Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

26-04-2024, 05:30:22

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 252
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 161
Total: 161

161 гости, 0 потребители

Проблем с Mac Pro Early 2009 A1289 Xeon Octa Core

Започната от evgeni933, 08-02-2018, 17:28:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

evgeni933

Здравейте,

Имам Mac Pro Early 2009 A1289 с двупроцесорна конфигурация с проблем в захранването (поне аз така си мисля), симптомите са следните:

Натискам копчето да го включа, зарежда, тръгва, показва се десктопа и след неопределено време без натоварване (игри, филми и т.н.), но не повече от 15мин се изключва и няма никакъв ток по него, нито USB, нито каквато и да била лампичка да свети и чак след около 18-20 часа е годен отново да се включи ... и пак същото се случва.

Забелязал съм - включвам го, държа го 5мин включен (без натоварване), изключвам го за около 10мин, включвам го отново за 5мин (без натоварване), отново го изключвам за около 10мин и на третия път като го включа, преди 5тата минута пак губи ток и отново е годен за пускане след 18-20 часа.

Нямам приятел или познат с такава машина с когото да пробвам различно захранване нито намирам тук из България такъв мак про на части за да се споразумеем за захранването за тест.

Някой който има или е имал такъв проблем, моля да сподели как се е справил, защото не искам да продавам машината, а така само събира прах.

Евгени Вълев - 0887 960 906
Благодаря предварително
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870

Fifata

Според мен може да има някой друг подут кондезатор вече в захранащия блок или по дъното. Отвори и разгледай.
Тук при мен имам един мак про, ама мисля че е по стар и не знам дали въобще захранването е същото.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Fifata

Ако качих снимка на захранването, мога да видя дали е същото като това което имам тук и ако е същото, мога да ти дам да пробваш дали е от него проблема.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

evgeni933

#3
Извинете, че не поясних ... модела е А1289, където захранването е с една букса, от двато края е с по два много дебели пина а по средата е с 15 дребни пина

Delta Electronics INC
Model: DPS-980BB-2A
REV: 00F
Apple Part Number: 614-0454
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870

Fifata

Здрасти.

Сега погледнах тая кошница, дето събира прах и се оказа, че е доста по старичка от твоята машина. Това при мен било A1117 което е Power Macintosh G5 "Quad Core".

iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

bluesky

Здравейте Всички!

Симптомите приличат, да са от неизправен Конденсатор, (както правилно предположи Fifata), защото:

Отначало, (няколко минути),  Мас-а "работи"... докато не се "загрее" Конденсатора, (т.е. не натрупа Заряд)... Следва обезточване на всичко... евентуално - Конденсатора е пробит, и дава рязка утечка след натрупване на определен Заряд.
Мас-а може да се включи "...само след много часове..." престой... Тук вече е възможно, докато се разредят напълно други Конденсатори, (по веригата), които, под влияние на пробития Конденсатор, вече "работят" във видоизменена, "друга" верига.

Естественно, това е САМО МОДЕЛ... Не е задължително да е точно това, но доста вероятно Е...
Затова, по съвета на Колегата Fifata, версията за дефектен Конденсатор остава в сила.

Предложение - отваряне на (отначало), на Захранващия Блок, и смяна на всички "съмнителни" Конденсатори.
След това - Проба.*

*
_____________
Аз самият, само при съмнение в един Mac Pro, за евентуално прегряване на Захранващ Блок, (и то само съмнение), след закупуването му, от много симпатичен и кадърен Колега от Форума, поголовно смених ВСИЧКИТЕ му Конденсатори в Захранващия Блок - между 40 и 60 бройки...
Това превръща Захранващият Блок във вече фиксиран, надежден Елемент, с който вероятността да се занимавате в обозримо бъдеще е минимална.


evgeni933

Здравейте,

Първо искам да благодаря на @bluesky за подробното обяснение, което ми даде. Ще започна както каза - първо с отваряне на захранването и смяна на всички съмнителни кондензатори (ако не и всички), след това проба.

