Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

23-04-2024, 13:57:38

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 636
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 140
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 132
Total: 133

132 гости, 1 потребител
forka2k

Проблем с парола след рестарт

Започната от bojidar666, 06-03-2017, 22:48:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

bojidar666

Здравейте,
Имам следния проблем. Решх да направя паролата си по-силна и за целта сметнах за уместно да използвам някои от символите които се намират на клавиатурата ми. Тя е International и под ESC бутона има бутон със следните 2 символа: ±§
Тези дори не знам как се казват. Реших че това е добре да присъства в паролат ами. Смених я като вкарах и тях. Прие ми я и вече 4 дни я ползвам без проблем. след Sleep на лаптопа си се логвам. Днес се наложи да го рестартирам и след това не можах да вляза с паролата си. Дадох Shut Down  и отново не можех да вляза. Трябваше да си рестартирам паролата на File Vault чрез Apple ID акаунта ми. Направих го и си смених паролата с такава в която няма тези символи. След това рестартирах и нямах проблем.
Направих си опита да сменя отново паролата ми като включа отново въпросните символи и проблема смед рестарт се появи веднага.

Обадих се в Apple USA и ми обясниха че не трябва да ползвам всякакви символи. Имало някакво ограничение. Не можаха да ми обяснят какво мога и какво не да използвам. Също така ги попитах (питам и вас) каква е разликата когато лаптопа е Sleep  и когато го рестартирам или Shut Down-вам? Паролата със символите си работи при Sleep, но не и след restart или shut down.

Имате ли идея кави символи мога и какви не да ползвам?

Благодаря предварително :)

Константин

Здравей, това което описваш намирисва на Bug, странно е такова поведение. За съжаление това се случва и в Apple:)
Относно паролите, да има определени ограничения, но така и не намерих тези изисквания, в заисимост от операционната система и версия понякога не е желателно използване на парола която започва със специален символ ?~!@#$%^&*()_=-  и т.н.
Те могат да го съдържат, но не и за е първи символ.
Ако използваш комбинация букви( главни, малки), цифри, знаци ( #$!-_~) може би да няма проблеми.
Сега доколкото аз си мисля, използването на други символи при които кодировката могат да създадат определени проблеми при съхраняването или прекодирането трябва да се избягват, НО би следвало при вкарването на такава парола ОС да си казва че има проблем с паролата и трябва да не съдържа тези и тези символи.

То май ти си първият който е решил да използва такава комбинация с толкова специални символи:)
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

Морт

Защо конкретно тези символи създават проблеми не мога да ти кажа, но разликата между Shut Down/Restart и Sleep е, че като сивъведеш паролата след първите две, се генерира ключа, с който се декриптира дискът, когато се ползва FileVault. След това ключът седи в паметта и при Sleep не се налага да се прегенерира, защото го има.
Паролата, която въвеждаш при будене е просто, за да махне lock screen-a.

След рестарт/shutdown дискът е заключен и се зарежда съвсем минимална среда, колкото да се избере потребител и да се вкара паролата. Може би там нещо се бърка по кодировките и ±§ се губят/променят.
.fr

Константин

Морт,
много добро обяснение! Да, явно има значение за кодирането на диска с тези по-специални символи.
Great Minds Discuss Ideas; Average Minds Discuss Events; Small Minds Discuss People.

bojidar666

Много благодаря и на двама ви за разясненията. Това за начина по който работи File Vault и как след Shut down/restart се генерира кюч за разкриптиране на диска беше супер полезно. Абсолютно никъде не успях да прочета за това. Аз отварях сайт след сайт, преди да пиша тук. Интересно ми е да се справям с Mac OS като сам си намирам отговори, но понякога такива липсват или просто не успявам да ги открия. В тези случай занимавам хората от този форум :)
Интересното е че по телефона, човека с когото разговаряг нямаше и идея как да ми отговори.

Благодаря отново за информацията ;)

bojidar666

Оуу, забравих да отгороя и на най-първия пост.
Не въвеждам тези специални символи в началото ;)
От намереното в нета ми стана ясно че всеки сайт или прук провайдър на услуга, която изисква регистрация и парола може да избере сам кои специални символи могат да бъдат включвани в избора на парола. Има някакъв задължителен стандартен набор, останалото е според специфични политики и изисквания :)