Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-04-2024, 11:20:23

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 635
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 134
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 124
Total: 125

124 гости, 1 потребител
XoXo

МасPro 1.1 (2.1) с проблем (роман)

Започната от appuser, 19-03-2017, 08:35:18

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

appuser

Не съм писал скоро във форума и сега ще си върна тъпкано.

Чудя се дали компютърът или неговия собственик има проблем, но търся съвет или помощ, какво може да се направи. Макар парите да не са малко - взех я преди 2 седмици - реших да я задържа, защото все пак това е една добра машина, която все пак работи. Въпросът е: да се отгатне колко време.

Компютърът е MacPro1,1.  Продавачът е направил ъпдейт до 2.1
Graphics  ATI Radeon HD 5000 1024 MB;
Software  Mac OS X Lion 10.7.5 (11G63)
Model Identifier:   MacPro2,1

Hardware Overview:

  Model Name:   Mac Pro
  Model Identifier:   MacPro2,1
  Processor Name:   Dual-Core Intel Xeon
  Processor Speed:   3 GHz
  Number of Processors:   2
  Total Number of Cores:  4
  L2 Cache (per Processor): 4 MB
  Memory:   8 GB
  Bus Speed:   1,33 GHz
  Boot ROM Version:   MP21.007F.B06s
  SMC Version (system):   1.7f10
  Serial Number (system):  G8703092UPZ
  Hardware UUID:   00000000-0000-1000-8000-0017F205D554

Взех компютъра с два обявени от продавача проблема. Единият е с рам паметта. Продавачът каза, че паметта работи, ако плочките са разположени през един слот. Опитвал да сложи още памет, но остава неразпозната.

Това, което установих вкъщи по този проблем в последствие е следното: About This Mac показва, че има инсталирани 8G RAM (4x2). Activity Monitor показва е, че системната памет е 4 гигабайта, а не осем.

Другият, може би - не проблем, бе обяснено, е свързан с графичната карта. Той се състои в следното:

За да инсталира Lion, продавачът е ъпдейтнал фърмуера до Mac Pro 2.1. В резултат, при стартиране, екранът пропуска ябълка и т.н. и светва чак когато зареди логин прозореца. Аз стартирах един диск с 10.5.8; системата като че зарежда, дращи дискът активно, обаче мониторът е тъмен. По тази причина не смея да инсталирам Lion система от диск, защото екранът ще остане тъмен и не знам какво изобщо ще се случи.

Купих компютъра, като прецених, че 8 G памет е добре за моята работа, а това, че не виждам ябълката при стартиране, щях да преживея някак. Вкъщи се появиха някои проблеми и направих малък дневник.

Първо включване
Включвам компа - екранът е бял. Гасих-включвах - същото. На третото включване започна да прави саморестартирания: тръгва за около 15 секунди и рестартира. Спрях компютъра. Включвам отново и саморестартите продължават. Пак спирам и така няколко пъти. Накрая го отворих, побутнах това-онова - кабел на графична карта, платки - компютърът тръгна. Обадих се на продавача, той съобщи, че било от влагата - същата вечер валя дъжд - и не съм оставил машината да темперира.

На другия ден
Вмъкнах второ двд устройство, включвам компютъра - отново честите саморестартирания. Накрая "захапа" . Забелязах, че на едната платка за рамта - долната - свети червен индикатор. Свети и при отворен и при затворен капак.

5 Март
Включвам компа сутринта - започват да вият всички вентилатори. Изключвам го. Втория път - същото, обаче зарежда системата и работи. Hardware Monitor показва, че температурите са нормални.
Спирам го. Разкачвам захранващия кабел, вадя светещата платка, слагам я обратно. Вкчвам компютъра, той прави няколко саморестарта в интервал от около 15 секунди и накрая зарежда системата. 

09 Март включване сутринта
Компютърърт зареди, при разместване на файлове във файндър екранът започва да премигва, след което угасна и компютърът се саморестартира. Изключих го. Като зареди, при Save на текстови файл, замръзна. Отново няколко саморестартирания. Обикновено след тях, когато компютърът зареди, Spotlight започва наново да прави списък.

Събота 11 Март
Компютърът преспа през нощта под "Sleep". При "събуждането" всички вентилатори се включиха на максимална мощност. За втори път се случва. Изключих го и след стартирането заработи.

Заех се с РАМ паметта и най-напред - всички чипове са ок. Както споменах, преди дни забелязах червения индикатор на долната платка за рам, който непрекъснато свети. Отначало мислех, че проблемът е в самата долна платка за паметта, но не е. Извадих въпросната платка, сложих я на мястото на горната и се оказа , че няма проблем - работи.

Започна се едно пренареждане на чипове.
При два чипа поставени последователно, работи само единия: на горната платка двата чипа от по 2G се поставят един до друг - на платката свети червен индикатор - профайлъра и Activity Monitor показват 2G RAM. Тоест, единия чип не се разпознава.
Чип на долната платка и чип на горната - разпознава само този на горната.
Извод: въпреки, че About This Mac" показва 8G RAM, активна е паметта единствено на горната платка и то ако двете плочки са разположени през един слот.

Едва днес понатоварих машината. Няколко часа работи без проблем, само с едната платка за рам с 4Г. Досега я ползвах кратко само за писане в ТекстЕдит сутрин и вечер. Извъртя няколко филма, попрехвърлих снимки и съм очарован от бързодействието й - да отвори 700М снимка мигновено е впечатляващо. Това е в Preview - не съм инсталирал никакъв софтуер, понеже не знам каква ще е съдбата на машината. Продавачът е коректен - не знае за проблема с неактивната памет и изрази готовност, да върне парите и вземе компа, но мисля, да го задържа.

