Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

25-04-2024, 14:30:10

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 177
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 154
Total: 154

154 гости, 0 потребители

NOD32 открива неизвестен диск/устройство

Започната от tMac, 14-11-2017, 13:19:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

tMac

Здравейте,

Няма да навлизам в подробности, защо съм свали NOD32 и съм го пуснал да сканира компютъра ми, като е ясно, че това в общия случай е излишно упражнение за ползващите Mac. Просто не е интерсната част от питането ми. Прекрасно добре знам, че няма как да имам активиран вирус на Мас-а си, без сам да съм позволил инсталирането на програма, в която може да е той.

Така или иначе, обаче виждам нещо, която ме смущава. А именно диск/устроийство наречен "VM", които NOD32 ми предлага да сканира за вируси. С него устроиствата/партициите стават 3. Не би ли трябвало компютъра да има само 2 партиции: Recovery и името на диска ми? Моля, ако някой знае какво е това да ме ориентира. Може да е нормално, но аз имам основание да се съмнявам в системата си. Инсталацията ми е "чиста", т.е. изтрил съм диска и от Recovery съм инсталирал OS-а. Не съм сигурен в онзи, който ми смени стария диск с SSD и е инсталирал самата OS. Странното е, че от както съм със SSD вентилатора се скъсва да върти, налага ми се да го контролирам с Macs fan control. Имам предположения, че това е заради различните данни, които праща самия диск, но...

П.П. Исках да сложа screen shot, но уви така и не разбрах от къде и как става това в този чат вече десета година.

Константин

#1
И при мен възниква въпросът, защо проверяваш с NOD32 и какво търсиш:)))


относно VM, виж следните линкове:
https://www.reddit.com/r/MacOS/comments/6maonf/what_is_this_2gb_vm_partition_in_macos_high/

https://discussions.apple.com/thread/8087436?start=0&tstart=0

Скриншотове по-добре ъплоудвай някъде и слагай линкове тук.

Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

tMac

Благодаря, това сякаш е отговор на въпроса ми.

Иначе това, което ме кара да си мисля, че имам проблем е, че едновременно се случват няколко неща, които до ега не съм установявал на компютъра ми. Вентилатора върти като луд, срещам това устройство и други, може би не толкова съществени неща, които отключват параноя :)

Благодаря за линковете.

Константин

Аха:) Подозираш майнинг (сега е много модерно сайтовете да използват клиентски машини за да създават криптовалута).
Разбира се че ако подозираш нещо, трябва да провериш всичко.
Activity Monitor ще ти помогне да видиш какво гълта ресурси, но дори и при 8GB RAM вече някои макове се задъхват с новата MAC OS като гледам.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

tMac

 ;D абсолютно прав си Константин. Това, което разбирам обаче е, че най-вероятно новият диск не подава правилна информация за температурата на процесора, което кара вентилатора да работи в друг режим. Другите два вентилатора на процесора и на оптичното устройство са в нормален режим. Температурата и на трите - диск, процесор и отично у-во са нормални, което потвърждава съмненията ми за неправилна кореспонденция на диска с процесора.

Иначе... за майнинга, смятам че е тъпо да се съмнявам, ама както казах по-горе, не съм сигурен в "майстора", който ми смени диска.

Adamov

При ссд-та е нормално да има проблем с вентилаторите.

http://exirion.net/ssdfanctrl/

И маркираш S.M.A.R.T.

И забравяш...
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

tMac