Също искам да попитам дали да сменям и кондензаторите по дънната платка (ако има такива), все пак машината си е на възраст и е нормално да има подути и протекли кондензатори.

В случай, че не се оправи след смяна на кондензаторите - какво е следващото нещо, за което трябва да се оглеждам и съмнявам ... четох че тези макове имали Self-Test на волтажите/захранването (което не съм го правил).


Sent from my iPhone using Tapatalk
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870

bluesky

Засега Ти препоръчвам, относно Конденсаторите по Дъното, (само ги огледай внимателно), за външни изменения... характерното "подуване" на електролитните (Конденсатори).

Относно смяната им по Дънната Платка - обикновенно пистите по Дъното са много финни, без специализиран Поялник и доста предварителен опит има вероятност, дори и опитен Техник или Инженер, или просто талантлив Любител, да се прегреят пистите и да се повредят яко, ("отлепване", прекъсване и пр...)...

Засега - внимателно оглеждане на Дъното, и ако е възможно, много много "пипане", намеса по Дъното свячески да се избягва.
А по Захранващия блок - "...по рабоче-крестьянский..." - смело с Чука и Теслата... (естественно - внимателна смяна на Конденсаторите).

Преди смяната добра Идея би било да си Фотографираш многократно кое-къде-е, или нарисуване на подробна Схема с необходимите стойности на конкретните Конденсатори по конкретните им места, (плюс презастраховане с ТОЧНО отбелязване на "+" и "-" местата на електролитните Конденсатори, за да може при Смяната им да се избегне всяка евентуална грешка при монтирането на новите.

Това би ти послужило и при съставянето на Списък, с който ще се появиш в електронния Магазин за закупуването им, или евентуалната им поръчка през Интернетен Доставчик.

Сега е и момента да измиеш със Спирт всичко досконално - всеки Детайл ще блесне като НОВ.

bluesky

Твоята Идея за пускане на Self-Test на волтажите/захранването също е много добра отправна точка - ако е възможно, приложи Тест-овете и анализирай Резултатите.

Fifata

Аз от сервизна гледна точка го казвам за кондензатори те като симптом, защото те не са вечни и след определено време просто гърмят и се подуват. Може само в захранването да са, но може и по дъното да има някой вече дефектирал за толкова години.

Тия в захранването са по лесни за смяна, но тези на дъното си е по проблем, защото дъната са много слойни и доста трудно се свалят кондензаторите или поне без много хубав поялник и други помощни средства :) ние в сервиза използваме сиециален поялник помпа за тези цели, но струва около 1000лв.
На първо време разглоби и направи оглед дали имат прецакани кондензатори, пък после може да се мисли как и къде ще ги сменяват.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

evgeni933

#10
Здравейте,

Отворих захранването, след детайлно и подробно разглеждане на захранването (от мен и мой приятел жичкажия), не намерихме подут кондензатор. Той имаше реостат и намерихме 12волтовите изходи, както и Jump пина (включва се с който и да било минус - и пина ON който е на снимката по-долу) за да се включи без дъно и решихме да натоварим захранването за да видим дали ще изключи след като се натовари - резултатът е не. След обратно поставяне на захранването в компютъра - макът въобще не реагира и не иска да се включи, а на self-test-а показва че има 5 волта (жълта лампичка)

Прилагам ви схема/легенда с пиновете и волтажите за да я имате и вие, защото беше голяма главоблъсканица докато ги намеря
P.S. пръстите на където сочат - на там е кабела и захранването - от едната страна на буксата има капаче !



Та сега вече не знам откъде да започна ... до преди отварянето на захранването се включваше, но след време изключваше ... сега въобще не реагира все едно няма захранващ кабел ...

Моля за помощ и съвети
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870

bluesky

Hi, evgeni933!

Доколкото разбирам, от Тестовете, проведени с приятеля Ти, следва, че Захранването не е дефектно...?
Правилно ли съм разбрал?

