Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

25-04-2024, 07:58:59

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 645
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 174
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 158
Total: 158

158 гости, 0 потребители

Въпрос за елементарни команди

Започната от Cau, 31-08-2016, 17:56:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Cau

Здравейте,

от скоро преминах на Мак ОС, като реших да загърбя windows и да се отдам на по съвърпената система.

Почти съм разучил кое, как действа, но ми направи впечатление че норманите комнади не сработват, имам предвид за копиране, поставяне , рязане и връщане. Поразрових из нета и навсякъде ги пише че са Cmd+zxcv,но не сработват , някаква идея.. ? :)

ggzy

Cmd+c - copy
cmd+v - paste
cmd+x - cut
cmd+z - undo

чствах ги всичките, докато пишех този пост и бачкат. Някъде при теб е проблема.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

dreben

Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

Cau

#3
Така, както казах по-горе много добре знам , как са командите, просто защото се информирах преди да пиша :)

И ето  какво пробвах, командите наистина сработват но с десния Cmd, не и с левия. Сега ще кажете , че копчето не работи :))) , е как тогава си сменям езика с ляв cmd+space ? Много странна работа, може би е някаква настройка...

Пиф

#4
ОС-а прясно ли е инсталирана или я наследяваш от някого?

Можеш да върнеш дефолтните клавишни комбинации от System Prferences / Keyboard / Shortcuts / Restore Defaults, но това е при условия, че ти или някой ги е променял преди това.

Cau

ОС е пресен , пресен El. Capitan на ново SSD :)

AlexBorissov

И аз от края на 2013 имам мб про ретина и не ми работи кът-а и никога не е работил, по неизвестни за мен причини ?? copy/paste, маркиране на целият текст и т.н всичко друго с цмд си ми работи, както и смяната на езика, но кът-а не? Идеи?

ggzy

AlexBorissov, пробвай за кът следното - маркираш с cmd + c , но пействаш с cmd + opt(alt) + V .
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

faire

Горната команда работи и за файлове - move/cut.


Sent from my iPhone using Tapatalk
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Cau

Добре това е наистина супер просто работа, ако наистина  не може да работят тези команди. Аз съм с MBP 2012,ако има някакво значение, но не би трябвало. Голям фен съм на марката с голямо желание преминах към нея, но това доста ме дразни, особено като съм свикнал да работя с клавиатурата. Трябва да има прости бързи комбинации, поне основните , а не cmd+alt+cont+.....

За "кът" , ако се местят нещата от диска м/у папките става само с маркиране и влачене с мишката, директно ги реже и ги пейства там където ги завлачите, освен ако преди това изрично не сте му дали Copy.

Adamov

Аз пък свикнах много с Cut командата. Не ми пречи че вместо cmd+x трябва да натисна opt+cmd+V :)
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Cau

Цитат на: Adamov - 01-09-2016, 11:42:53
Аз пък свикнах много с Cut командата. Не ми пречи че вместо cmd+x трябва да натисна opt+cmd+V :)

При мен тази комбинация cmd+opt+v не сработва, резултата е "√" !!!

На мен ми работят нормално командите ,copy/cut,paste , но само с десния cmd, защо левия cmd не работи с тези комбинации, това е въпроса ? :)

Adamov

В такъв случай влезни в System Preferences, отиди на Keyboard и възстанови по подразбиране (restore defaults) Modifier Keys. В таба Shortcuts също възстанови по подразбиране настройките и пробвай :)
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Cau

#13
Направих възтановяването по дефолт, но резултата е нулев, все трябва да има някакво решение, не може така, това  не е някакъв windows, дето простотията е налице, но там работят тези просто команди :)

P.S  Гледам че излезе новата ОС Сиера, там дали няма да се оправени тези неща ?  ::)

ggzy

ЦитатThe usual shortcuts: CMD + C for copy, CMD + V for past etc.
I created a guest account and tried to copy/paste with safari ==> problem solved.
I logged back in my own account and the problem is gone!
How weird software can be.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5