Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:44:00

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 51
Total: 52

51 гости, 1 потребител
veskop

Macbook Pro 18

Започната от NotIco, 01-11-2018, 11:26:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

NotIco

Здравейте,

Изгледах доста видеа и прочетох доста теми (всичките на английски), но всеки е с различно мнение по въпроса който ме интересува, за това реших да се регистрирам и да питам тук.
Добър вариант ли е Macbook Pro 2018, за студент, който се занимава с програмиране (Java, Python) и графична и видео обработка (PS, AI, PR etc.) ? В част от видеата обясняват, че 15 инчовия модел е по-добър вариант ако се обработват 4k видеа и се използват по-тежки програми. 13 инчовия бил удобен за хора, които постоянно пътуват (а и имат вариант да го връзват към по-голям екран, което не ми е проблем).

Характеристиките към които съм се насочил са:
Touchbar
CPU - quadcore i7
RAM - 16 gb
SSD - 1TB

Директно ще си го взема от Англия (уча там)
Или просто да си остана с windows машината си ?

Константин

С двете ръце съм За това което си избрал.
Относно видеото, зависи какво правиш, но все пак quad core i7 си е машина!
За фотошопа, илюстратова няма да имаш грижи.
Махай се по-скоро от  Windows:)
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

ivan.nedyalkov

Като програмист ти казвам калвиатура не е удобна 6 часа да цъкаш на нея. Въпрос на свикване, но е адски кофти. Отиди и пробвай в магазина да напише 5 реда код на нея. И Esc e тъч wtf да не говорим за F1, F2... и т.н. (Лично мнение сигурно има хора, които им е супер).
iPhone Xr Black 64GB
iPad Air 16GB Wi-Fi
Apple Watch Stainless Steel 38 mm (1st Gen)
Apple TV 2th Generation
AirPort Time Capsule 2TB 802.11ac
AirPort Express 1st Generation

Константин

Иване, този проблем ако го има се решава с външна клавиатура!
Макар че 15 инчовия също е изключително лек и ако колегата има възможност аз лично бих препоръчал 15" вместо 13".
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

Пиф

Цитат на: Константин - 01-11-2018, 12:07:42
Иване, този проблем ако го има се решава с външна клавиатура!
...


Всеки (почти) проблем може да се реши с нещо външно или допълнително. Но да дадеш кофа пари за БукПро и да мъкнеш и външна клавиатура, щото неговата не става за конкретното приложение ....    не мисля, че е добро решение.

Константин

О, разбира се че не е решение да мъкниш това. но ако искаш да си мобилен е нужно да се откажеш от едно в полза на друго, нали така!
Аз визирах случай когато ти е нужно да пишеш код трябва да решиш това или онова. Същото е и за други неща които искаш да правиш. Но все пак е въпрос на навик.
Тъчпада на мака е прекрасен, използвах го когато го имах, но си предпочитам мишка:)
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

ivan.nedyalkov

Момчета това което наблюдавам последните 4 или 5 години е че когато си купуваш нов продукт на Apple винаги трябва да направиш компромис с нещо. Преди не беше така :( Сега Копувам си iPhone нямам 3.5mm жак за слушалки или не си купувам телефон а таблет визирам Xs Max. Копувам си Mac не мога да го ъпдейтна (RAM, SSD). Копувам си часовник не мога си слагъм къстъм лица и много други примери. 11 години ползвам тези продукти и може би съм остарял, но си харесвам старите.

Та по темата. Отиди в магазина пробвай компюъра ако ти харесва купи си го. В крайна сметка като застанеш пред него има само едно важно нещо харесва ли ми или не ми харесва. Това което си избрал е N1 :)
iPhone Xr Black 64GB
iPad Air 16GB Wi-Fi
Apple Watch Stainless Steel 38 mm (1st Gen)
Apple TV 2th Generation
AirPort Time Capsule 2TB 802.11ac
AirPort Express 1st Generation

NotIco

#7
Благодаря за отговорите до тук!

Наясно съм, че ще трябва да си зема допълнителни донгъли било то за HDMI портове или каквото и да е и са още пари. Ако не бях студент и не пътувах всеки ден, най-вероятно щеше да е iMac и проблемите щяха да са ми решени - голям екран, нормална клавиатура + мишка. Финансово няма да ми е проблем и да си максна MBP 2018 - 15 inch, но не виждам смисъл от i9, 4tb ssd и 32gb ram.  А относно touch bar-a , мога и да го прежаля, просто го имам в предвид ако взема 13 инчовия модел, понеже до колкото разбрах тазгодишния, няма разлика с миналогодишния без touch bar.