Въпрос:

● Колко време държахте под Натоварване (чрез Реостат), всеки един от възможните логически вериги на Захранването...?
(В минути, или в Часове замервахте "натоварено Захранване")?

● При Замерване, (според Схемата на пиновете), всеки Сигнал, (всяко Ниво на Напрежение) бе коректно на 100%...?

● При обратното сглобяване на Захранването към Мас-а каква е вероятността, да не се е стигнало до 100%-но "възстановяване" на ситуацията отпреди раз-кабеляването, т.е. сигурни ли сте в Себе си, че вуспяхте да възстановите точно същото положение, отпреди намесата?

-------------
цитат: "...Твоята Идея за пускане на Self-Test на волтажите/захранването също е много добра отправна точка - ако е възможно, приложи Тест-овете и анализирай Резултатите..."

Успя ли да прокараш Self-Test на волтажите/захранването преди разглобяването? Или евентуално след него? Ако "да" - какви са Резултатите?
------------

Независимо от всичко станало до тук, ако имаш взможност, по ключови думи провери за друг по Света, аналогичен Симптом, (набор Симптоми), Мас собственник - търси по Форуми

Засега това.

 

evgeni933

Здравейте,

До според тестовете - да, захранването не излиза да е дефектно (въпреки че подобни симптоми има в интернет и си решават проблема с ново/друго захранване)
Държахме го около 10-15мин на 12волта (от двато края) и по 5-6мин на 5волта и 3волта.

При замерване - всеки от пиновете даваше твърдо тези волтажи - нито в повече, нито в по-малко.

При обратното сглобяване - то не е голяма и особена философия, защото има една единствена букса (която съм снимал), която се включва в дъното и 4 болтчета които стягат захранването към кутията/касата.

------------------------------------------------------------------------

на цитата за Self-Test на волтажите/захранването - не се досетихме преди да го отворим захранването ;D , но след като го сглобихме и събрахме наново, при натискането на Diagnose Button свети само и единствено 5волта в жълт цвят, където в упътването пише, че има налични 5волта за логичната схема/система на компютъра, нито една от другите лампички не светнаха.

------------------------------------------------------------------------

Та както споменах по-горе - има и други подобни симптоми с тези макове и много хора казват, че си оправят проблема като си сменят захранването с друго. Има много теми, особено в iFixit форума.

Най-вероятно и аз така ще направя, благодаря отново на всички, които ми дадоха съвет. След като сменя захранването с друго пак ще пиша за да ви споделя резултата  ;D
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870

EPIC

Здраеейте, мойто прасе е със същите симптоми и в момента е на диагностика. При мене проблема може да се окаже  захранване,тъй като го сложихме на един авер машината и неговия мак взе да изгасва така, а преди естесвено нямаше проблем. При този вид изгасване може да са много причините. Ако не си видял ,като издърпаш рам паметта ще видиш светлинни индикатори,който подсказват от къде може да е проблемът. Мисля , че бяха 8, като всяка лампичка/диод си има име. Включваш мака и гледаш,когато се изгасне, една или повече ще премигнат,виждаш кои са и търсиш в нета таблицата за тея диоди и съответно какви са симптомите. Успех , дръж ни в течение...

evgeni933

до @EPIC - мака до преди това си работише резпроблемно ... от скоро взе да прави така (около месец) и сега си стои настрани избутан и заместен от резервното ретро РС ;D (Core 2 Extreme QX9650, Asus Maximus Extreme, HD4870x2)


Sent from my iPhone using Tapatalk
iPhone 2G 8GB
iPhone 3G 16GB
iPhone 3GS 32GB
iPhone 4 16GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 5S 16GB
iPhone 6 16GB
iPhone 6S 64GB
iPhone 7 Plus 128GB
iPhone 8 256GB
iPhone X 256GB
iMac 27 Mid 2010 i7-870 Quad Core 2.93GHz/8GB/HD5750
Mac Pro Early 2009 Xeon 2xX5570 Octa Core 2.93GHz/16GB/HD4870