Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-04-2024, 10:21:45

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 852
  • Latest: RaymondRic
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 99
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 84
Total: 85

84 гости, 1 потребител
smile_g

Съвет за компютър и недостатъците на Mini

Започната от appuser, 18-10-2018, 20:00:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

appuser

Имам Mac Pro 1.1. Вътре има 1G видео карта и три диска. 1 работен бутващ диск, 2 архивен диск с бутваща резервна система, 3 архивен диск.

Работя QuarkЕXpress и обемни 500 мб, рядко 1000 Мб снимки. Като бързина компа ме устройва. Ползвам CRT монитор, пазя още един читав, така че тук смяна няма.

Понеже купих машината бъгава, а и всичко от старите ги чака кофата, искам да взема ново Mac Mini 1.4 i5.

Тъй като работя графика, ще ми липсва ли 1G видео картата или по-бързият процесор ще компенсира. Тъй като съм свикнал на повече дискове, предполагам, че ще вържа външен, но как стои въпросът с бутването, понеже досега нямам система да не се е омазала в даден момент. Също, сигурен съм, ще ще ми липсва сд-то.

И трети въпрос, как ще се държи минито на продължително натоварване - нагряване, други ми ти работи. Въобще, какви са им теслите на тия машинки, поне гледам, че много се освобождават от тях.

bluesky

Hi, appeaser!

Доколкото разбрах постановката Ти, иска Ти се да купиш Мини, но нещо в идеята Ти те смущава...

И... според Мен - много правилно! Мини-то не е проектирано за подобна работа - затова не е и Компютърна "Работна" Станция (Work Station)... a e - какво ли е всъщност Мини-то... нито рак, нито риба... би станало, навярно за Сървър-че... че и за какво друго би послужило...?

По-мощен процесор... в тази хилава опаковка...?
А графична карта - в реален размер - с реални характеристики, плюс технологични възможностти за охлаждане, проектирано и проверено с години инженерно решение... "Форгет"..., Приятелю!

И сега стоиш достатъчно добре - Mac Pro 1,1 е сериозен, проверен стар боец-центурион - няма да Те подведе.
И картата, по Твоя информация, Ти е 1 GB-това - т.е. елементарно се справя както с QuarkЕXpress-а Ти, така и със сравнително големи графични файлове.
В сравнение с Платформата Mac Pro Х,Х - мини-то е недоносче отвсякъде - какъвто и процесор да му "рекламират"...

Идея - за постъпков UpGrade - на това, което вече имаш.

1. Слагаш на Mac Pro 1.1. (ако още не си сложил), SSD Диск и вече - "летиш"...

2. UpGrade-ваш Mac Pro 1.1. до Mac Pro 2.1.
Така освен нова скорост получаваш и възможност да UpGrade-неш Операционната Система още поне 2-3 Операционни Системи по-нагоре... а и защо ли са Ти - след като Про-то и така ще върши отлична работа, със сравнително мощната Ти видео карта, за тази дейност, която си декларирал досега.
Ако електрическите сметки Ти идват вповече с  Mac Pro 2.1., значи нямаш достатъчно възвращаем бизнес - Клиентите автоматически би трябвало с хонорарите си да Ти/Си плащат "разходите"...

3. По-късно, евентуално, се придвижваш в посока Mac Pro 4.1., Mac Pro 5.1. - например с един Процесор - твоята работа позволява ("...QuarkЕXpress и обемни 500 мб, рядко 1000 Мб снимки...").
Тогава имаш и последните Операционни Системи (нo, които..., правилно - не би трябвало да Те вълнуват въобще - Работната Ти Станция е за работа, а не за тийнейджърски сънища...

4. Бонус - Огромни възможностти за UpGrade, както и да си го помислиш.

5. Game Over!

appuser

#2
Десктопаджия съм, няма нужда да ме убедаваш в това. Друго си е да има къде да сложиш чинията с картофи или да положиш крак върху него, не казвам чии, да спазваме приличие, че е петък, ама да дадеш 1000 лв за потенциален паметник, дето не го искат за сервиз, не е добра перспектива. Имам два такива и затова осмислям дълбоко и безоутешно подобно мини-бъдеще. А настоящият изпитан боец замръзва на два дена, хардуерно, та тка.

faire

На 30.10 се очаква да обновят минито. За пръв път от бая време :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Пиф

#4
Mac Pro 1,1 е твърде стар боец, почти тийнейджър, изоставяй го (той вече те е изоставил неофициално).
Минито за работна станция не е добър вариант - хардуер от не особено мощен лаптоп с външен монитор - това е то. Видеото му е дървено, процесорет - 2-ядрен, мисля че последния 4-ядрен беше с модела 2012, рам не можеш да слагаш достатъчно при наличие само на 2 слота....
Про-то е друга бира, но търси модел 4,1 - 5,1. Там все още може да вихриш ъпгрейди, и ще ти върши работа поне петилетка напред (с подходящия тунинг, особено ако намериш двупроцесорен вариант). А и ги има на достъпни цени (втора ръка).
Единствените 2 плюса, които съм открил в минито са:
1 - минимални размери
2 - при малко натоварване само "мирише" тока, което го прави идеален вариант за малък сървър.

Fifata

Лично аз съм обработил поне 100 сватби на Mac Mini 2012-та.
Фабрично мини с i5, сложих му 16 рам и SSD и заспа. С един монитор хубав си е супер машинка за нормално натоварване. За тежка работа с photoshop не съм го тествал как ще се държи, но Mac Mini е все едно ползваш macbook pro. Същата кочина е. Са тия по новите поколения не знам как са, но това 2012-та си е все едно ползваш макбук про.
Mac Pro си е вече друг клас машина, като между другото имам приятели в рекламна агенция, дето си бачкат с 1.1 и не смятат и да го сменяват скоро. Ъпдейтнали са го на макс + SSD и photoshop, ilustrator и още куп програми са денонощно на 100% натоварване.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

appuser

Ъ, снимам неква астрофотография и слоевете товарят, иначе най-често снимчиците са нормални. Моя е барнст на 2.1 и бързината е ок, но няма сервизиране, е туй е проблема и  за 3 и 4.1.

thebrainless

Имаше обяви за MacPro 4.1 с един процесор по мой спомен, разрови се. SSD и си ти.
Stay hungry. Stay foolish.

bluesky

На здрава Машина никакъв сървис не е необходим...

Да му мислят сапунерки, където заради неправилно разбиране на дизайн и функция се касае само за маркетиинг.
Законите на физиката не са отменени.
А Операционната Система е нужна единственно да поддържа работни Програми, които с години служат безотказно.

bluesky

Hi, appuaser!

Ако имаш желание, бих могъл да хвърля един поглед на Твоя Mac Pro 2,1...

Ще го тествам, евентуално. Би могло състоянието му да е изправимо. Обикновенно тези Машини са стабилни и надежни.
Оставям Ти мобилен: +359 (0) 887 509 307
София

appuser

Благодаря за мненията на всички,  докат може оставам металист, пък после квото-такова.