като гледам и затова се пъна да го съживя.

Много пъти съм слагал OSX Lion без проблеми на всякакви Apple лаптопи и стационарни машини,но тук удрям на камък,може и самия iMAC да не го харесва.

Какво опитах:
1.Направих си boot флашка с TransMac с Lion.Успявам да я boot-на но когато почва да зарежда менюто/прозореца където трябва да се избере какво да се прави-Restore from Time machine,HDD utility и т.н. дава грешка че неможе да продължи инсталацията и така този прозорец не ми се появява.

2.Пробва да го restore-на през интернет но там буквално за 12ч. не е мръднало.Седи на оставащи 25мин. и това е.

3.Опитах с Ultraboot CD да изтествам твърдия диск но неможах да го преборя.MHDD го намира но явно немога да маркирам позицията на които е харда.Просто клавиатурата в този момент спира да реагира.Пробвах с оригинална и стандартна Windows клавиатури.


Въпроси:
1.Може ли да трябва да се направи boot флашка за SIERRA?
Изтеглих две 10.12.1 и 12.5 мисля,но Mac-а не разпознава като boot-ващо у-во.А я правя както правя и LION-а.Може и DMG файловете който тегля да не са boot-ващи.Тук вече малко на сляпо действам да си призная.

2.Мога ли да пробва да направя boot-DVD като конвертирам DMG към ISO и така да пробвам?

3.Изисква ли си специално OS X за инсталцията,защото както писах предните две SIERRA не boot-ваха.


В краен случай купих вакумиращи чашки с които вече да мога да поразглобя малко машината да го изкарам този твърд диск и най накрая да го изтествам или поне тотално изтрия и така вече би трябвало да стане ако преди това е бил омазан.

ggzy

Дай местонахождение, за да може някой да помогне да ти направи бутваща флашка през Mac OS X.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

dra6ko

гр.Варна
Разбира се всичко ще се заплати каквото е необходимо.
Въпросът е да не е скапан партишъна на харда,но това може да се установи след като го изкарам.Засега искам да избегна тази процедура.

Ще се действа вече ако и направената boot-ваща флашка не проработи

zlia

Ако е скапан дяла на харда, щеше поне да можеш да го форматираш от инсталацията. Аз до колкото разбрах не можеш до диск ютилитито да стигнеш. Ако стигаш до там просто форматирай целия диск.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dra6ko

#4
Да точно така.Немога да стигна до диск utility-то.
Boot-вам от LION и в момента в който трябва да изкара disk опциите(прозореца) казва че неможе да продължи инсталацията.
А момчето каза че преди това си е работила машината без проблеми.
Наистина ми трябва поне един сигурен boot било то от флашка или хард поне де елеменирам варианта с boot софтуеъра.
Макар че аз почвам да си мисля че е нещо твърдия диск.

zlia

Понеже не съм правил флашка през уиндоус, гледам в нета ръководства за направата с трансмак и там пише, че първото нещо е да форматираш флашката в GPT. Това правиш ли го?

https://www.google.com/amp/s/pureinfotech.com/make-bootable-usb-mac-os-x-windows/amp/


Sent from my iPhone using Tapatalk

zlia

Всъщност то ако не я форматираш правилно, няма да буутне съвсем от нея, а доколкото разбирам то бутва ама до някъде. Аз бих сменил флашката(външния диск), възможно е да е от нея.
EDIT: а и защо не сложиш 10.13 направо?


Sent from my iPhone using Tapatalk

dra6ko

Ще пробеам и 10.13.
Флашката я правя за LION с TransMac работеща без проблеми.
Но по същия начин направена за SIERRA неще да boot-ва.
Реално всеки DMG ли става да се запише директно като boot-ващ.
LION го тегля от zamunda и там изришно е написано bootable.
Което ме навежда на мисълта че може би е правен по някакъв начин.
Теглил съм и други DMG от въпросното място на които непише bootable и те също нестават.Само този LION е работещ по този начин.

Пробвах и с формат в GTP пак нищо.

zlia

#8
Пробвай да изтеглиш 10.13 от облака, който е обявен в темата за сифтуер тук. Иначе ако имаш външен хард диск пробвай с него, поне става по-бързо и задължително го форматирай по горното ръководство (GPT). По принцип ако не се лъжа, в app-a, която се тегли от епъл има dmg, което се записва на флашката. Не знам по торентите какво са качили.
EDIT:Сега видях, че самие трянсмак си има възможност да форматира диска в GPT. Пробвах го и стана. Сега ще пробвам да направя през него бутващ диск с 10.13 да видим дали ше стане.

Sent from my iPhone using Tapatalk

dra6ko

#9
Супер.Ако стане действам с 10.13 и дано го подкарам.
Опитах се да вляза в облака но ми изкарва Page Error 404.
Да правя ли регистрация там или в момента има проблем?
Пробвах от линка който е даден от автора в първият мъ пост.

dra6ko

Немисля че проблема е във влашката.
Самия DMG свободно свален и записан с TransMac или Power ISO неможе да стане boot.
Трябва предварително да се обработи може би от оригинална машина или чрез друг софтуеър.

Пробвах и с 10.13.
Единственно ми тръгва да boot-ва само с LION-а,но както написах той най вероятно предварително е бил направен да boot-ва.

zlia

#11
Това софтуерче трансмак е доста некадърно. Значи оставих го да си пише по 1 % на 5-10 мин и сега като го гледам грешка дало. Все пак го правя през виртуална машина де, та може затова да е толкова бавно. Виж след като хора пишат че става с него значи става. Проблема е какво dmg теглиш. Ще тествам още веднъж да направя 10.13 с него и ще ти кажа.
За облака виж последните страници там има линк работещ.
Иначе досега да си отишъл до приятел с мак или някой от форума от Варна и да си направил флашката 100 пъти.
По спомен преди като се създаваше УСБ флашка за по-старите версии се пишеше един друг имидж InstallESD.dmg на самата флашка. Но от един момент излезна команда в OSX с която директно казваш къде е апп-а и кое е УСБ устройството и то само си записва каквото му трябва.
Ще пиша по-късно ако стане с 10.13


dra6ko

То така ще стане.Един колега от Варна ми предложи помоща си ама ми е дал грешен телефон и немога да се свържа с него.
Благодаря все пак за помоща и съветите.

zlia

Значи да кажа какво стана с моите проби- с този некадърен софтуер трансмак неуспях да направя буутващо УСБ. Пробвах с 10.13 изтеглен от облака на колегата от форума. Пробвах директно с дмг-то, не ми го познава мака като устройство от което може да зареди. Пробвах и с InstallESD.dmg( намиращ се в апп-а на 10.13.dmg)  пак не стана. Естествено през osx и командите през терминал си стана от раз. Явно dmg файла трябва да е специален(може би направен от работеща флашка), а не този от епъл.


Sent from my iPhone using Tapatalk

zlia

Нещо ме човъркаше отвътре, защо не става и се заиграх, та се получи.
Както и предположих причината е в dmg файла. С изтегления от облака 10.13 направих ново dmg под macOS(както се прави УСБ флашка, но просто си направих празен 6 ГБ dmg и ползвах него). После под уиндоус с трансмак ресторнах dmg-то върху УСБ флашка и се получи бутна мак-а. Та извода е, че ако някой няма достъп до мак и неможе да намери читаво dmg с macOS за рестор под уиндовс, може да помоли някой с мак да му направи и ъплоудне някъде.