Малко off-topic, от години си използвам iPhone (започнал съм от 5S) и съм си доволен, не бих сменил с Android устройство,
Относно идеята за смяна от сегашния ми лаптоп (Asus K550JX), който не е нищо особено (i7 4720hq, gtx 950m 4gb vram, 12ram etc.) към MacBook е поради причината, че първо започна много проблеми да прави (събира прах и трябва да се чисти често - на 2-3 месеца, грее много, независимо, че е с хубава термо паста, софтуерно - драйверите започнаха да правят проблеми, било то тракпад, аудио и какво ли не, наскоро докато обработвах едни снимки във PS ми даде син екран и си изгубих работата). А до сега от колеги съм чувал само добри мнения относно Apple устройствата, които те ползват. Естествено, че има и много хора с негативно мнение, често базирано на цените на устройствата, но аз търся нещо качествено и мисля, че средставата ще са оправдани.

Edit: Едно допълнение, честно казано този touch bar въобще не ми е важен и честно казано бих наблегнал на Dedicated GPU, който до колкото разбрах го има само при по-големия екран.

Petar Jamby

За мен за работа 15" е по-добър, имам 13" стар и 15" от мин година. Клавиатурата наистина не е най-удобната, но се издържа. Ако ще се ползва ежедневно за кодене някъде на стационарно място, външен монитор и клавиатура ще са плюс
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR

faire

Правилно си се насочил. Новите 15-ки са страхотни машини, но имай предвид и че много скоро ще ги обновят: "Graphics - New options coming late November". Това е извадка от сайта на Епъл. Така че изчакай още малко. Със студентската отстъпка, ще ти дойде добре, в някои университети (или всички?) май предлагат и безплатен Apple Care (3 г. гаранция), което е огромен плюс. Дори да не е така в твоя случай, закупи си, понеже ремонтите (дано не ти се налага) са доста скъпи. Често искат да сменят цяло дъно, ако ще само нещо малко да е дефектирало.

След като можеш да си позволиш 15-ка, вземи такъв. Разликата в теглото и размера спрямо 13-ката не са големи, а и явно ще го ползваш доста на бюро така или иначе. Ако ти трябва нещо по-портативно - огледай новите Air. Може да звучи по-слаб на хартия, но в действителност Mac ОS е много добре оптимизиран за всеки хардуер, камо ли пък за най-новите продукти на компанията. Щом можех да обработвам 42MP RAW файлове и (донякъде) 4К видео на MacBook 12" с мобилен процесор, значи на всичко по-ново ще може по-добре.

За тъчбара - не е много нужен, но с допълнителен софт (BetterTouchTool) можеш да си го настроиш да ти показва каквото искаш във всяка програма. Esc наистина е малко гадничко, че вече е софт бутон и понякога изисква 2 тап-а, но можеш да си го направиш да ти показва постоянно F-копчетата и така проблемът е решен (донякъде, понеже пък тогава ще ти е по-неудобно бързото регулиране на звука, brightness-a на дисплея и др.).

М/у другото, наскоро от Епъл ми пратиха молба да им оставя фийдбек за Про-то ми и доста от въпросите бяха свързани именно с тъч-бара и най-вече колко често го ползвам и за какво :) Нищо чудно след някоя друга годинка да го изоставят като проект, ако все още е на това дередже. Има нужда от някаква тактилна реакция и повече out-of-the-box функционалност, според мен.

Относно адаптерите... Отдавна вече има такива всичко в едно, които са доста добри и не толкова скъпи. В амазон ЮК се намират за около 40 лири много качествени с всички нужни портове (SD, USB-A, HDMI, USB-C, etc.). Можеш да си вземеш и още един малък USB-C to USB-A, ако често ползваш стария стандарт. Друго не ти трябва. Хората отдават прекалено много значение на тия донгъли и адаптери, като явно гледат сайта на Епъл и смятат всяко кабелче за нужно и тогава цената бързо скача. Светът бързо минава към новия стандарт и колкото по-скоро тази фаза приключи, толкова по-добре за всички.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.