Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 01:16:44

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 129
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 119
Total: 119

119 гости, 0 потребители

Съвет за мак

Започната от advokata25, 18-06-2017, 10:34:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

advokata25

Здpaвeйтe, пpиятeли! Oт няĸoлĸo дeнa ce чyдя ĸaĸъв лaптoп дa cи ĸyпя. Изиcĸвaниятa ca ми xyбaв диcплeй, ccд диcĸ и дa бeз видeoĸapтa. Щe ce пoлзвa зa cъxpaнeниe нa cнимĸи, cъpфиpaнe, мyЗиĸa, филми и oфиc пaĸeт. Зa ceгa фaвopит ми e mасbооk рrо 2015 нo e мнoгo cĸъп. Аіr мoдeлът e c лoш диcплeй. Moля зa cъвeт

Константин

Здравей,
В;зможно имаш впредвид 13 инчов. Моделите 2013 година на MBP също не са лоши и са с по-ниски цени в момента, да и са с Ретина и SSD.
Цените са около 1500 лв. дори по-малко може да се намери.
Едва ли за съхранение на снимки е разумно да използваш SSD заради високата му цена.
Отделно бих те посъветвал да си вземеш преносим диск (2.5")на 2 или повече терабайта който ако е на USB 3.0 ще ти дава добър трансфер и ще излезе доста по-евтино от вътрешен SSD. Ако пък архива не е нужно да го носиш със себе си, то вземи си един външен диск 3.5", в момента са на изключително добри цени в Дигитален Център 5ТБ за 249лв. Porsche Design
https://dice.bg/porsche-design-desktop-drive-usb-30-5tb-dizainerski-vynshen-hard-disk-s-usb-30-svetlosiv-item28632
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

advokata25

А има ли смисъл към днешна дата да си купя нов airbook от магазина за 1890?

Константин

Ако е за това което искаш, разбира се че може, но Pro е много по-мощен. Нов е много скъп, но ако е използван и в добро състояние, ще е по-добра инвестиция.
Разбира се има и риск при покупката на стар, не се знае какво ще излезе и дали има проблем.
Аз съм с MakBookPro 15" модел 2011 и до ден днешен върви отлично. купих го на старо за 1850 лв. използвам го 4 години и половина, но е на 6 и половина като цяло.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

advokata25

В момента Pro версията от 2015 в I style е на 2646 лева. Това добра цена ли е?

Константин

Относително е да ти кажа, то е с 128ГБ SSD и 8 RAM,
в САЩ ценате му е $929 а тук излиза около $1450 ( 500$ повече)
https://www.apple.com/shop/product/FF839LL/A/refurbished-133-inch-macbook-pro-27ghz-dual-core-intel-i5-with-retina-display

Ако ти се дават такива пари и ако д;ржиш да е нов с гаранция.
В Продавалника има същите с цена от около 1900 лева.
Виж това:
https://www.olx.bg/ad/macbook-pro-13-2015-s-garantsiya-ID6EDlL.html#d9ad86ad66
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

advokata25

Притеснявам се да купя такъв продукт на старо. В същот време виждам, че има доста алтернативи на air от страна на машини с уиндоус, с по-добър дисплей.

Константин

Желязото може и да е по-добро, но в никакъв случай няма да изкара толкова колтко един мак без да го преинсталираш постоянно и да губиш информация заради вируси и подобни.
Има една тема, живот на един мак, имам приятели и колеги които работат по 10 години без да се е налагало да преинсталират. И дори нещо да се скапе или подобно, създаваш нов профил в мака, мигрираш там и всичко ти е като ново ( Out-of-the-box).
При Мака ако решиш все пак да преинсталираш, след рестарт влизаш в меню "Internet Recovery", свърваш го към Wifi,  формариваш диска, теглиш ОС, инсталираш я и си до тук. Няма дискове, или да се чудиш откъде да го изтеглиш, дали крака е добър и т.н.
При новите версии на Windows ти ставаш зависим от Майкрософт, те контроливат Операционната система, те решават кога и какво да се инсталира или обнови, дори и да го изтриеш, то пак ще се инсталира без ти да подозираш. Микрофона на лаптопа постоянно те подслушва и изпраща всичко на сървърите на MS и такива подобни истории десетки:)

Неотдавна един колега си купи от iStyle  MacBook Air, друг колега много мрази Apple ( принципиално, без да има причина), и се завъртя разговора как се минава от Windows на Mac, има ли сложности. Аз му казах следното "С хубавото лесно се свиква!" и колегата, който току що си беше купил мака, просто каза "-Да, така е!".
Работя за Microsoft, но такива машини и ОС вкъщи нямам от години, освен този на родители ми защото са свикнали и ще им е трудно да минат на мак.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

ProstoAZ

Съветвам ви да минете през iCorner в мол България. Момчето, което го държи, е професионалист. От години ползвам при него модели втора ръка, а и нови, и съм безкрайно доволен. В дайс пък всичко е на топ ниво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

advokata25

А какво ви е конкретното мнение за air 13. Добра инвестиция ли е към днешна дата, понеже в чуждите сайтове пише, че не си заслужава

Константин

Мисля че е прекрасен, но не бих ти гарантивал че ще го използваш повече от 4-6 години максимум, след това трябва нов, може и да се бъркам, но те са си слабички като дъно и процесор спрямо Про 13".
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

advokata25

Разбрах, че имам човек в щатите, които ще се прибира. От къде да ми го поръча он лайн, най изгодно. Искам да му го донесят до дома

Константин

Много добре, кажи ми, ти би ли искал да го купиш съвсем нов или може би ще вземеш и  refurbished? кажи ми да знам, да ти дам един линк да ползваш отсъпка ако е нов!
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

advokata25

Каква би била разликата в цената или дали е добре да е реновиран.

Константин

Виж тук:
https://www.apple.com/shop/browse/home/specialdeals/mac

Реновиран не означава стар или счупен, може да е върнат ако някой не иска да го вземе или е имал фабричен дефект. Има си 1 година международна гаранция.
Току що ми донесоха от САЩ Mac Mini 2.8 GHz , оригинална цена $999, излезе ми $150 по-евтино.

Ако е нов, а не refurbished то тогава няма отстъпки от цената, тогава ще ти дам линк да я купите с около 70-80$ по-ниска цена.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.