Други:
Като цяло симптомите през първата седмица: саморестартира, бял екран при зареждане, замръзва, включват се вентилатори на пълна мощност. (Сензорите не показват прегряване, освен при неактивните рам чипове.)
При стартиране компютърът не реагира на натиснати клавиши "option" и "d". Друго не съм пробвал, PRAM също.
Рипорта изписва памет от 3.2 G, а плочките са по 2Г.
Hardware monitor показва температура от 127o на чиповете от долната платка - тези, които са "фигуранти".

Проблемът не е в долната платка за рам, а някъде преди нея.

19 Март
Вчера инсталирах Фотошоп - и той разпознава само половината памет. През последните седем дни компа работи само с горната платка - извадих долната - и не е давал описаните през 1-та седмица проблеми. Чудя се, ако сложа плочки по 4G на горната платка и карам само с нея, дали ще ги разпознае като 4G. Тъпо.

Инфо:

1. В краш рiпорт рам е с интересен обем - 1 и 3 G

Model: MacPro2,1, BootROM MP21.007F.B06, 4 processors, Dual-Core Intel Xeon, 3 GHz, 8 GB, SMC 1.7f10
Graphics: ATI Radeon HD 5000, ATI Radeon HD 5000, PCIe, 1024 MB
Memory Module: DIMM Riser A/DIMM 1, 2 GB, DDR2 FB-DIMM, 667 MHz, 0x80AD, 0x48594D5031323546373243503844332D5935
Memory Module: DIMM Riser B/DIMM 1, 2 GB, DDR2 FB-DIMM, 667 MHz, 0x80AD, 0x48594D5031323546373243503844332D5935
Memory Module: DIMM Riser A/DIMM 3, 2 GB, DDR2 FB-DIMM, 667 MHz, 0x80AD, 0x48594D5031323546373243503844332D5935
Memory Module: DIMM Riser B/DIMM 3, 2 GB, DDR2 FB-DIMM, 667 MHz, 0x80AD, 0x48594D5031323546373243503844332D5935

2. Тест на паметта с програмата Rember:

Test Results

All tests passed!

Total built-in memory: 8 GB


   This is the total amount of physical memory that the computer has installed.  If this figure is not showing the correct amount of memory there may be a problem with one or more installed DIMMS.

Available memory: 3243 MB

   Available memory is the amount of physical memory that is currently not in use by any other processes.  All available memory will be used for testing when the "All" option is selected. To increase the amount of available memory, you can restart your computer before testing. If you are familiar with the command line (CLI), you can run memtest (the core of Rember) in single-user mode. See Rember help, or http://www.memtestosx.org for more information.

Requested amount: All MB

3. Екранни снимки:

http://appuser.snimka.bg/trifon-zarezan/macpro.944530.37875649.big

HQ

#1
изтегли си и пусни Apple service diagnostic не знам точно коя версия ще тръгне поради глупавата работа с фирмуера, може би за 2,1. Намери начин да върнеш оригиналния фирмуер и пак пусни ASD.
Ако няма начин, аз например бих пробвал с друга рам или бих оставил толкова плочки колкото се виждат от всички програми. После бих си флашнал за мак някоя ати видеокарта която да знам че ще работи и ще пробвам с нея.
При всички случаи единствено ASD може да ти каже къде е проблема, сервизите само ще гадаят. Като че ли има някъде проблем с високи температури или датчик който да го има при 2,1 а при 1,1 да го няма.
Не би ли трябвало да му вървят всички мак ос без да се налага смяна на фирмуер?
Сигурно си пробвал, но сейф буут и оправяне на пермишъните помага при софтуерни проблеми.

Bo.

Мак Про като цяло е капризен компютър.Според мен ,това е проблем от рам паметите като цяло.Има дефектна рам.Същите симптоми съм имал и на малко по-стара машина - Power Mac G5.За мен,върни му firmware 1.1 ,за по-добре.Така или иначе,максималната ОС ,която можеш да ползваш е 10.7.5
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

Пиф

Тази смяна на фирмуера е наистина излишна в случая. Официално MacPro 1.1 подържа OS до 10.7.5 (Lion). Ако не смяташ да правиш опити с по-високи версии, върни оригиналния фирмуер, както препоръчва HQ....   има не малка вероятност част от проблемите да изчезнат.
А инъче част от нещата почти сигурно се дължат на лош контакт, това е слабостта на всяка стара електроника - неизбежното окисляване на контактите. Може да опиташ с почистване на контактните писти на почките РАМ (има подходящи спрейове), но ако нямаш никакъв опит - по-добре потърси помощ от по-опитен.

appuser

Благодаря. Ще опитам да диагностицирам, откъдето и да се сваля това.

Ъпдейта 2.1 е правен заради по-висока версия - Маверикс. Бих опитал тази система, понеже пише, че е по-бързичка и по-сита. но  лично нямам особени предпочитания към ОС. В Lion обаче има доста странни решения. Например: липса на "Запиши като" в две от програмите. Както и да е.

Не мисля да се насочвам към зацапани контакти, понеже плочките и платките работят в горното гнездо, само че през слот.

По-скоро ми прилича, а един колега от форума сподели, че има проблем с контролера за долната платка за рам. Самата памет е корейска.

През последната седмица - откакто работи  с извадена долна платка - не съм имал хардуерни или софтуерни проблеми от изброените.

Относно връщането на фърмуеьра - и представа си нямам как става.

Засилих Lion от двд и светна монитора, Г картата е ок има драйвери за нея в инсталационния диск или където и да е, някъде.