Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 12:09:20

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 84
Total: 84

84 гости, 0 потребители

FAT32 форматиране на флашка на MAC

Започната от tMac, 06-01-2018, 11:53:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

tMac

Здравейте,

Сблъсквам се за поредн път с проблем с форматирането на флашка на МАС. Трябва да сваля ъпдейт на навигацията на колата си на флашка. Файлът, който трябва да запиша на флашката е над 30GB, за това съм взел флашка с 64GB. Същата тази флашка съм я ползвал на MAC, на PC и на телевизор с Android. Програмата за ъпдейт на навигацията е инталирана на MAC-а. Като сложа флашката за да прехврля файла на нея програмата ми съобщава, че формата на флашката трябва да е FAT32. Това няма как да стане на МАС-а, за това се опитвам да я форматирам на РС-то, но там се сблъсквам с проблема, че единствените възможни формати са NTFS и exFAT.
По-странното е, че веднъж вече съм правил такъв ъпдейт с тази флашка. Проблемът според мен дойде, след като я ползвах в телевизора.
Ситуацията е патова, защото не виждам как флашка с такъв обем ще мога да форматирам като FAT32. Според мен и телевизора е напъхал в нея разни партиции, които не мога да отстраня.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и успявал ли е да се пребори?

Константин

Здравей,
според мен е много специфична ситуацията ти.
Ако искаш да я форматираш FAT32 на МАК, използвай Tuxera NTFS, тя има дискова утилира за това, или някоя друга алтернатива.
ето ти линк да си я свалиш. Това не е последната и версия, но засега такава кракната не е излязла. може би и да се обнови и да работи нормално, не съм го тествал. Аз използвам лицензионна.
https://cloud.mail.ru/public/HVY4/RFCq29Bc2
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

Пиф

На FAT32 не можеш да запишеш единичен файл по-голям от 2GB. Това, което трябва да запишеш най-вероятно е папка щом изисква FAT32.
Най-добре да я форматираш от Уиндоуса, от някоя версия насам (не помня коя) скриха възможността за формат в FAT32. Потърси в гугъл как става активирането на тази функция - абсолютно всеки уиндоус може да форматира в FAT32. Активирането на функцията става чрез команд пропмта с един команден ред, просто потърсия за твоята версия на джама как е.

oolliivveer

Пробвай с това [url]https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4//url]

thebrainless

Аз ли нещо не разбрах, но FAT32 няма и никога не е имамало никъкъв проблем да се форматира на Мак.
Stay hungry. Stay foolish.

tMac

Основният проблем е, че на флашката имам няколко партиции и колата ми не разпознава основната, в която са нещата, които трябва да се инсталират, освен, че не мога да форматирам флашката като FAT32 на МАС-а thebrainless.
Също така най-вероятно наистина има повече от един начин за това  действиена МАС, и ако знаех поне един, нямаше да търся помощ тук във форума. Така че, ако наистина не си разбрал и имаш желание да помогнеш, попитай, ще ти кажа повече и ще ти бъда благодарен, ако
ми помогнеш. В този форум не остроумничим.

tMac

Искам да благодаря на thebrainless. Благодарение на неговия коментар, обърхнах повече внимание на опциите в Disk utility в МАС-а и действително намерих решение. MS-DOS (FAT32) ;)

Докато правех всички неуспешни опити обаче, инсталирах една програма на МАС-а си. Paragon NTFS for MAC. След като не се справих с нея я деинсталирах с AppCleaner. Въпреки това очевидно нещо е останало на компютъра ми, защото в System Preferences продължавам да виждам иконата на NTFS for MAC, както и като сложа флашка в него да ми се появява събщение от тази програма.

Някой може ли да ми каже, как да се оттърва от нея окончателно и безвъзвратно.

При инсталирането ѝ избрах безплатна trial версия за 10 дни.

Константин

Точно така, thebrainless точно каза че тази функция си я имя вградена, обаче доколкото реших от първоначалният ти коментар, нещо не е наред в флашката, затова те посъветвах да си инсталираш Tuxera NTFS, тя има дискова утилита, която ще ти помогне да оправиш партишъна ако има проблем с него.

Много се радвам че си си решил проблема, понеже не си спомням как съм деинсталирал Paragon NTFS, но мисля че трябва да кликнеш на тази иконка в System preferences и от там имаше uninstall.

Сега ще потърся в inet, а ето това намерих, мисля че ще ти помогне:
https://osxuninstaller.com/uninstall-guides/remove-paragon-ntfs-for-mac/
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

tMac

Благодаря за съвета Константин! Смятам, че и с махането на Paragon съм се правил.
Що се касае до флашката, сигурно има какво да се поправя и в нея, няма как след като я ползвам на три различни, пардон четири различни устройства да няма пронлем. За сега всичко, което трябваше да направя направих.

Благодаря на всички ви за коментарите!

kmonev

истината е че рано или късно ще стигнеш пак до Парагона ако записваш големи файлове и ти трябва NTFS или ... ще си сложиш виртуална боза, която чете всичко.
Macbook Pro 13'' 2016 /MBA 2011 11'' before/
Imac 21'' 2015
Iphone Х /iphone 4,5,6, 7+before/
Ipad Air 32gb wifi only /ipad2 before/

thebrainless

Истината е, че от всякакви програми за NTFS трябва да бягате, като дявол от тамян, иначе може да има яко "иска плаче". Когато трябва да записваш големи файлове и да имаш пълна съвместимост с бозата - exFAT. Всичките ми флашки и външни HDD са exFAT.
Stay hungry. Stay foolish.