Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 15:48:00

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 99
Total: 99

99 гости, 0 потребители

Въпроси на новобрaнец в OS X

Започната от IRON MAN, 05-10-2017, 17:31:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

IRON MAN

Здравейте,
нов съм в OS X и имам много елементарни въпроси.Пиша тук защото съм с Хак.Преминах от win7 заради надеждността и сигурността от вируси и други.За сега тествам но мисля твърдо да оставам в този лагер.
1.Имам 3 твърди диска,на 1 ми е ОС ,но другите два са ми за информацията.Те са NFTS да ги форматирам ли или да ползвам някое приложение с което да записвам на тях.Кой е по-сигурният и по-производителен на§ин?
2.Антивирус,ама наистина ли съвсем нищо?
Това са ми най-належащите неща.По нататък ще питам и други дреболии,освен ако не са  в разрез  с правилата тук.

Adamov

Моя съвет е за момента да не ги форматираш. Ако Хак-а ти издъхне по някаква причина винаги можеш да си ги преместиш на win и информацията да ти е запазена и да е видима.

Една от двете програми ще ти свърши чудна работа: Tuxera или Paragon NTFS

Антивирус... ъ... какво беше това? :P
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Пиф

За формата на дисковете сам трябва да прецениш - Apple работят с HFS, Microsoft - с NTFS. Въпросът е, докато си с Хак, като се омаже машината (а вероятността за това е не малка, при ъпдейти най-често), да има от какво да си достъпваш файловете. Аз, когато бях с Хак всичко преформатирах в HFS, но си бях инсталирал една резервна ОС (OS X) на външен диск, с базови драйвери само, която не ъпдейтвах, не променях, използвах я единствено при счупване на основната ОС. Между другото, в началото докато подкарам всичко, я чупих не веднъж.
По отношение на антивируса - ако питаш разработчиците на антивируси - има нужда, ако питаш потребителите - няма. Не че няма вируси за мак, но трябва да положиш известни усилия за да ги лепнеш. При достатъчно ниво на грамотност при работа с macOS и достатъчна култура на работа в интеренет - нямаш нужда от антивирус.

Adamov

Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

IRON MAN

Благодаря ви много(нямаше как да пиша тези дни за това и не отговорих веднага).
За сега всичко се намести,поне така ми се струва.И мисля да форматирам единият от дисковете.Те съдържат еднаква информация.(единият е копие на другият,остана ми от предишната конфигурация и е почти нов).
Така въпросът е кой е правилният формат?
-Mac OS Extended(Jornaled) или някой от другите видове?
Ще мога ли да прехвърлям големи файлове между дисковете?

APFS си форматирах една от флашките и си работи добре и на Уин.

Как да си сменям езика на клавиатурата от самата нея?
Com+space не иска пробвах какво ли не и не може.Не знам това е проблем на Хака или просто някъде има допълнителни настройки?Знам как да си добавям език,но не и как да го сменям.Само с мишката.

Изтриването на приложенията(правилна ли е думата)само от папка Applications ли става?Имали нужда после от нещо друго?На вин си ползвах CCleaner и бях доволен,докато не го прецакаха и него де.Тук?

Благодаря ви
Дано не ставам много нахален,но всичко ми е ново и на обратно в директният и преносен смисъл.
Приятен ден.

angelvn

Цитат на: IRON MAN - 09-10-2017, 12:48:29
Как да си сменям езика на клавиатурата от самата нея?
Com+space не иска пробвах какво ли не и не може.Не знам това е проблем на Хака или просто някъде има допълнителни настройки?Знам как да си добавям език,но не и как да го сменям.Само с мишката.

Трябва да деактивираш комбинацията от System Preferences Cmd+Space е сетната по подразбиране да се ползва от Spotlight, като я разцъкаш, може да я сложиш за смяна на input source-овете (т.е. "клавиатурите") :)
UI designer and developer

Пиф

#6
Цитат на: IRON MAN - 09-10-2017, 12:48:29
Така въпросът е кой е правилният формат?
-Mac OS Extended(Jornaled) или някой от другите видове?
Ще мога ли да прехвърлям големи файлове между дисковете?
APFS се вкарва с HightSierra. Ако си с до-Sierra - Mac OS Extended(Jornaled) e решението. Грижи с прехвърлянето на големи файлови има само с FAT.

Цитат на: IRON MAN - 09-10-2017, 12:48:29
Изтриването на приложенията(правилна ли е думата)само от папка Applications ли става?Имали нужда после от нещо друго?На вин си ползвах CCleaner и бях доволен,докато не го прецакаха и него де.Тук?
Деинсталирането е различно, зависи от приложението. Ако е от AppStore - става с хвърляне в коша от папка Applications, ако не е от там - пак зависи. Някой (обикновено по-простичките) са по същия начин в коша, други си имат отделни деинсталатори. На повечето от последните деинсталаторите са в папката на приложението в Applications, при някой обаче трябва да се изтеглят допълнително от сайта на приложението.
От подобни клийнъри (CCleaner и маковския му вирус-еквивалент CleenMyMac) и други чистители и оптимизатори нямаш нужда, освен ако не си тестер на всевъзможен софтуер.

IRON MAN

angelovarna мерси точно от там се получиха нещата.

Форматирах единият в Mac OS Extended(Jornaled) и има сериозна разлика,много по-добре е.За сега другият ще остане в NFTS .В случай,че мога да мина HightSierra ще ползвам APFS.

Другият проблем който ми изникна е,че не мога да си подкарам калибратора(за монитора).Бил твърде стар да съм си купел  по-нов.Софта се инсталира,но не иска да познае устройството.Става въпрос за I1 Display Pro (X-Rite)

Има ли някоя програма с която да мога да подкарам по- стара машинка?

Благодаря на всички ви за помощта !

IRON MAN

Здравейте,
как да подкарам windows програми(програмите са малки нищо сериозно) на mac os.
Това което откривам е Wine.
Някой пробвал ли го е,бива ли го и има ли по-добра алтернатива?

Adamov

VM Ware, Parallels или инсталираш Windows на BootCamp.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

IRON MAN

Буквата ч ми излиза ето така §.От къде се коригира това.За да я напиша нормално използвам виртуалната клавиатура.
Благодаря на вси§ки които се отзовават.

Пиф

Каква ти е клавиатурата? А използваната клавиатурна подредба?

IRON MAN

Клавиатурата е PC испанска( има ñ и още няколко други).Кл.подредба е Bulg-phonetic.

Оп ... докато писах и го открих Ч е точно до shift знака за по-голямо и по-малко а не където трябва.Не знам от какво се получава.

Благодаря за помощта

IRON MAN

Здравей те,
когато отворя някоя папка с jpg файлове много бавно се показват картинките (стоят с логото на Xee или Preview  а понякога са смесени)Задал съм всички jpg да се отварят с Xee, но става супер бавно.От начало си мислех,че е от хакинтоша и че не съм направил нещо,но при RAW файловете не е така ( а те са по 20мб).
И постоянно се опитва да ми сложи Preview да отваря jpg.
Иначе след като кликна на снимката се отваря мигновено и браузвам бързо.
Но това визуализиране на папката е много дразнещо.

IRON MAN

Здравейте
имам една задачка закачка.
Имам две папки П1 и П2 с 250 снимки във всяка една(еднакви са снимките),но след обработка от П1 съм изтрил 35.Искам да открия по възможно най-лесният начин тези 35 снимки от П2 и да ги изтрия.
Много отдавна тези 35 не са в кошчето.
Двете папки са на различни дискове.
Изтриване на всичко от П2 и после copy/paste го знам.Търси се нещо по-умно.
Мерси предварително.